حمله سایبری گسترده به اتحادیه اروپا؛ ایران، روسیه و چین محور عمده مکاتبات

یورونیوز: هکر های اینترنتی با نفوذ به شبکه ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه اروپا به مدت سه سال اقدام به جمع آوری هزاران سند کرده‌اند که بخش عمده‌ای از آن به روابط پر تنش دولت آمریکا با چین و روسیه و نیز خطر به جریان افتادن دوباره برنامه هسته‌ای ایران مربوط می شود.

بر اساس این گزارش دیپلمات‌های اروپایی در یکی از این اسناد، پیامی در خصوص ملاقات میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه مبادله کرده‌اند که به عنوان یک موفقیت (دست کم برای روسیه) از آن یاد شده است.

در یکی دیگر پیام‌‌های مبادله شده که به نشست شانزدهم ژوئیه میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین بازمی‌گردد یک گزارش مفصل و یک تحلیل کارشناسی از گفتگوها میان مقامات اروپایی و رئیس جمهوری چین به چشم می خورد که طی آن به نقل از شی جین پینگ «ارعاب و تهدیدهای» ترامپ نسبت به پکن با یک مبارزه بوکس فری استایل بدون قانون مقایسه شده است.

گفته می شود شیوه استفاده شده از سوی هکرها برای نفوذ و بهره برداری اطلاعاتی سه ساله از شبکه ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه اروپا مشابه با روشی است که از مدت ها پیش توسط یک واحد ویژه ارتش آزادیبخش خلق چین به کار برده می شود.

بر اساس گزارشی که شرکت Area ۱، کاشف این رخنه امنیتی منتشر کرده محتوای مکاتبات توسط هکرها بر روی یک پایگاه اینترنتی منتشر شده است.

شرکت Area ۱ تا کنون بیش از یکهزار و صد کابل هک شده از شبکه ارتباطی اتحادیه اروپا را در اختیار نشریه نیویورک تایمز قرار داده است. این درحالیست که شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا هنوز نسبت به این ماجرا واکنش نشان نداده است.

این کانال ارتباطی ایمن و محرمانه در واقع منعکس کننده نوع نگاه اروپا و تلاش برای آگاه ساختن بیشتر دیپلمات ها نسبت به تنش هاد و آشفتگی های سیاسی است که سه قاره جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

در این ابزار انفورماتیک همچنین پیام هایی متنی در باره مکالمات با رهبران عربستان، اسرائیل و دیگر کشورها که پیشتر محتوای آن بین اعضای اتحادیه اروپا توزیع شده در اختیار کاربران قرار می گیرد.

تحریم های ایران و مجوز سرمایه گذاری کشورها

یکی از کابل هایی که هکرها موفق به رخنه در آن شده اند به اطلاعات مربوط به تحریم تهران و درخواست های مجوز از سوی کشورها برای سرمایه گذاری و صادرات کالا به ایران مرتبط بوده است.

در این کانال همچنین اطلاعاتی دقیق در خصوص تلاش های صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ برای حفظ و تقویت ساز و کارهای اقتصادی جهت تشویق تهران به التزام و پایبندی به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ پس از خروج دولت ترامپ از این پیمان به چشم می خورد.

نیویورک تایمز پس از انتشار این گزارش به نقل از یک مسئول سابق سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد که پیش از این درباره میزان آسیب پذیری شبکه ارتباطی اتحادیه اروپا در مقابل حملات سایبری چین، روسیه، ایران و دیگر کشورها هشدار داده شده بود.

سازمان ملل متحد نیز از حمله هکرها در امان نبوده است

گفته می‌شود هکرهایی که به شبکه ارتباطات اتحادیه اروپا رخنه کرده‌اند به اقدامات مشابهی نیز در سازمان ملل متحد دست زده و چندین وزارت خارجه و وزارت دارایی در کشورهای مختلف را نیز هدف حملات خود قرارداده‌اند.

هک شبکه ارتباطی در سازمان ملل متحد به صورت عمده با محوریت جمع آوری اطلاعات مربوط به پیمان تجاری اقیانوس آرام صورت گرفته است. این پیمان یک توافق جمعی سرمایه‌گذاری و مقررات‌گذاری بین ۱۲ کشور حاشیه اقیانوس آرام است که چین در آن جایی ندارد.

بخشی از اسناد هک شده سازمان ملل متحد به رویدادهای سال ۲۰۱۶ اختصاص دارد که در آن به تلاش‌های کره شمالی برای انجام آزمایش‌های موشکی اشاره شده است. این اطلاعات همچنین حاوی ارجاع‌هایی به نشست‌های خصوصی دبیرکل و دیپلمات‌های سازمان متحد با برخی رهبران آسیایی است.

اغلب اسناد و اطلاعات هک شده حاوی اطلاعات دیپلماتیک بوده است. در بخشی از این اطلاعات گزارش های هفتگی هیات‌های مامور در کشورهایی نظیر کوزوو، صربستان، آلبانی، روسیه، چین، اوکراین و واشنگتن گنجانده شده و در بخشی دیگر به محتوای مکالمات و گفتگوهای انجا شده با برخی مقامات کشورها و دیگر دیپلمات ها و یا گزارش سفرهای انجام شده به کشورهای غیر اروپایی اشاره شده است.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …