اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

۲۱ آذر ۹۷ /  ۱۲ دسامبر ۲۰۱۸

 

تهیه وتنظیم عزیزه لطف الهی

اعتراض زینب جلالیان به بازداشت وکیلش امیرسالار داوودی

زندانی سیاسی زینب جلالیان که یازدهمین سال از دوران حبس خود را در زندان خوی سپری می‌کند، با انتشار نامه ای به بازداشت وکیل خود اعتراض کرد.

“درود و سلام بر وکیل محترم و عزیز، آقای امیرسالار داوودی و بر همه کسانی که یاری‌شان را از زندانیان سیاسی دریغ نکرده‌اند.آیا زیباتر از حمایت می‌توان جمله دیگری وصف کرد، انسانیت با حمایت یکدیگر کامل می‌شود. آقای امیر سالار داوودی، شما طی این چندین سال بدون هیچگونه توقع و چشم داشتی از کسانی که برای آزادی و برابری مبارزه می‌کنند، حمایت کرده‌اید. این حمایت شما ارزشمند و قابل ستایش است.

بنده، زینب جلالیان یکی از موکلین تان وقتی خبر بازداشت شما را شنیدم به شدت اندوهگین شدم. همزمان با بازداشت شما، من نیز از سوی مسئولین زندان تحت فشار قرار گرفته ام، مورد آزار و اذیت قرار گرفته ام، کلیه وسایل شخصی‌ام ضبط شده اند و دیگر تحویل نمی‌دهند. شما سلامت باشید، این فشارها برای من عادی شده است و دیگر غمی نیست.

غم من شما و امثال شماهایی هستند که دست‌های یاری‌گرتان توسط سیستم سیاسی حاکم تحمل نمی‌شوند. مشت زدن بر پیکر شما، شماهایی که همیشه پشتیبان کسانی بودید که پشت میله‌های زندان بوده‌اند، به شدت انسان‌های مبارز و دلسوز را اندوهگین می‌سازد. امروز چرا باید به خاطر حمایت از هم‌ نوعان تان پشت میله‌های زندان باشید؟ آیا دردی بزرگ‌تر از این هست؟!

برای همه در اینجا به خوبی روشن است که هر کسی که در این جامعه مفید است و یاری‌‌گر انسان‌هاست، جمهوری اسلامی آن را مخالف خود قلمداد کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده، می‌دهد و خواهد داد. با آرزوی آزادی هر چه سریع تر شما، از کانون وکلاء و سازمان‌های حقوق بشری تقاضا دارم از هر گونه تلاشی جهت آزادی تان دریغ نکنند تا فردا وقتی کسی دست یاری به سوی کسی دراز کرد، یاریگر مجرم تلقی نشود. اگر امروز کسانی چون شما و دیگرانی مثل شما، حمایت نشوند دیگران نیز به خاطر ترس از شکنجه و بند و زندان حاضر نخواهند شد همنوعان شان را یاری کنند.”

با درود

زینب جلالیان

آذرماه ۱۳۹۷، زندان خوی

 

دستگیری عسل محمدی و تحریر نشریه گام تحت فشار ماموران امنیتی

در آستانه روز دانشجو تحریریه نشریه گام به سردبیری امیر حسین محمدی فرد تحت فشار مأموران امنیتی قرار گرفته است. بر اساس خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، عسل محمدی، یکی از اعضای تحریریه این نشریه که به اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز توجه ویژه داشت سه‌شنبه در تهران بازداشت شده است. عسل محمدی دانشجوی دانشگاه آزاد است و اطلاعی از محل نگهداری او در دست نیست. گفته می‌شود که مأموران امنیتی او را به زندانی در شوش منتقل کرده‌اند. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه سپیده قلیان فعال مدنی و علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه تاکنون در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده‌اند. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه پیش از این هشدار داده بود که قوه قضائیه در برابر اعتراضات بی‌تفاوت نمی‌ماند. در این میان شکنجه اسماعیل بخشی و نگهداری او در انفرادی هم تأیید شده است.

بازداشت های خودسرانه در سردشت

کاروان خضری به همراه مادرش طوبی شهیدی دو شهروند اهل سردشت ۱۲ آذر ۱۳۹۷ به دلیل عدم حضور برادرش سوران خضری از سوی نیروهای امنیتی که توأم با بی‌احترامی وضرب ‌و جرح همراه بوده بدون داشتن حکم قضایی بازداشت شدند.

گفته می‌شود که طوبی شهیدی پس از پایان مراحل بازجویی آزاد شده است، اما از وضعیت کاروان خضری اطلاع دقیقی در دست نیست.

 

خودکشی
یک زن به نام نهیه الیاسی اهل روستای مران از توابع منطقه تیلکو و ساکن محله “حاجی آباد” سقز به زندگی خود پایان داد. به گفته یک منبع آگاه، این زن به دلیل فقر مضاعف مالی اقدام به خودکشی کرده است.

 

خودکشی دانشجوی دکترا در دانشگاه الزهرا

یک دختر دانشجوی مقطع دکترای رشته الهیات که مدرک فارغ‌التحصیلی خود را دریافت کرده بود، متاسفانه از طبقه هشتم ساختمان خوارزمی در دانشگاه الزهرا خود را به پایین پرت کرده و فوت کرده است!

از علت خودکشی خبری در دست نیست

 

اعلام همبستگی جمعی از فعالان زنان در ایران با معلمان، پرستاران و کارگران

متن کامل بیانیه

این روزها فریاد عدالتخواهی از گوشه گوشه کشور برخاسته است. اعتصابات سراسری معلمان،  رانندگان کامیون، تجمعات مال‌باختگان و بازنشستگان و اعتصابات کارگری که هر روز بیش از پیش گسترده می‌شوند به مرور لایه‌های راست‌گرایانه را کنار می‌زنند و ماهیت مترقی و رادیکال خود را نمایان می‌سازند. دیگر به وضوح می‌توان دید که شعارهای مردم در بطن خود، مسیر رسیدن به خواست‌های معیشتی را نیز می‌نمایاند. اکنون خصوصی‌سازی که جان سیاست‌های نئولیبرالی در تمام جهان است، آماج حملات و اعتراضات صفوف به هم پیوسته‌ مزدبگیران از معلم و پرستار و کارگر قرار گرفته است و شعار نان کار آزادی که به درستی بر پیوند معیشت و آزادی تاکید دارد بیش از پیش فراگیر می‌شود.

از سوی دیگربیش از پیش شاهد نزدیکی جنبش‌های مختلف اجتماعی هستیم. گروه‌های مختلف اجتماعی از زنان (در تجمع ۸ مارس گذشته) تا معلمان، کارگران، کامیونداران و بازنشستگان و … هر بار در اعتراض به وضعیت معیشتی و اقتصادی به خیابان آمده‌اند. به عبارت دیگر در حالی که در تمام این سالها چگونگی نزدیک کردن جنبش‌های اجتماعی از سوالات و دغدغه‌های مهم فعالین جنبش‌های مختلف بوده است، این روزها شاهد آنیم که ذغدغه‌ معیشت موجب پیوند جنبش‌های مختلف اجتماعی شده است.

ما جمعی از فعالان زنان در ایران، ضمن اعلام همبستگی با معلمان، پرستاران و کارگران برپاخاسته می‌گوییم، ما نیز همچون شما معتقدیم سیاست‌های نئولیبرالی و در قلب آن خصوصی‌سازی دستاوردی جز فقر و تیره ‌روزی برای مردم نداشته است، از این رو خود را در کنار شما می‌بینیم. ما معتقدیم این سیاست‌ها در آموزش و پرورش به بازماندن از تحصیل دختران بیش از پسران منجر شده است، در بخش بهداشت و درمان زنان بسیاری را از دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مناسب محروم کرده است، و از زنان به مراتب بیش از مردان کارگران ارزانی ساخته است که از حداقل‌های قانونی نیز محرومند. ما معتقدیم اعتراض به این شرایط نه تنها حق ما، بلکه وظیفه‌ تک تک ماست. از این رو، هرگونه سرکوب و بازداشت معترضین و مخالفین این سیاست‌ها را محکوم می‌کنیم.

ما در این روزها که زندان‌ها بیش از همیشه پذیرای کارگران و معلمان عدالت طلبند، فریاد می‌زنیم زندان حق هیچ معلم و کارگر برپاخاسته‌ای نیست و رو به همه برخاستگان به خصوص کارگران مبارز هفت تپه و فولاد اهواز اعلام می‌کنیم ما در کنار شماییم، خواست‌های شما خواست‌های ما است و می‌دانیم که مسیر پیروزی جز با همبستگی پیموده نخواهد شد.

اسامی امضا کنندگان به ترتیب حروف الفبا

آذر گیلانی، آذین رضاییان، آزاده بهکیش، آزاده صابری، آزاده مالکی، آزاده مولوی، آلما بهمن پور، آیدا جودکی، احترام شادفر، الناز انصاری، الهام عابد عبادی، الهه فراهانی، الهه محمدی،‌ امیر یعقوبعلی، بهار احمدی فرد، بهار اصلانی، بهار صحرائیان، بیتا حاجی صادقیان، بیتا طاهباز، پرستو قربانی،‌ پروانه شمیرانی، پروین گازرانی، پریچهر نعمانی، ثمین چراغی، جلوه جواهری، حمید سرداری، حمید شرقی، دلارام علی، رقیه رضائی، رها عسکری‌زاده، ریحانه (زهرا) جدیدفرد، زهرا احمدی، زهره اسدپور، زهره صابری، ساناز محسن‌پور، سپیده ثقفیان، ستاره لعل، ستاره هاشمی، سمانه عابدینی، سودابه رخش، سیما احسان خواه، سیما شاه عباسی، سیمین فروهر، سیمین کاظمی، شریفه محمدی، شقایق وحیدی، شکیبا شریف پور، شمیم شرافت، شهلا فروزانفر،‌ شهلا هویدا، ضیا زمانسرائی، طاهره ممیز، طیبه مطهری، عاطفه خسروی، علیرضا جباری، غزل صدر، غنچه قوامی، فخری شادفر، فرانک فرید، فرزانه راجی،‌ فرشته ارسطو، فرشته سبزواری، فروغ سمیع نیا، فروغ عزیزی، فیروزه خلفی، فیروزه مهاجر، کامران طاهباز، کاوه مظفری، کیانا شیبانی، گلی رضایی، گوهر شمیرانی، لی‌لی الیکایی، متین یزدانی، محمود شاد، مرضیه شکیبا، مریم امیری، مریم رحمانی، مریم روستایی، مریم زندی، مریم کاویانی، معزز خواهشی، معصومه زمانی،‌ ملاحت مداحی، منصوره بهکیش، منیژه فروزنده،‌ منیژه نجم عراقی، مهدیس صادقی پویا، مهرداد فلاحی، مهرنوش جوشنی، مولود حاجی‌زاده، مونا محمدزاده، میترا آزرم، میترا هاشمی، میتراابراهیمی،‌ میتراهمایونی، مینا شیری فرد،‌ مینا کشاورز، مینا محبوبی، نازنین سالاری، ناهید جعفری، ناهید میرحاج، نجیبه اسدپور، نرگس طیبات،‌ نسترن قویدل، نسرین صفایی، نسیم بهمنیان، نقی رشیدی، نگار نجاتی،‌ نوشین کشاورزنیا.

 

زیباترین چیز برای انسان زندگی است. زندگی فقط یک‌بار به او داده می‌شود، 

دنیا به زن‌های مقاوم‌ نیاز دارد؛ زن‌هایی که بی‌توجه به محیط پیرامون‌شان، مشتاق، سرزنده و پرانرژی هستند؛ زن‌هایی که از گفتن حقیقت یا بیان اعتقادات‌شان نمی‌ترسند؛ سرشار از استعداد، عاطفه و مهربانی هستند؛

تازە ازدواج کردە بودیم، کە داعش بە ما حملەور شد. شوهرم را کشتند و من را بین سە مرد داعشی بە عنوان بردە جنسی سهمیە دادن. تا در آخر از امیرشان حاملە شدم.

دخترم را خیلی دوست دارم، اما خانوادە و مردان دیندار ایزدی گفتند یا بچە را رها کن یا هر دوی شما را می کشیم…

زنانی همچون هه یام فه رحان دینو که خود هیچ گاه در اتفاقاتی که در گذرگاه زندگی برایش فراهم و ساخته میشود نقشی ندارد و بارها وبارها باید قربانی گردد. قربانی نه تنها فرهنگ غلط مرد سالارنه بلکه مذهب وسنتهای کهنه و پوسیده آن . هه یام اینجا تنها نیست فرزندی که در این فضای سمی بزرگ میشود نیز باید خودرا اماده مبارزه با   این افکار پوسیده وکهنه کند .

وظیفه تک تک ما است که با مطرح کردن و بحث آن در رسانه ها با چنین افکاری مبارزه نمود .

حه یام فه رحان شجاعانه به میدان آمده و حال نوبت تمامی انسانهای ازادیخواه و برابری طلب است که حمایت و پشتیبانی خود را از او انجام دهند و به هر شکل ممکنی آگاهی و تاثیر گذار در این مسئله باشند

ایسکرا ۹۶۶

اینرا هم بخوانید

شمی صلواتی: با خبر شدم شعری از من در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا دکلمه شده است

 در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا« که صدها نفر با حضور در «آرامگاه بهشت محمد» …