بیانیه معلمان درباره آتش‌سوزی دبستان در زاهدان: به پرونده مسئولان فاسد برسید

رادیو آمریکا:جمعی از معلمان در اعتراض به فقدان مدارس ایمن و استاندارد در ایران در بیانیه‌ای خواهان محاکمه عاملان اصلی فاجعه آتش‌سوزی اخیر مدرسه زاهدان شدند.

معلمان با صدور بیانیه‌ای ضمن همدردی با خانواده‌های دانش‌آموزان جان‌باخته در حادثه آتش سوزی مدرسه در زاهدان، به فقدان مدارس ایمن و استاندارد در کشور اعتراض کردند و خواهان برخورد با عاملان اصلی این حادثه فاجعه‌بار شدند.

مدرسه پیش‌دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه در زاهدان ساعت ۹ صبح روز ۲۷ آذرماه دچار آتش‌سوزی شد. رسانه‌های داخل ایران علت این آتش‌سوزی را استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن یکی از کلاس‌های درس عنوان کردند.

براثر این حادثه، مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی ۴ دانش آموز مقطع اول ابتدایی بر اثر سوختگی شدید جانشان را از دست دادند.

سومین دانش آموز آسیب دیده در آتش سوزی مدرسه در زاهدان جان باخت

در پی وقوع این حادثه، جمعی از معلمان با صدور یک بیانیه که تا کنون به امضای بیش از ۱۴۰۰ نفر رسیده است، اعلام کردند:‌ «آن آتشی که از شین آباد تا زاهدان امروز جان عزیزان ما را می سوزاند محصول سال ها بی توجهی به امر آموزش توسط همین جناح های قدرت است که نوبتی قدرت را در دست می گیرند نتیجه عملکرد تمام جناح های حاکمیت است. نتیجه عملکرد کسانی که صد در صد مراکز پیش دبستانی را خصوصی کرده اند و می‌کوشند سیاست های ضد آموزشی و پولی سازی خود را بر باقیمانده عرصه آموزش عمومی تسری دهند.»

همچنین در بخشی دیگر از این بیانیه با اشاره به سرکوب و بازداشت‌ اخیر معلمان در ایران، درباره حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان نوشته شده است: «امروز در حالی که لازم است مسئولان بی کفایت به پای میز محاکمه کشانده شوند معلم و مدیر مدرسه اسوه حسنه بازداشت می شود تا صورت مسئله پاک شود.»

براساس این بیانیه معلمان از سال ۹۵ تا کنون با ۱۴۰هزار امضاء خواهان افزایش بودجه و سهم آموزش و پروش در راستای ایمن کردن مدارس شده و خواسته‌شان را بارها به دولت، مجلس و قوه قضائیه اعلام کرده‌اند.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …