خطر مرگ از گرسنگی جان میلیون‌ها یمنی را تهدید می‌کند

رادیو آلمان:خطر مرگ از گرسنگی جان میلیون‌ها یمنی را تهدید می‌کند

طبق ارزیابی برنامه جهانی غذا ۱۲ میلیون یمنی در سال آینده میلادی نیازمند کمک‌های جهانی خواهد بود. این نهاد بین‌المللی پایان جنگ یمن را گامی ضروری برای جلوگیری از بزرگ‌ترین فاجعه‌‌انسانی دهه‌های گذشته می‌داند.

برنامه جهانی غذا که نهادی وابسته به سازمان ملل است، در مورد تشدید وخامت اوضاع در یمن هشدار داد. خانم بتینا لوشر، سخنگوی این نهاد روز چهارشنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) در برلین گفت، انتظار می‌رود که در سال آینده‌ی میلادی ۱۲ میلیون نفر در یمن به کمک‌های برنامه جهانی غذا نیازمند باشند.

به گفته‌ی او در ماه دسامبر سال جاری میلادی شمار انسان‌هایی در یمن که خطر مرگ آنها را تهدید می‌کند، به ۱۰ میلیون نفر رسیده است. طبق آخرین آمار جمعیت یمن بر حدود ۲۷ میلیون نفر بالغ می‌شود.

خانم لوشر تصریح کرد: «ما می‌کوشیم که جلوی فاجعه‌ای انسانی در یمن را که از جنگ و گرسنگی ناشی می‌شود، بگیریم؛ فاجعه‌ای که طی دهه‌های گذشته مانند آن را به چشم ندید‌ه‌ایم».

سخنگوی برنامه جهانی غذا همچنین خاطرنشان ساخت که تنها در صورتی می‌توان مانع از بروز چنین فاجعه‌ای شد که جنگ در یمن پایان یابد. او جامعه بین‌المللی را فراخواند که فشارهای خود را بر کسانی که بر طرف‌های جنگ یمن اعمال نفوذ می‌کنند، افزایش دهند.

وشر ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح یمن که در استکهلم برگزار می‌شود، نتیجه‌بخش باشد و گام‌هایی در مسیر درست برداشته شود.

از جنگ داخلی در یمن که از سال ۲۰۱۴ به این سو جریان دارد، به عنوان جنگ نیابتی میان ایران و عربستان، دو قدرت بزرگ منطقه، یاد می‌شود.

جنگ داخلی یمن با حمله شورشیان حوثی از منطقه کوهستانی شمال به مناطق مختلف کشور آغاز شد و به تصرف صنعا پایتخت انجامید. شورشیان مسلح دولت وقت یمن را سرنگون کردند. عربستان سعودی در بهار ۲۰۱۵ با تشکیل یک “ائتلاف نظامی عربی” به مقابله با شورشیان پرداخت و بیش از همه دست به بمباران مناطق تحت تسلط حوثی‌ها زد.

بر اثر بمباران‌های مداوم نیروی هوایی سعودی هزاران نفر از مردم غیرمسلح کشته، زخمی و آواره شدند. سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها عملیات نظامی عربستان در یمن را محکوم کردند.

کودکان از قربانیان بزرگ این جنگ داخلی هستند. سازمان بین‌المللی خیریه‌ی صندوق نجات کودکان به تازگی اعلام کرده بود که میان سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بیش از ۸۵ هزار کودک در یمن بر اثر کمبود مواد خوراکی یا دارویی جان خود را از دست داده‌اند.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …