خرازی: “اروپا راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد”

کمال خرازی  رئیس شورای راهبردی روابط خارجی حکومت که به همراه هیئت سیاسی به اسپانیا سفر کرده اگفته استد: علی رغم خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، راه هایی برای دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا برای علاقمندان تجارت با ایران وجود دارد.

به گزارش ایسنا، سید کمال خرازی در مصاحبه با خبرگزاری افه مادرید اظهار کرد:توافق گروه ۱+۵ (ایالات متحده، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان) که در ژوئیه ۲۰۱۵ حاصل شد، مورد انتقاد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار گرفته که وضع تحریم های اقتصادی را علی رغم درخواست تجدید نظر دیگر امضا کنندگان، از سر گرفت.

خرازی که پیش از این با کاردینال پیترو پارولین وزیر امور خارجه واتیکان، و انزو میلانزی  وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار کرده، در مصاحبه با خبرگزاری افه هشدار داد که کشورهای اروپایی باید فرمول هایی برای حفظ برجام پیدا کنند.

در غیر این صورت، “هیچ دلیلی برای اینکه ایران بخواهد در توافق هسته ای باقی بماند” وجود ندارد.وی هشدار داد که “لغو کامل توافق هسته ای می تواند پیامدهای بسیار خطرناکی برای امنیت منطقه خاورمیانه داشته باشد.”

خرازی تصریح کرد: “فقط منافع اقتصادی در معرض خطر نیستند و مهمتر از آن، منافع امنیتی خود اروپا در خطر قرار می گیرد.”

وی خاطرنشان ساخت در نشست های امروزش در مادرید از جمله در ملاقات با جوزپ بوررل وزیر امور خارجه اسپانیا قصد دارد مواضع کشورش را تشریح نماید.

به اعتقاد وی، حمایت دولت های اروپایی، از جمله دولت اسپانیا از شرکت هایی که قصد دارند سرمایه گذاری و تعهدات خود را در بازار ایران حفظ کنند، ضروری است.

او توضیح داد: «این بستگی به سطح حمایت دولت های اروپایی از شرکت های خود خواهد داشت. باید دید چقدر آمادگی دارند از شرکت های خود حمایت کنند تا بتوانند با ایران همکاری نمایند».

دیپلمات ایرانی تاکید کرد: «در حال حاضر گفت و گو بین ایران و اتحادیه اروپا با هدف ایجاد سازوکارهای حمایتی برای آن دسته از شرکت هایی که می خواهند با ایران همکاری کنند در جریان است و امیدواریم این اراده سیاسی به تضمین هایی در حمایت از برجام تبدیل شود.”

خرزای در پاسخ به این سوال که آیا مدل شرکت‌هایی مثل Halliburton که دیک چنی معاون اسبق رئیس جمهور آمریکا آن را از طریق شعباتی در جزایر کایمان اداره می کرده امکان پذیر است یا نه، گفت: «البته که روش های مختلفی برای دور زدن تحریم ها وجود دارد.»

وی افزود: “ما باید در نظر داشته باشیم که جمهوری اسلامی ایران توانسته است در طول تمام سال هایی که تحت تحریم های ایالات متحده بوده راه هایی پیدا کند و به حیات خود ادامه دهد.”

وی خاطرنشان کرد: “شرکت هایی که علاقمند به کار در بازار بزرگ ایران هستند باید به دنبال راه هایی برای حفظ این بازار باشند.»

خرازی در خصوص در گفت و گوهای ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای با هدف هسته‌ای‌زدایی در شبه جزیره کره نیز گفت: «من هیچ ارتباطی بین این موضوع  و مساله ایران نمی بینم».

وی گفت: «گفت و گوها بین ایالات متحده و کره شمالی در یک مرحله بسیار ابتدایی است و آینده این مذاکرات برای هیچ کسی روشن نیست.»

وی تاکید کرد که «با توجه به نقض تعهدات ایالات متحده و این واقعیت که یک رئیس جمهور آمریکا امضای سلف خود را نادیده گرفته، ما به امضای یک رییس جمهور آمریکا اعتماد نداریم.»وی تصریح کرد:  متحدین ایالات متحده که او با آنها صحبت کرده، “هیچ اعتباری برای ترامپ قائل نیستند.وی افزود: جهان در حال حاضر توسط تصمیمات غیرمنطقی رئیس جمهور آمریکا گروگان گرفته شده است.

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …