اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده

اعتصاب متحدانه کارگران فولاد: روز سوم  اسفند  سومین روز اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز بود. در این سه روز تولید در تمامی بخش های شرکت متوقف شده و کارگران در اعتصاب بودند. اعتراض آنان به تعلیق شماری از کارگران معترض و  ممنوع الورود شدن آنها، و عملی نشدن خواستهایشان از جمله اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل است.  به دنبال اعتراضات کارگران به نحوه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، در چند روز گذشته به تعدادی از کارگران این شرکت به دستور مدیرعامل و مدیرحراست شرکت، حکم اخراج داده شده و ممنوع الورود شده اند و این موجب خشم بیشتر کارگران شده است. در روز دوم اسفند این کارگران با شعار  دادن به همکاران تعلیقی خود که از روز سی ام بهمن در اعتراض به اخراجشان با زدن چادر مقابل شرکت پیکت کرده اند، پیوستند. و سپس با فریاد ” کارگر می میرد ذلت نمیپذیرد ” تا میدان بقایی اول جاده خرمشهر راهپیمایی کردند. در این روز  کارگران فولاد همچنین طبق معمول مجمع عمومی خود را برگزار کردند و در این مجمع یکی از کارگران در همبستگی با کارگران اخراجی و مطالبات کارگران سخنرانی پرشوری داشت. کارگران فولاد اهواز با اعتصاب و تجمعات گسترده خود و همبستگی با همکاران اخراجی و ایجاد همدلی در مجمع عمومی شان صحنه های درخشانی از اتحاد و همبستگی کارگری را آفریدند. از اعتراضات این کارگران وسیعا حمایت کنیم. 

– روز سوم اسفند مال‌باختگان مجتمع تجاری گلباران در دزفول در اعتراض به وعده های دروغین مسئولین و عدم پرداخت سهام خود مقابل درب ورودی این مجتمع تجمع کردند‌ و با سردادن شعارهای اعتراضی خود خواستار تسویه حساب فوری و بازپس گیری پولهای به سرقت رفته شان شدند. جنبش مالباختگان یک جنبش بزرگ در ایران است که اندوخته های کوچک آنها توسط مشتی دزد و کلاش در همدستی با حکومتیان بالا کشیده شده است. جمهوری اسلامی حکومتی است اختلاسگر و مافیایی که اساس اقتصادش بر دزدی و غارت گذاشته شده است. فقر، فساد، گرانی میریم تا سرنگونی؛ یک شعار اعتراضی مردم در انقلاب زن زندگی آزادی بود.

روز  اول اسفند ماه بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به فقر و بی تامینی و برای پیگیری مطالبات خود همانند دیگر سه شنبه های اعتراضی در اهواز مقابل صندوق بازنشستگی دست به تجمع زدند. سه شنبه ها به روز اعتراض سراسری بازنشستگان کشوری در شهرهای مختلف تبدیل شده است. در تجمع این روز بازنشستگان تامین اجتماعی نیز شرکت داشتند. و همزمان خانواده های ساکن کوی غدیر-کیانشهر این شهر در اعتراض به نبود امکانات رفاهی اولیه زندگی مانند آب، برق، گاز و سیستم فاضلاب، در این تجمع شرکت کردند.  تجمع کنندگان ازجمله شعار میدادند: “اتحاد اتحاد، علیه ظلم و فساد”، “از بس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمیدیم”.  

تاکید بر درمان رایگان، تحصیل رایگان و داشتن منزلت و معیشت از دیگر تاکیدات بازنشستگان در شعارهایشان بود. و بنرهایی مبنی بر اتحاد کارگران شاغل و بازنشسته و بخش های  مختلف بازنشسته در تجمع آنان برجستگی داشت.

– روز سی بهمن بازنشستگان مخابرات در سطح سراسری در بیست  شهر از جمله در اهواز تجمع کرده و اعتراض خود را به فقر و گرانی و بی پاسخ ماندن مطالبات خود بلند کردند.  بیش از یک سال است که این بازنشستگان منظما هر دو شنبه دست به تجمع و اعتراض میزنند.

– روز ۲۹  بهمن بازنشستگان تامین اجتماعی همچون یکشنبه های قبل در اعتراض به مشکلات معیشتی و برای پیگیری مطالباتشان در چند شهر از جمله در شوش و اهواز در خوزستان تجمع کردند.  در شوش بازنشستگان از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش گرد آمده و با شعارهای اعتراضی خود دست به راهپیمایی زدند.

– روز شنبه ۲۸ بهمن ماه پرستاران در چندین شهر از جمله در اهواز  در اعتراض به سطح نازل حقوقها  و پرداخت ناچیز تعرفه ها و تبعیض در پرداخت ها و نیز شرایط سخت کاری خود و عدم پاسخگویی به مطالباتشان تجمع و اعتراض کردند. در این اعتراضات پرستاران از جمله شعار میدادند: پرستار داد بزن حقتو فریاد بزن.

 -در پی افزایش اعدامها ازسوی حکومت اسلامی برای جلوگیری از به خیابان آمدن دوباره مردم، در خوزستان نیز اعدام همچنان جان شماری از زندانیان را تهدید میکند. عباس کورکوری معروف به مجاهد کورکور از بازداشت‌شدگان انقلاب زن زندگی آزادی  در ایذه و عباس دریس از بازداشت شدگان خیزش مردمی در سال ۹۸ از شاهدین کشتار حکومت در نیزارهای ماهشهر در خطر اعدام فوری هستند. باید به نجات جان همه آنان بشتابیم. طناب های دار را پاره کنیم.. به کارزار نه به اعدام بپیوندیم و در حمایت از زندانیان قزلحصار همبستگی خود را با سه شنبه های علیه اعدام اعلام کنیم.

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان

۴ اسفند ۱۴۰۲، ۲۳ فوریه ۲۰۲۴

اینرا هم بخوانید

تجمع اعتراضی  کارگران رسمی شرکت فلات قاره در لاوان  و اعتصاب عمومی مردم مریوان در اعتراض به قتل کولبران

۳۱ فروردین: تجمع اعتراضی  کارگران رسمی شرکت فلات قاره در لاوان  و اعتصاب عمومی مردم …