اعتصاب غذای زندانیان رجایی شهر و اعتراض عفو بین‌الملل

رادیو آلمان:اعتصاب غذای زندانیان رجایی شهر و اعتراض عفو بین‌الملل

عفو بین‌الملل اعلام کرد که شماری از زندانیان رجایی‌‌‌شهر در اعتراض به شرایط غیرانسانی این زندان‌ به اعتصاب غذا دست زدند. این سازمان از دولت ایران خواست به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه بازدید از زندان رجایی‌شهر را بدهد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ده‌ها زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج، واقع در استان البرز، در اعتراض به “شرایط ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز” به اعتصاب غذا دست زده‌اند. برخی از این زندانیان به سلول‌های انفرادی انتقال یافته‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که این افراد در سلول‌های انفرادی که پنجره‌های آن با ورقه‌های فلزی پوشانده شده، زندانی شده‌اند. به گفته عفو بین‌الملل زندانیان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، مواد غذایی کافی در اختیار آنان گذاشته نمی‌شود و امکان دیدار و یا ارتباط تلفنی با خانواده خود را ندارند.

ماگدلنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید، شرایط بازداشت غیرانسانی زندانیان را مجبور کرده است که به اعتصاب غذا دست بزنند. این مقام عفو بین‌الملل شرایط زندان رجایی‌شهر کرج را الگویی از رفتاری بی‌رحمانه و غیرانسانی توصیف کرده است.

در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷ حدود ۵۳ زندانی سیاسی از بند ۱۲ به بند ۱۰ زندان رجایی‌شهر انتقال داده شدند. در میان آنها زندانیان عقیدتی از جمله مدافعان حقوق بشر، فعالین اتحادیه‌های کارگری، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، مخالفان سیاسی و اعضای جامعه بهائیان ایران هم بودند. ۱۷ تن از این افراد به اعتصاب غذا دست زدند که بعدها دیگر زندانیان از جمله رضا شهابی، مدافع  حقوق کارگران و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه هم به آنها پیوستند.

انتقال به انفرادی برای تنبیه زندانی

براساس اطلاعاتی که عفو بین‌الملل منتشر کرده، مقامات زندان به قصد تنبیه اعتصاب‌کنندگان، برخی از آنان را تا ١٢ روز در سلول انفرادی نگه‌داشته‌اند و در شرایط سخت مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند.
طبق گزارش عفو بین‌الملل شماری از زندانیان به بخش مراقبت‌های پزشکی زندان انتقال یافته‌اند. از جمله زندانیان بهائی عادل نعیمی، فرهاد دهندژ، پیمان کوشک باقی، حمید بابایی، سعید پورحیدر و جعفر اقدامی به بخش بهداری زندان منتقل شده‌اند.

پزشکان زندان هشدار داده‌اند که برخی از زندانیان نیازمند مراقبت‌های ویژه پزشکی در خارج از زندان هستند، اما رئیس زندان اجازه‌ این کار را نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید: دولت آلمان: ایران از اعدام علیرضا تاجیکی چشم پوشی کند

ماگدلنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل ضمن بی‌رحمانه دانستن وضعیت زندان‌ها خواستار اصلاح نظام زندان‌های ایران شده است. سازمان عفو بین‌الملل همچنین از مقامات حکومت ایران می‌خواهد اجازه دهند بازرسان بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد به طور مستقل و بدون اعلام قبلی از زندان رجایی‌شهر و سایر زندان‌های ایران بازدید کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تا کنون درباره اعتراض عفو بین‌الملل و درخواست‌های این نهاد بین‌المللی  واکنشی نشان نداده‌اند.

اینرا هم بخوانید

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی

جنبش زن زندگی آزادی به عنوان یکی از مهمترین جنبش های تاریخ معاصر ایران واجد …