ادامه اعتراضات در آبادان، دزفول، شهر ری، تهران، اندیمشک

اعتراضات علیه مسببین فاجعه فروریزی ساختمان متروپل درآبادان و قربانی شدن شمار زیادی از مردم و زد و بند های پشت پرده چپاولگران حکومتی برای لاپوشانی ماجرا،‌ ادامه دارد. بنا بر آمارهای دولتی و به گفته استاندار منفور خوزستان در این فاجعه هولناک تاکنون پیکر ۲۹ نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده که هویت سه نفرشان روشن نیست و ۳۸ نفر نیز مفقود الاثر هستند.

آبادان همچنان یکپارچه خشم و اعتراض است و شب گذشته در این شهر مثل چند شب قبل مردم بسیاری به خیابان آمده و با شعار ” فرمانده کل قوا استعفا استعفا ” و دیگر شعارهای ضد حکومتی فریاد اعتراضشان بلند بود. بنا بر خبرها بامداد امروز نیز در این شهر مردم و جوانان با سنگ به گارد ویژه جمهوری اسلامی حمله کرده و آنها را فراری دادند.

در اهواز مردم برای سومین شب به خیابان آمدند و با شعار ما همه اهل جنگیم، بجنگ تا بجنگیم! دست به اعتراض زدند. در این شهر جاده ساحلی توسط مامورین امنیتی کاملا بسته و اجازه تردد به مردم داده نمیشد. به همین دلیل مردم تجمع خود را در این شب در یکی از خیابانهای محله کیانپارس برگزار کردند و با روشن کردن شمع یاد جانباختگان را گرامی داشتند. حضور زنان در این تجمعات چشمگیر بود.

بنا به گزارشها در تهران نیز شب گذشته در محله فلاح نیروهای سرکوبگر با مردم معترضی که در همبستگی با مردم آبادان به خیابان آمده بودند، درگیر شدند. در میدان ولیعصر نیز مردم به خیابان آمده و در همبستگی با آبادان شمع روشن کردند. اما لباس شخصی ها تلاش کردند مردم را متفرق کنند. در میدان قدس مردم معترض به خیابان آمده و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند و بنا بر خبرها در این شب برای جلوگیری از اعتراضات، نیروی گارد ویژه و لباس شخصی ها به تعداد زیاد در دولت آباد تهران مستقر بودند. در شهر ری نیز شب گذشته در همبستگی با مردم آبادان، مردم به خیابان آمدند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

در دزفول هم بنا بر خبرها شب گذشته تجمعات جریان داشت و شمار زیادی از نیروهای انتظامی حکومت فضا را امنیتی کرده و به تجمعات اعتراضی مردم حمله کرده و درگیر میشدند. شمار نامعلومی از معترضین بازداشت شدند. اینترنت در شهر دزفول و شهرهای دیگر خوزستان در ساعات بسیاری از روز قطع و یا بشدت ضعیف بود. همچنین در اندیمشک شب گذشته مردم به حمایت از اعتراضات مردمی در آبادان به خیابان آمدند. در این تجمع مامورین انتظامی با مردم درگیر شدند و هنگامیکه یکی از آنان به صورت یکی از زنان در تجمع سیلی زد، مردم خشمگین تر شدند و با هو کردن و فریاد بیشرف، بیشرف، مامور جنایتکار را مورد حمله قرار دادند و او را کتک زدند. تظاهر کنندگان شعار میدادند:” خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله”، و ” مرگ بر دیکتاتور”. ،

خبرها از دستگیری شماری از تظاهر کنندگان آبادان و شهرهای دیگر گزارش میدهند.از جمله دو شب قبل بیش از بیست نفر از درشهر آبادان بازداشت شده اند. شب گذشته نیز تعدادی دستگیر شدند که اطلاع دقیقی از تعداد آنها نیست. بعلاوه دیروز بعد از ظهر نیروهای انتظامی هنگام بعد از ظهر به مغازه داران فشار آوردند که برای جلوگیری از تجمع مردم کار خود را تعطیل کنند. اما مغازه داران مقاومت کرده و حاضر به این کار نشدند و تعدادی از آنها دستگیر شدند. بر اساس گزارشات دریافتی تعدادی از بازداشت شدگان همان مردمی هستند که در امر کمک رسانی برای بیرون آوردن زیر آوار ماندگان تلاش میکردند. از جمله برخی از آنها کارگران فاز دوم پالایشگاه آبادان هستند که از غروب روز اول با تجهیزاتی که خود تهیه کرده و کار برش تیرآهن ها و باز کردن راه ورود به طبقات زیر زمینی ساختمان را فراهم میکردند. آزادی بازداشت شدگان یک خواست فوری مردم است. بنا بر همین گزارشات خانواده ها پیگیر وضع بازداشت شدگان هستند. اما به آنها پاسخی داده نمیشود. بعلاوه خبر ها از امنیتی بودن فضای شهرهای اندیمشک، دزفول، ایذه ، اهواز و شیراز که در شب قبلتر در همبستگی با مردم آبادان به خیابان آمده بودند گزارش میدهد. آزادی بازداشت شدگان یک خواست فوری مردم است.

دامنه اعتراضات مردمی در همبستگی با آبادان گسترش می یابد. علاوه بر تظاهراتهای اعتراضی در همبستگی با مردم آبادان در شهرهای مختلف مردم در اشکال دیگر از جمله انتشار بیانیه های حمایتی همبستگی خود را با مردم آبادان اعلام میکنند. از جمله در این مدت تشکلهای معلمان از شهرهای مختلف، کانون نویسندگان ایران، مادران دادخواه، جمع هایی از ورزشکاران، تشکلهای مختلف کارگری از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای نیشکر هفت تپه حمایت و همبستگی خود را با مردم آبادان اعلام کرده و ضمن محکوم کردن این جنایت آشکار و سیاست های سرکوبگرانه حکومت در قبال مردمی که قربانی داده اند، از خواست ها و مبارات مردم در این شهر حمایت و پشتیبانی کرده اند. و امروز مدیای اجتماعی به کانون ابراز اعتراض و همبستگی با مردم آبادان تبدیل شده است. فاجعه انسانی آبادان آتشی دیگر بود که خشم مردم را که در همین دو هفته اخیر در اعتراض به سونامی گرانی و کل جهنم جمهوری اسلامی به خیابان آمده بودند، شعله ور تر کرد. محاکمه عاملین و مسببین فاجعه متروپل، پرداخت خسارات به آسیب دیدگان و بازماندگان قربانیان، بیرون رفتن سرکوبگران حکومت از این شهر و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه بازداشت شدگان اعتراضات در آبادان و شهرهای دیگر، خواستهای فوری مردم است. با گسترش تجمعات اعتراضی، با انتشار بیانیه های مشترک و جمعی و اعتصابات حمایتی باید بر این مطالبات همه جا تاکید کرد . اعتصابات سراسری، همبستگی و اتحاد جنبش های اجتماعی مختلف با یکدیگر بر سر خواستهای فوری و در دفاع از زندگی و امنیت و معیشت، نقش مهمی در تقویت و تداوم اعتراضات خیابانی دارد و گام مهمی در جلو بردن جنبش برای خلاصی از شر جمهوری اسلامی میباشد.

نابود باد حکومت اسلامی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۸ خرداد ۱۴۰۱، ۲۹ مه ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …