حزب کمونیست کارگری: اخباری از اعتراضات گسترده کارگری در استان خوزستان

 اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران صنایع فولاد شادگان

روز ۱۲ آذر کارگران صنایع فولاد شادگان در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق، اعتصاب کرده و در محل این شرکت تجمع کردند. در فولاد شادگان بیش از چهارهزار کارگر اشتغال دارند که بخش بزرگ آنان کارگران قراردادی هستند.  یکی از معضلات کارگران و مردم شادگان تاثیر این کارخانه بر محیط زیست است. فعالان محیط زیست در خصوص وجود این کارخانه در منطقه تالاب شادگان و خطراتی که در بلندمدت برای محیط زیست منطقه دارد هشدار داده‌اند. این منطقه مشکل ریزگرد و آلودگی هوا دارد و پسماندهای کارخانه در ایجاد بحران آلودگی و کمبود آب در تالاب شادگان موثر بوده است.

 

دومین روز اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری اندیمشک

روز ١٢ آذر کارگران شهرداری اندیمشک در  اعتراض به تعویق دوازده ماه دستمزد خود دست از کار کشیده و مقابل شهرداری تجمع کردند.

 

اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری حمیدیه

صبح ١٢ کارگران شهرداری حمیدیه در اعتراض به عدم دریافت ۷ ماهه حقوق در میدان مرکزی این شهر تجمع کردند.

 

اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری شوشتر

روز ١٢ آذر کارگران شهرداری شوشتر در اعتراض به دریافت نکردن ٧ ماه مزد خود در مقابل شهرداری دست به تجمع زدند.

 

دومین روز اعتصاب کارگران شهرداری آبژدان خوزستان

روز ١١ آذر کارگران شهرداری آبژدان خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدشان برای دومین روز دست به اعتصاب زدند و مقابل شهرداری تجمع کردند.

 

تجمع کارگران قند و تصفیه نیشکر اهواز مقابل استانداری

روز ١٢ آذر بیش از ۸۰ کارگر کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایا و سایر مطالبات ۲۲ ماهه خود در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

 

اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز به سومین روز متوالی رسید

روز ١٢ آذر ماه و در سومین روز اعتصاب  ۱۰۰ کارگر پیمانی قطار شهری اهواز که حدود ۱۸ ماه معوقات مزدی دارند، دست از کار کشیده و در کارگاه مرکزی این پروژه عمرانی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

ادامه اعتراضات کارگران پیمانکاری فاز ٢ پالایشگاه آبادان

روز ١١ آذر حدود ٨٠ نفر از کارگران پیمانکاری فاز ٢ پالایشگاه آبادان در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان در محوطه شرکت تجمع کردند. این کارگران روز ۱۰ آذر نیز در مقابل دفتر مرکزی پالایشگاه تجمع داشتند. بنا بر خبرها برخی از این کارگران  از مردادماه مزد نگرفته اند و هفته گذشته تنها بخشی از حقوق تعدادی از کارکنان پیمانکاری فاز دو پرداخت شد. در فاز ٢ پالایشگاه آبادان تعداد زیادی شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستند که کارگران در آنها بصورت قراردادی کار میکنند.

 

تجمع اعتراضی کارگران و کلیه کارکنان شرکت آب و فاضلاب خوزستان

روز ١٢ آذر ماه جمعی از کارگران و کارمندان و آبداران شرکت آب و فاضلاب خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حقوقهای خود در مقابل این شرکت در اهواز تجمع کردند.  کارگران این شرکت هفت ماه و کارمندان آن ٤ ماه دستمزد نگرفته اند.

اعتراض علیه بساط دزدی و چپاول حاکم و بالاکشیدن دستمزدهای کارگران، یک محور دائمی اعتراضات کارگری است. نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز دو کانون داغ این اعتراضات هستند. ٢٨ روز اعتراض جانانه نیشکر هفت تپه و اعتراضات قدرتمند کارگران گروه ملی نه فقط شهرهای شوش و اهواز بلکه کل محیط های کارگری در استان خوزستان را که با مسایل و معضلات مشترکی درگیرند به تحرک در آورده است. نیشکر هفت تپه و گروه ملی دو سنگر مهم پیشروی های کل جنبش کارگری و کل جامعه علیه فقر، گرانی، تبعیض و نابرابری و کل بساط توحش سرمایه داری حاکمند. اعتصابات سراسری کارگری یک پاسخ مهم به این شرایط و یک شکل عملی برای پشتیبانی و تقویت مبارزات کارگران گروه ملی و برای آزادی بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه است. حزب کمونیست کارگران مراکز مختلف را فرامیخواند که با الگو گرفتن از مبارزات کارگران هفت تپه و فولاد اهواز، از جمله حضور خانواده ها در تجمعات کارگران اعتصابی و شکل دادن به شوراهای کارگری با اتکاء به مجامع عمومی کارگری بعنوان ظرفی برای اعمال اراده مستقیم کارگران تاکید میکند.

 

حزب همچنین بر حمایت بخش های مختلف کارگری از مبارزات یکدیگر و همبستگی وسیع اجتماعی در مبارزه علیه جهنم جمهوری اسلامی تاکید میکند.

 

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

 

حزب کمونیست کارگری ایران

١٢ آذر ۱۳٩۷، ٣ دسامبر ۲۰۱۸

اینرا هم بخوانید

کارزار حمایت از شریفه محمدی شماره ۲:کارزار حمایت از شریفه با قدرت به پیش میرود.به آن بپیوندید! 

کارزار حمایت از شریفه محمدی به قدرت به پیش میرود. در تازه‌ترین اقدام کنفدراسیون عمومی …