ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

رادیو آلمان:ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

آنکارا نقل و انتقال نیروها و تجهیزات نظامی خود برای انجام عملیاتی علیه مواضع کردها در شمال سوریه را شروع کرد. اعزام نفربرها و زره‌پوش‌های ترکیه به استان‌های مرزی از صبح جمعه شروع شده است.

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، صبح جمعه از مرزها بازدید کرده و به خبرگزاری دولتی آناتولی گفته است: «منبج و شرق فرات پیش روی ماست و آماده‌سازی این تهاجم با جدیت ادامه خواهد داشت.»

ترکیه می‌خواهد با این عملیات، قبل از هر چیز جلوی پیشروی و قدرت‌گیری یگان‌های مدافع خلق (YPG) را بگیرد. آنکارا آنها را بازوی سوری حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) و جریانی تروریستی می‌داند.

خبر عملیات علیه کردهای سوری را رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد اما کمی بعد گفت که زمان عملیات به تعویق می‌افتد.

پنجشنبه ۱۰ ژانویه مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی NTV گفته بود همه مقدمات این عملیات آماده شده و حمله انجام خواهد گرفت. آمریکا می‌خواهد برای خروج از سوریه، از ترکیه ضمانت بگیرد که به کردهای سوریه کاری نداشته باشد، اما جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، در سفر به ترکیه نتوانست با اردوغان ملاقات کند و دست خالی برگشت.

آمریکا کردهای سوریه را متحدی برای مبارزه با داعش می‌شناسد و با وجود اعتراض آنکارا، از این گروه با واحدهای کماندویی، اسلحه و پشتیبانی هوایی حمایت کرده است. کردهای سوری در آزادسازی رقه و دیرالزور از چنگ داعش مشارکت داشتند.

در بحث‌های مربوط به عملیات ترکیه در شمال سوریه، پرسیده می‌شود که آنکارا چه نقشی می‌تواند یا می‌خواهد علیه داعش در سوریه ایفا کند. چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در مصاحبه با شبکه NTV تکرار کرده که کشورش صلاحیت و قابلیت این را دارد که به تنهایی به مصاف دولت اسلامی برود.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …