روسیه آمریکا را به گسترش تولید موشک‌های میان‌برد تهدید کرد

رادیو آلمان:روسیه آمریکا را به گسترش تولید موشک‌های میان‌برد تهدید کرد

دونالد ترامپ روسیه را به خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای تهدید کرد. حال ولادیمیر پوتین می‌گوید روسیه بر تولید موشک‌های میان‌برد خود خواهد افزود. او می‌خواهد قرارداد خلع سلاح را به کشورهای دیگر نیز گسترش دهد.

علام خروج آمریکا از پیمان مشترک با روسیه در مورد “منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد” می‌‌تواند عاملی برای یک مسابقه تسلیحاتی جدید میان مسکو و واشنگتن شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرده است، در صورتی که ایالات متحده از “پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد” خارج شود، روسیه بر تولید سلاح‌های خود خواهد افزود. او گفت برای روسیه بسیار ساده است که سلاح‌های هدایت‌پذیر از زمین با برد متوسط تولید کند و مستقر سازد.

 

پوتین یک بار دیگر تأکید کرد که کشورش مفاد پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای را نقض نکرده است. او همچنان بر تداوم محدودیت موشک‌های میان‌برد هسته‌ای بر اساس یک قرارداد تأکید ‌ورزد.

رئیس‌جمهوری روسیه با نگاه به مواضع واشنگتن گفت: «چه چیزی مانع ماست که با دیگر کشورها وارد گفت‌وگو شویم، تا آنها نیز به این پیمانی که هنوز معتبر است بپیوندند، و یا اینکه چه چیزی مانع از آن است که در مورد پیش‌شرط‌های یک پیمان جدید گفت‌وگو کنیم.»

از زمان جنگ سرد بدین سو، کشورهای دیگری نیز هستند که دست به تولید موشک‌های میان‌برد زده‌اند. از آنجا که این کشورها از امضاکنندگان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد نیستند، بنابراین اهرمی برای محدودیت فعالیت موشکی آنها وجود ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر ماه اکتبر اعلام کرد که ایالات متحده از این پیمان خارج خواهد شد. او با ارائه اسناد و شواهدی که در اختیار نمایندگان کنگره آمریکا قرار داد، نشان داد که روسیه مدت‌هاست که این پیمان را نقض کرده است.

اما اروپایی‌ها قصد دارند تا روسیه را قانع سازند که به این پیمان پایبند بماند تا مانع از یک مسابقه تسلیحاتی در سطح اروپا شوند.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …