دیزل گیت؛ دادگاه رسیدگی به ۳۷۲ هزار شکایت از فولکس واگن آغاز می‌شود

یورونیوز:سه سال پس از رسواییِ «دیزل گیت» شرکتِ فولکس واگن، دستگاه قضایی آلمان آماده برگزاری یکی از بزرگترین دادرسی‌های سال‌های اخیر می‌شود.

دادستانی فدرال آلمان اعلام کرد تا یک ماه دیگر رسیدگی به شکایت بیش از ۳۷۰ هزار مشتری خودروهای فولکس واگن آغاز خواهد شد.

اتحادیه مصرف کنندگان آلمانی در ماه نوامبر شکایت مشتری ها فولکس واگن را در دادگاهی در شهر برونزویک که در نزدیکی مقر اصلی فولکس واگن قراردارد طرح کرد.

شرکت فولکس واگن پس از فشارهای بسیار در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد سامانه یازده میلیون خودروی سوخت دیزل این شرکت را دستکاری کرده است. نزدیک به ۲.۴ میلیون نفر از مشترهای این خودروها را شهروندان آلمانی تشکیل می دادند که امروز ۳۷۲ هزار نفر از آنها در اولین دور از رسیدگی قضایی علیه فولکس واگن شرکت می کنند.

به گفته دادستان این ۳۷۲ هزار نفر تنها اولین گروه از شاکیان آلمانی پرونده دیزل گیت هستند. شرکت فولکس واگن پس از افشاگرهای متعدد پذیرفت نرم افزاری را روی خودروهای دیزل سال ۲۰۱۵ این شرکت نصب کرده است که درصد آلودگی تولیدی این خودروها را کمتر از رقم واقعی آن نشان می داد.

پروند دیزل گیت تا امروز نزدیک به ۲۸ میلیارد یورو به فولکس واگن، بزرگترین شرکت تولید خودرو اروپایی ضرر وارد کرده است. غالب این ۲۸ میلیارد البته به مالکان خودروهای فولکس واگن در ایالات متحده پرداخت شده است، چرا که طبق حکم دادگاه آمریکایی نه تنها فولکس واگن باید پول تمام خودروها را به مالکان برمی‌گرداند بلکه باید ده هزار یورو نیز به عنوان غرامت پرداخت می‌کرد. فولکس واگن در ایالات متحده ناگزیر خودروهای مدل جدیدتر را در ازای مدل دستکاری شده به مشتری‌ها تحویل داد.

اینرا هم بخوانید

بازداشت مجدد چند معترض به اتهام «شعارنویسی و تخریب بنرهای تبلیغاتی» در استان بوشهر

تسنیم به نقل از حیدر سوسنی فرمانده انتظامی استان بوشهر از بازداشت مجدد چهار نفر …