بیش از ۱۱ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در سال گذشته

ایسنا،دکتر عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا در ایران گفت: تعداد کل مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا به علت ذرات معلق ۲.۵ در کشور در سال گذشته ۱۱ هزار و ۱۲۹ نفر اعلام شده است.

 بر اساس بررسی‌ها در نقاط دارای ایستگاه سنجش و داده معتبر در ایران، در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ ۴۱ هزار و ۷۰۰ مرگ زودرس منتسب به آلودگی هوا را رخ داده است.

میانگین غلظت ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ نشان می‌دهد اهواز و زابل بالاترین غلظت‌ها را داشته‌اند. این شاخص در اهواز ۶۰ میکروگرم در مترمکعب یعنی ۱۰ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده است.

وی گفته ۹۲.۲ درصد مردم در مناطق دارای آلایندگی بالای رهنمود سازمان جهانی بهداشت زندگی می‌کنند.

آلودگی هوا موجب تاخیر و مشکلات در تکمیل ریه کودکان، مشکلات مغز کودکان، وزن کم کودکان هنگام تولد، افزایش سرطان‌ها در کودکان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت در دوران بزرگسالی می‌شود. همچنین ثابت شده است که آلودگی هوا با طیف اختلالات اوتیسم ارتباط دارد.وی با بیان اینکه به طور میانگین ۸ درصد مرگ ها منتسب به ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون بوده است، گفت: ۲۰ درصد از مرگ های بیماران دیابتی، ۲۲ درصد سرطان‌ها و ۲۲ درصد مرگ های به دلیل ایسکمیک قلبی منتسب به آلودگی هوا و ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون اعلام شده است.

در سال ۹۹، ۷۰۳ مرگ منتسب به ذرات معلق ۲.۵ میکرون در اهواز داشته‌ایم که ۹ مرگ به دلیل بیماری مزمن انسداد ریه، ۱۱ مرگ به دلیل سرطان ریه، ۳۷۷ مرگ به دلیل بیماری‌های ایسکمیک قلبی و ۶۳ مرگ به علت سکته مغزی منتسب به ذرات ۲.۵ میکرون در سال ۹۹ در اهواز داشته‌ایم.

اینرا هم بخوانید

شکایت سه نهاد حقوق بشری به سازمان ملل در پی ادامه بازداشت توماج صالحی

سه سازمان حقوق بشری به دلیل ادامه بازداشت و شکنجه توماج صالحی، خواننده معترض رپ، …