ادامه مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر

یورونیوز:دو توافق تازه در گفتکوهای قطر

در چهارمین روز از دور تازه گفتگوها میان نمایندگان ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان که روز دوشنبه یک دلو (بهمن) در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد دست کم دو توافق به دست آمد.

در این گفتگوها که روز پنج‌شنبه ۴ دلو (بهمن) نیز ادامه داشت، از سویی واشنگتن جدول زمان‌بندی خروج نیروهایش را از افغانستان اعلام خواهد کرد و از سوی دیگر طالبان تعهد دادند که افغانستان تهدیدی برای کشورهای دیگر نخواهد بود.

طالبان با این حال گفته‌اند که تصمیم در مورد آتش‌بس در صلاحیت دفتر آنها در قطر نیست. نمایندگان آمریکا نیز گفه‌اند که برای خروج نیروهایشان از افغانستان باید اجماع بزرگ‌تری شکل بگیرد.

ملا عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گماشته شد. به این ترتیب ملابرادر از این پس به جای شیرمحمد ستانکزی، مذاکره‌کننده پیشین طالبان با آمریکا نمایندگی طالبان در گفتگوهای دوحه را بر عهده خواهد داشت. وی همچنین از این پس سومین معاون هبت الله آخوندزاده رهبر گروه طالبان افغانستان خواهد بود. طالبان این انتصاب جدید را تأیید کرده‌اند.

ملا برادر یکی از بنیان‌گذاران طالبان و معاون رهبر پیشین این گروه، ملا محمد عمر است. او به مدت هشت سال در پاکستان زندانی بود و در سال ۲۰۱۸ با میانجیگری زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، از زندان آزاد شد.

 

اینرا هم بخوانید

شلیک مأموران رژیم به یک زن در مازندران برای «حجاب اجباری»؛ گزارش‌ها: آرزو بدری در کما است

دو شب پیش، دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳، خانمی حدود ۳۰ ساله به اسم #آرزو_بدری رو …