کارگران نیشکر هفت تپه بر عملی شدن تمامی خواستهای خود تاکید دارند!

جمهوری اسلامی ناتوان از به شکست کشاندن اعتصاب قدرتمند و طولانی مدت کارگران نیشکر هفت تپه از مدتی قبل یک سلسله توطئه گریها و فضا سازیها علیه کارگران را به کمک باندهای مزدورش شروع کرد. در ادامه این تقلاها روز ١١ آذر حکومت با بسیج ارگانهای مختلف خود در هفت تپه از جمله نمایندگان مجلس اسلامی در شوش، امام جمعه و بسیج دانشجویی و دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در هماهنگی با کاظمی کارفرمای جدید مجتمع، با توطئه ای دسته جمعی به قصد شکستن اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه به این مجتمع رفتند. از قبل تعدادی از عوامل خود را نیز همراه کرده بودند. بدین ترتیب با جمعی که گرد آورده بودند، و تعدادی از کارگرانی که زیر فشارهای مختلف خود را قادر به ادامه اعتصاب نمیدیدند، زنگ کارخانه را به صدا در آوردند و خودشان پایان اعتصاب را اعلام کردند. رسانه حکومتی ایلنا نیز این خبر را از قبل توی بوق کرده بود. اما بخشی از کارگران نیز بر ادامه اعتصاب ایستادگی کردند و از رفتن به سر کار خودداری کردند. به موازات این، در چند روز گذشته تبادل نظر وسیعی در میان بخش های مختلف کارگران برای ایجاد اتحاد هرچه بیشتر جریان دارد. کارگران تصمیم نهایی را موکول به اتمام این رایزنی ها کرده اند.

لازم به توضیح است که روز قبل اخباری مبنی بر پایان اعتصاب منتشر شد و ما نیز در اطلاعیه ای اعتصاب را موقتا پایان یافته اعلام کردیم اما با خبرهای دقیق تری که بدستمان رسید متوجه شدیم که هرچند بخشی از کارگران کار را شروع کرده اند اما بخش بیشتری از آنها از رفتن به سر کار خودداری کرده و تلاش میکنند اتحاد صفوف کارگران را بازگردانند. آنچه روشن است کارگران نیشکر اعم از کارگرانی که فی الحال به سر کار رفته اند یا آنها که همچنان در حال اعتصاب هستند، همگی حول خواست های خود اتفاق نظر دارند و بر خواست های خود پافشاری میکنند.

جمهوری اسلامی هرچند اسماعیل بخشی نماینده جسور کارگران را دستگیر کرد و این ضربه بزرگی به کارگران بود و سپس علی نجاتی چهره شناخته شده و دبیر سندیکای نیشکر را نیز دستگیر کرد،‌ اما با این سرکوبگری ها نتوانست به اعتصاب پایان دهد و به انواع توطئه ها متوسل شد و دست به عقب نشینی هایی هرچند ناچیز از جمله وعده پرداخت دو ماه دیگر از دستمزد عقب افتاده و شش ماهه شدن قراردادهای کارگران “اقبالی” و قراردادهای یکروزه و بررسی پرونده اسماعیل بخشی زد که منجر به شروع کار توسط بخشی از کارگران شد. توسل به این ترفندها و مانورها قبل از هرچیز جایگاه قدرتمند کارگران را نشان میدهد.

کارگران نیشکر هفت تپه نزدیک به یک ماه است در اعتراض هستند و نشان دادند که چگونه میتوان مردم شهر را به همبستگی با اعتصاب کشاند، زنان و خانواده ها را برای همراهی شورانگیز با اعتصاب کارگران به میدان آورد، شهر را تعطیل کرد و راهپیمایی های شکوهمندی در سطح شهر ترتیب داد. چگونه میتوان شورا درست کرد و اداره شورایی را به گفتمانی در سطح جامعه تبدیل کردند. اعتصاب کارگران هفت تپه و حق طلبی کارگران و اشکال مبارزه آنان، به رویدادی درخشان در مبارزه عادلانه مردم تبدیل شد. این دستاوردها با هیچ درجه سرکوب و توطئه و دسیسه ای قابل پس گرفتن نیست و فردا در سراسر کشور طنین این مبارزه گسترده تر خواهد شد و شوراهای کارگران و دانشجویان و کل جامعه در همه جا سر بلند خواهد کرد. بی جهت نیست که هفت تپه در قلب مردم جا گرفت و جنبشی فراموش نشدنی از همبستگی در داخل و در سطح بین المللی پا گرفت.

صرفنظر از ادامه یا پایان اعتصاب، مبارزه کارگران و همه مردمی که از آنها پشتیبانی میکنند فعالانه ادامه دارد. بویژه امروز ٤ هزار کارگر گروه ملی کنار این کارگران ایستاده اند و خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان هفت تپه هستند و این الگویی برای همه بخش های کارگری دیگر است که به کارگران هفت تپه بپیوندند و با اعتصابات حمایتی خود خواستار آزادی بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه شوند.

 

وضعیت امروز نیشکر هفت تپه تاکید بیشتری بر اتکای کارگران بر تصمیم گیری جمعی در مجمع عمومی شان و پاسداری از شورای مستقل کارگران است.  این شرایط همچنین تاکیدی بر پافشاری بر روی خواست آزادی فوری اسماعیل بخشی رهبر محبوب شورای کارگران هفته تپه است که با بیان درد مشترک کارگران و مردم، در خلق چنین ابعادی از همبستگی نقشی تاریخی ایفا کرد. حزب کمونیست کارگری همه کارگران و مردم را به تلاش برای آزادی اسماعیل بخشی و علی نجاتی و سپیده قلیان فرا میخواند. هم اکنون کارزاری در پشتیبانی و همبستگی با مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه و برای آزادی اسماعیل بخشی و تمامی بازداشت شدگان هفت تپه در جریان است. با قدرت بیشتری باید این کارزار را ادامه داد. حزب همگان را به پیوستن به این کارزار و همبستگی هرچه گسترده تر در ایران و در سطح بین المللی با کارگران هفت تپه فرا میخواند.

 

زنده باد کارگران هفت تپه زنده باید شورای کارگران هفت تپه

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شورا ها

 

حزب کمونیست کارگری ایران

١٤ آذر ۱۳٩۷، ٤ دسامبر ۲۰۱۸

 

 

لیست همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه:

١٣ آذر تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران با شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد.

-٢٦ نفر از وكلای دادگستری ايران و فعالان حامی كارگران هفت تپه در نهم آذر ماه  در محكوميت بدرفتاری و شكنجه‌ی “اسماعيل بخشی” و ساير كارگران بازداشتی نامه ای اعتراضی داده اند.

-کارزاری تحت عنوان “کنار هفت تپه و فولاد ایستاده ایم” نیز در گروه های مدیای اجتماعی از سوی جمعیت زیادی از معلمان، کارگران و فعالین اجتماعی- تا کنون هزار نفر طومار اعتراضی این کارزار در حمایت از کارگران هفت  تپه را امضاء کرده اند.

-بیانیه ای نیز از سوی چند صد نفر از فعالین سیاسی، اجتماعی و جمعی از خانواده جانباختگان و زندانیان سیاسی

– کارگران آریان فولاد بوئین زهرا در استان قزوین

– جمعی از کارگران شاغل در شهرک های صنعتی جابان و خرمدشت

– تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه هنر تهران نیز با دست نوشته هایی در حمایت ازکارگران نیشکر هفت و با شعار دادن و سرود خوانی

– تجمع دانشجویان دانشگاه زنجان با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از کارگران هفت تپه اعلام کردند.

– حمایت دانشجویان دانشگاه  نوشیروانی بابل؛

– سندیکای کارگران فلزکار مکانیک،

-کانون صنفی فرهنگیان شهرستان الیگودرز

– کانون نویسندگان ایران

– ‍ نیروهای پیمانکاری وزارت نفت

-کارگران معدن تراورتن عباس آباد

-فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی

– پخش کلیپ در همبستگی از کارگران نیشکر هفت تپه از سوی بخش های مختلف جامعه همچون معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و رانندگان کامیون که خود در اعتصابند، انتشار یافته است.

 

– بیانیه جمعی از کارگران و خانواده های کارگری سنندج در حمایت از کارگران هفت تپه و فولاد اهواز!

-کارگران گروه ملی فولاد اهواز،

پیام حمایتی اعضای اتحادیه هماهنگ کننده رانندگان سراسر کشور با امضاهای زیر است:

انجمن صنف تاکسیرانان مازنداران، انجمن صنف اتوبوسرانی قم، کانون صنف رانندگان کامیونداران کمپرسی  یزد ، کانون رانندگان و کامیونداران بندر عباس، اتحادیه حمل و نقل ترانزیت ایران ترکیه ، جمعی از رانندگان ترانزیت ایران ایتالیا ، حمل و نقل شهری تهران و حومه ، سندیکای رانندگان استیجاری شهر تبریز، انجمن رانندگان استیجاری شرکت گاز، جمعی از وکلای تهران و کرج ،واحد آتش نشانی قزوین،رانندگان ماشین آلات سنگین معدن اراک،انجمن حمایت از رانندگان یاسوج، واحد آتش نشانی شوش و حومه،کانون صنفی آموزشگاههای رانندگی کشور، اتحادیه ماشین آلات کشاورزی شیراز.

 

– کارگران گروه صنایع کاغذ پارس،

-جمعی از رانندگان شهر اصفهان،

-جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج،

– جمعی از معلمان عدالتخواه،

– حمایت ۳۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانیبا امضاهای زیر:  انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی  مریوان و سرواباد،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره، ۴: انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران، انجمن صنفی کارگران ساختمانی برقکاران کرمامشاه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان نظرآباد، انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاوه، انجمن صنفی کارگران ساختمانی جوانرود، کانون کارگران ساختمانی استان کردستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی روانسر، انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرسین، کانون انجمن های کارگری (حرف)کرمانشاه، انجمن کارگران ساختمانی کرمانشاه، انجمن صنفی کارگری اسلام آباد غرب،  انجمن صنفی کارگری ساختمانی پاوه،انجمن صنفی کارگری شهرستان روانسر، ۱۸: انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان، انجمن صنفی کارگری ساختمانی جوانرود، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سرپل ذهاب، انجمن صنفی کارگری ساختمانی قصرشیرین، انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری..وحسن اباد فشافویه، انجمن صنفی کارگری ساختمانی سنقرکلیایی، انجمن صنفی کارگری ساختمانی کنگاور، انجمن صنفی کارگران ساختمانی قروه، انجمن کارگری ساختمانی هرسین، انجمن کارگری ساختمانی صحنه،  انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان، کانون کارگران ساختمانی خوزستان، انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشت

– جمعی از معلمان ، کارگران و دانشجویان،

– گروه اتحاد بازنشستگان،

– شورای بازنشستگان ایران،

– جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران،

–  کارگران گروه مپنا در کرج،

– کارگران چادرملو،

–  آموزش و پرورش شوش و شاوور،

– سندیکای شرکت واحد،

-اتحادیه آزاد کارگران ایران،

– انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه،

– فرهنگیان شاغل و بازنشسته،

– کارکنان کاغذپارس،

–  کارکنان حریرپارس،

– کارکنان نیشکر میان آب،

–  کارکنان و کارگران هپکو در اراک،

– کارکنان و کارگران پتروشیمی ماهشهر،

– کارگران عسلویه،

– کارگران قند شوش ،

– کارگران آبداران شاوور،

– شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی،

-فرهنگیان شاوور و شوش،

– کارگران اداره مخابرات،

– نیروهای شرکتی مخابرات

– کارکنان بهداشت و درمان،

– فرهنگیان مشهد،

– بازاریان و مغازه داران شوش و…

– دانشجویان دانشگاه تهران

-دانشجویان دانشگاه علامه

– دانشجویان دانشگاه چمران

– طومار اعتراضی با بیش از دویست امضاء از سوی فعالین کارگری و چهره های شناخته شده کارگری

– جمعی از شهروندان تهران

– جمعی از کارگران ساوه

 

از سایر کشورها

– پیام همبستگی اتحادیه کارگری یونیفور کانادا با بیش از ۳۰۰ هزار عضو

– کنفدارسیون سراسری ایتالیا برای کار (CGIL)

-اتحادیه کارگران فورد آلمان

– اتحادیه معلمان انگلستان

– کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (س ژ ت)

-دانشجويان دانشگاه جهان وطن شهر مونيخ آلمان با در دست گرفتن بنری که رویش نوشته شده “ما همه هفت تپه هستیم”

-حمایت دانشجویان دانشگاه زوریخ سوییس

– کنوانسیون فدراسیون کارگران بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا( در این کنوانسیون بیش از هزار نماینده اتحادیه های کارگری استان بریتیش کلمبیا به نمایندگی ازقریب پانصد هزار کارگر شرکت داشتند).

-بیش از ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری از سراسر دنیا به علی خامنه ای در مورد سرکوب کارگران و معلمان نامه داده و در آن خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان شد اند.

در خارج کشور نیز از سوی حزب کمونیست کارگری و تعداد دیگری از احزاب و سازمان های سیاسی آکسیونهایی در همبستگی با کارگران نیشکر هفت تپه  و برای آزادی اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان سازمان داده شده است. این همبستگی ها ادامه دارد.

 

کمپین کمیته مبارزه برای آزادی کارگران زندانی

-کمپین اسماعیل بخشی را آزاد کنید،

-کمپین برای آزادی کارگران زندانی Free Them Now

 

این نیز قابل توجه است که وسعت و قدرت اعتراضات کارگران و مردم در صفوف حکومتیان هراس و شکاف انداخته و حتی “حوزه های علمیه” جمهوری اسلامی در قم، شوش، دزفول و اهواز و  “جامعه روحانیت” در قم از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه اعلام حمایت کرده اند!

اینرا هم بخوانید

برخی از مصاحبه های شیوا محبوبی

میزگرد بی بی سی فارسی پرگار در مورد انتخابات https://m.youtube.com/watch?v= sst0tgydUzo https://www.instagram.com/ reel/C8kftEOKFUX/?igsh= MW81eDZiZWwxYWNvMA== گفتگو …