بیانیه مشترک ایران و ترکیه؛ “مبارزه با پژاک”

بیانیه مشترک ایران و ترکیه؛ مبارزه با پژاک و مخالفت با سیاست کشورهای منطقه در رابطه با فلسطین

در پایان ششمین نشست شورای عالی همکاری جمهوری اسلامی و ترکیه، روسای جمهور دو کشور با انتشار بیانیه‌ای نقاط مشترک سیاست منطقه‌ای خود را اعلام کردند.  

حسن روحانی و رجب طیب اردوغان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و پژاک را “تهدیدی” برای دو کشور دانستند  و بر “ضرورت استفاده کامل هر دو کشور از ساز و کارهای همکاری موجود، علیه فعالیت‌های” این دو حزب  تأکید کردند. در بیانیه مشترک این دو به «هماهنگی برای یک همکاری نتیجه محور، شامل عملیات مشترک در مقابله با تروریسم و جرایم سازمان یافته» اشاره شده است. 

ایران و ترکیه هم‌چنین از “تعهد خود بر حفظ تمامیت ارضی، وحدت سیاسی و حق حاکمیت عراق” گفته‌اند و تاکید کرده‌اند که  از دولت عراق حمایت می‌کنند. این بیانیه هم‌ِزمان شده است با انتشار خبر دعوت عربستان سعودی از رئیس ستاد کل ارتش عراق به ریاض. 

در بیانیه ششمین شورای عالی همکاری ایران و ترکیه از حمایت دو کشور «در مقابل تلاش‌های کشورهای ثالث جهت تضعیف مسأله فلسطین»  و رسیدن به «راه حل جامع، عادلانه و بادوام مناقشه بین اسرائیل و فلسطین» سخن گفته شده است که ظاهراَ اشاره غیرمستقیم به ایجاد مناسبات سیاسی میان امارات متحده عربی و اسرائیل است.

امارات متحده عربی در اولین گام از نزدیکی دیپلماتیک با اسرائیل، به چند دهه بایکوت این کشور پایان داد. اقدامی که فلسطینی ها آن را «خیانت» قلمداد کردند.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …