آمریکا رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت

بی بی سی:ترامپ علام کرده است که هوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسد.

نیکولاس مادورو آمریکا را متهم کرده است که به دنبال ساقط کردن دولت او از طریق کودتا است.

آمریکا کمی پس از آن  گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت که او در تجمع مخالفان دولت، خود را رئیس جمهور موقت خواند.

امروز مخالفان دولت در کاراکاس، پایتخت، و همچنین شهرهای دیگر، تظاهرات بزرگی برگزار کردند که گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دست کم چهار نفر در مواجهه مخالفان با نیروهای امنیتی است.

ترامپ از کشورهای دیگر هم خواسته است که رهبر مخالفان را به عنوان رهبر مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

ترامپ گفته است که نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را “نامشروع” می‌داند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات کانادایی که خواسته هویتش فاش نشود نوشته است که دولت کانادا نیز قصد دارد تا هوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسد.

نیکولاس مادورو دو هفته پیش برای آغاز دومین دوره ریاست جمهوری خود سوگند یاد کرد.

او در انتخاباتی پرحاشیه، که مطابق آمار رسمی کمتر از نیمی از افراد واجد شرایط در آن رای دادند، پیروز شد. برخی چهره‌های اصلی مخالفان نیز امکان نامزد شدن را در این انتخابات نداشتند.ونزوئلا در سال‌های اخیر با مشکلات اقتصادی شدیدی روبرو بوده است.

*************

رادیو آمریکا:مایک پنس: خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا است و ما در کنار مردم این کشور هستیم

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه سوم بهمن ماه در پیامی در توئیتر، ضمن بازنشر بیانیه پرزیدنت ترامپ، گفت «امروز رئیس جمهوری آمریکا به طور رسمی اعلام کرد خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.»

مایک پنس خطاب به خوان گوایدو و مردم ونزوئلا افزود، «آمریکا با شما ایستاده و تا زمان بازگشت دموکراسی، در کنار شما می‌ماند.» خوان گوایدو رئیس پارلمان و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا است، که پرزیدنت ترامپ او را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخته است.

معاون پرزیدنت ترامپ روز گذشته نیز در یک پیام ویدیوئی، حمایت قاطع ایالات متحده از مردم ونزوئلا را مورد تاکید قرار داد و نیکلاس مادورو را «دیکتاتور» و «غاصب قدرت» خوانده بود.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …