«تهدیدهای تروریستی مرتبط با ایران در اروپا رو به افزایش است»

روزنامه وال‌استریت جورنال با اشاره به افزایش تهدیدهای تروریستی در خاک اروپا در ماه‌های اخیر، منشا تهدیدهای جدید را جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش و تحت تاثیر جنگ غزه گزارش کرد.

وال‌استریت جورنال در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند منتشر شد به کشف برخی از تهدیدهای تروریستی در کشورهای اروپایی طی ماه‌های اخیر اشاره کرده است.

در تازه‌ترین مورد، مقام‌های امنیتی ایتالیا روز دوشنبه از بازداشت سه فلسطینی در یکی از شهرهای این کشور خبر دادند و اعلام کردند آنها مظنون به برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی در یک کشور نامشخص هستند.

چند ماه پیش نیز پلیس اتریش و پلیس بوسنی دو گروه جداگانه از پناهجویان افغان و سوری را به همراه اسلحه و مهمات بازداشت کردند؛ از تلفن‌های همراه برخی از بازداشت‌شدگان تصاویری از اهداف یهودی و اسرائیلی در اروپا به دست آمد که نشان می‌داد انگیزه آنها در ارتباط با جنگ غزه است.

اندکی پیش از آن نیز چند تبعه تاجیکستان در آلمان دستگیر شدند و پلیس اعلام کرد آنها مظنون به برنامه‌ریزی برای حمله به یک کلیسای جامع در کلن و یک کلیسای جامع در وین در ایام کریسمس بودند. دو کلیسایی که در آن ایام مملو از صدها بازدیدکننده بود.

وال‌استریت جورنال از قول مقام‌های امنیتی نوشته است که این حوادث جداگانه نشان می‌دهد که تهدیدهای تروریستی علیه کشورهای اروپایی نه تنها در حال افزایش است، بلکه از منشاهای جدیدی سرچشمه می‌گیرد و کار نهادهای امنیتی را پیچیده می‌کند.

بنابر این گزارش، از سال ۲۰۱۵ به این سو تهدیدهای تروریستی در خاک اروپا عمدتا از سوی داعش بود و تا حدی کنترل شد اما تهدیدهای در حال ظهور منابعی جدید همچون «داعش خراسان» و البته ایران و گروه‌های نیابتی‌اش مانند حزب‌الله لبنان و حماس دارد.

به نوشته این روزنامه، جمهوری اسلامی حمله به مخالفان خود در خارج از کشور و در اروپا را قبلا در کارنامه داشت، اما اخیرا یهودیان ساکن این قاره نیز به اهداف تهران تبدیل شده‌اند.

آذرماه امسال یک شهروند ایرانی-آلمانی مرتبط با جمهوری اسلامی به جرم تلاش برای بمب‌گذاری یا ایجاد حریق در کنیسه‌ای در شهر بوخوم به حدود سه سال زندان محکوم شد.

سرویس اطلاعات داخلی آلمان چند ماه پیش هشدار داد که جنگ غزه این عوامل را فعال کرده و افراد و نهادهای یهودی در سراسر اروپا از جمله اهداف بالقوه هستند.

به نوشته وال‌استریت جورنال، حماس و حزب‌الله پیش از این نیز از اروپا به عنوان مرکز جمع‌آوری کمک‌های مالی و خانه امن برای عوامل عملیاتی استفاده کرده‌اند «اما این گروه‌ها اکنون در حال طراحی ترور و خرابکاری در اروپا هستند».

این روزنامه با اشاره به موارد قبلی تلاش جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن یهودیان در اروپا از جمله به همکاری یک زوج ایرانیِ پناهنده به سوئد به نام‌های مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید با سپاه پاسداران و اخراج آنها در پی تلاش‌شان برای قتل سه یهودی اشاره کرده است.

به نوشته وال‌استریت جورنال، آن ماجرا و همچنین بازداشت چند تبعه تاجیک در آلمان این نگرانی را ایجاد می‌کند که جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش بار دیگر از موج پناهجویان به اروپا برای نفوذ عوامل خود استفاده کنند.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …