روایت ایلنا از اعتراض و سرکوب کارگران معدن” آق دره”

ایلنا:تجمع شماری از اهالی روستای آق‌دره وسط در محوطه معدن طلای آق‌‌دره، به برخورد و درگیری منجر شد.

تجمع روز پنجشنبه (۲۵ خردادماه) شماری از اهالی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی بر سر یافتن شغل در معدن طلای آق‌دره به درگیری منجر شده است.

آنها درباره وقایع اتفاق افتاده در این روز می‌گویند: با وجود آغاز عملیات استخراج و جذب تدریجی کارگران فصلی معدن طلای آق‌دره، هنوز شماری از اهالی منطقه در صف استخدام این واحد معدنی باقیمانده‌اند.

برپایه این اطلاعات؛ از زمان آغاز عملیات استخراج در این واحد معدنی در بهار سال ۹۶، طبق روال معمول شمار قابل توجهی از اهالی این منطقه برای یافتن شغل به معدن طلای آق‌دره مراجعه می‌کنند. این جویندگان کار بیشتر از اهالی چهار روستای انگورد، آق‌دره اولیا، وسط و سفلی، و شهر تکاب هستند و از قرار معلوم تا این لحظه تعداد ۴۵۰ نفر از آنها به عنوان کارگر فصلی در این واحد معدنی مشغول کار شده‌اند.

ظاهرا حضور مستمر جویندگان کار در محوطه معدن آق‌دره باعث شده اهالی شاغل در این واحد معدنی برای انجام وظایف خود با مشکل مواجه شوند، چنانچه به تشخیص کارفرما فعالیت معدن از ابتدای ماه جاری به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

گفته می‌شود کسانی که تجمع روز پنجشنبه آنها به درگیری منجر شده است، بیشتر از اهالی روستای آق‌دره وسطی هستند که همچنان در انتظار یافتن کار در محوطه این واحد معدنی حضور دارند و برخی از آنها در گذشته به عنوان کارگر فصلی در معدن طلای آق‌دره، مشغول کار بوده‌اند.

در همین رابطه تعداد مصدومان وقایع روز پنجشنبه معدن آق‌دره تا ۱۳ نفر برآورد می‌شود که در میان آنها افرادی از میان اهالی شاغل و جویند کار نیز حضور دارند.

از قرار معلوم ماجرای این درگیری که با مداخله عوامل انتظامی خاتمه یافته است، مصادف با جلسه‌ای بود که در همین رابطه توسط شورای تامین شهرستان تکاب در مسجد روستای آق‌دره وسط در حال برگزاری بود.

عُمده عملیات استخراج از معدن طلای آق‌دره هر سال بهار به صورت فصلی آغاز و تا حوالی زمستان ادامه دارد و در نتیجه قرارداد این کارگران نیز موقتی است و در بهترین حالت کارگران مورد نظر در بهار سال بعد می‌توانند شانس خود را برای استخدام دوباره در این واحد معدنی بیازمایند.

پیش از این شرکت پویا زرکان در مقام، کارفرمای معدن طلای آق‌دره اعلام کرده بود که در نتیجه به تاخیر افتادن مجوز استخراج جدید، فعالیت این واحد معدنی برای سال ۹۶ با چند هفته وقفه همراه و در نتیجه موعد استخدام تدریجی کارگران فصلی شاغل در این معدن نیز با تاخیر روبرو بوده است.

همچنین مدیریت این واحد معدنی اعلام کرده است: در معدن طلای آق‌دره عملیات استخراج مطابق مجوزهای صادره از وزارت صنعت انجام می‌شود و در نتیجه شمار نیروی انسانی شاغل در این معدن نیز باید متناسب با ظرفیت‌ فعالیت این واحد معدنی باشد.

69

 

68

72

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …