بیش از ۱۰ هزار داعشی در سوریه و عراق

مسئول ارشد مقابله با تروریسم در سازمان ملل می‌گوید بیش از ده هزار تن از اعضای گروه موسوم به حکومت اسلامی همچنان در عراق و سوریه فعال هستند و حملات آن‌ها نیز در سال جاری به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است.

ولادیمر ورونکف، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور ضد تروریستی، سوم شهریور به شورای امنیت این سازمان گفته اعضای داعش آزادانه «در حلقه‌های کوچک بین دو کشور» در رفت‌وآمد هستند.

آقای ورونکف گفته این گروه خود را بازسازی و مجددا گروه‌بندی کرده و فعالیت‌هایش هم، نه تنها در مراکز کشمکش و درگیری در عراق و سوریه، بلکه در برخی دیگر مناطق افزایش یافته‌است.

معاون دبیرکل سازمان ملل اما تاکید کرده در مناطقی که درگیر بحران و نبرد نیستند، فعالیت‌های تروریستی در کوتاه‌مدت روندی نزولی پیدا کرده است.

به گفته او اقدامات پی‌گیری شده در برخی کشورها، برای مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹، از جمله مقررات و محدودیت‌های رفت‌وآمدی، به کاهش حملات تروریستی در بسیاری از همین کشورها انجامیده است.

اما این برآورد نه شامل تمام مناطق جهان می‌شود، و نه به‌معنی کاهش فعالیت‌ها یا اقدامات کلی گروه حکومت اسلامی یا بازماندگان این گروه است.

ولادیمر ورونکف به شورای امنیت گفته «روند حملات فردی یا گروه‌های کوچک از کسانی‌که تحت تاثیر تبلیغات آن‌لاین و مجازی داعش هستند ادامه دارد» و «بحران ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ فرصت تبلیغاتی» تازه‌ای در اختیار این گروه قرار داده است.

این مقام سازمان ملل همچنین تاکید کرده همه‌گیری فعلی، چالش‌ها و مشکلات مقابله با تروریسم را نمایان کرده و گروه‌هایی مانند «حکومت اسلامی» در جست‌وجوی راهی خواهند بود تا از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی فعلی سوءاستفاده کنند.

ناظر ارشد سازمان ملل متحد بر تروریسم نمونه‌های مختلفی از روند فعالیت‌های این گروه در کشورهای مختلف را مثال زده‌است؛ به گفته ورونکف گروه داعش در افغانستان حملات بزرگی در مناطق مختلف انجام داده است و در تلاش برای استفاده از این کشور در راستای افزایش نفوذ در منطقه است. در اروپا نیز تهدید اصلی «افراطی‌شدن افراد تحت تاثیر [تبلیغات] در اینترنت» توصیف شده‌است. او از جمله به سه حمله در فرانسه و دو مورد حمله در بریتانیا به دست افرادی که از داعش الهام گرفته‌اند، اشاره کرده‌است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در نشست اعضای شورای امنیت گفته کشورها باید در همکاری با یکدیگر مانع از ایجاد نسخه تازه‌ای از داعش توسط بازداشت‌شدگان این گروه یا خانواده‌های آواره آن‌ها در عراق و سوریه، شوند.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …