از “کنترل فروش جلیقه‌زرد” تا فشار به مخالفان در مصر

رادیو آلمان:ترس دولت السیسی از سرایت جنبش “جلیقه‌زردها” به مصر

در آستانه‌ی سالگرد قیام مردم مصر علیه حسنی مبارک، دولت این کشور دست به اقدامات پیشگیرانه زده است. یکی از این اقدامات کنترل فروش جلیقه‌های زردی است که برای مواقع اضطراری هنگام رانندگی تولید شده‌اند.

بر اساس بخشنامه‌ای که دولت مصر صادر کرده، بازرگانان موظفند این گونه جلیقه را فقط به افرادی بفروشند که یک شرکت یا اداره دولتی را نمایندگی می‌کنند یا اینکه دارای مجوز ویژه‌ برای خرید آن هستند.

سرزمین ظلم و شکنجه

این اقدام دولت مصر بیانگر وحشت آن از بروز ناآرامی‌های تازه در آستانه‌ی سالگرد جنبش مردمی در دوران دیکتاتور پیشین، حسنی مبارک است.

این در حالی است که رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی در پنج سال گذشته به شیوه‌های گوناگون اعتراضات داخلی را سرکوب کرده و با یکدست کردن رسانه‌ها و کنترل فعالیت‌های اینترنتی و سازمان‌های غیرانتفاعی، امکان بروز هر گونه انتقاد و اعتراض را تا حد زیادی از بین برده است.

آیدا سیف‌الدوله، یکی از فعالان حقوق بشری مصر می‌گوید که «سیسی هیچ فضای آزادی نگذاشته» و حتی پیشگیرانه عمل می‌کند، یعنی فعالان سیاسی و اجتماعی را پیشاپیش دستگیر و تهدید می‌کند.

سازما‌ن‌های مستقل حقوق‌ بشری شمار زندانیان سیاسی در مصر را حدود ۶۰ هزار نفر تخمین می‌زنند.

سیف‌الدوله که پیش‌تر رئیس “مرکز ندیم”، یک کلینیک خصوصی برای رسیدگی به قربانیان شکنجه بود، با شمار زیادی از قربانیان شکنجه‌های وحشیانه و تجاوز در زندان‌های مصر سر و کار داشته است.

این مرکز توسط نیروهای دولتی تعطیل شد اما سیف‌الدوله از مبارزه برای بازگشایی آن دست نکشیده و به دادگاه شکایت کرده است، بدون اینکه به حکم دادگاه به نفع خودش امیدوار باشد.

او تاکید می‌کند که با تمام فشارهایی که رئیس جمهور فعلی و فرمانده پیشین ارتش مصر به فعالان آورده، هنوز افرادی هستند که به دفاع از حقوق بشر می‌پردازند.

شاید به همین دلیل السیسی و یارانش در مراکز قدرت از رشد اعتراضات می‌ترسند و برای جلوگیری از آن استفاده از جلیقه زرد بدون مجوز دولت را ممنوع کرده‌اند.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …