۱۰۰ هزار غیرنظامی “سپر انسانی” داعش

سازمان ملل متحد، روز جمعه ١۶ ژوئن اعلام کرد که بیش از ١٠٠هزار غیرنظامی عراقی در محاصره نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش)، در مرکز شهر “موصل” قرار گرفته‌اند و داعش از آنان در مقابل حملات نیروهای ارتش عراق به عنوان “سپر انسانی” استفاده می‌کند.

“برونو گدو” نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور پناهندگان عراقی، در یک کنفرانس خبری در ژنو اعلام کرد: «بیش از صدهزار غیرنظامی ممکن است که هنوز در بخش قدیمی شهر “موصل” گرفتار باشند و این غیرنظامیان به طور کلی به عنوان سپر انسانی در محاصره قرار گرفته‌اند».
این در حالی است که نیروهای نظامی عراق به عنوان یک هدف استراتژیک، به حملات خود برای بازپس‌گرفتن بخش قدیمی و مرکزی شهر موصل، پایگاه داعش در شمال این کشور ادامه می‌دهند ولی این عملیات به نوشته خبرگزاری فرانسه، پیچیده و سخت است.

بخش قدیمی شهر “موصل” در کرانه غربی رود دجله واقع شده است؛ رودی که شهر موصل را به دو بخش تقسیم می‌کند. بخش قدیمی موصل از کوچه‌های تنگ و بسیار پرجمعیت تشکیل شده که پیشروی خودروهای زرهی را در این بخش دشوار می‌کند. همچنین به کارگیری از سلاح‌های سنگین خطر کشته شدن جمعیت غیرنظامی موصل را تشدید می‌کند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در زمینه پناهجویان عراقی تأکید کرده که گروه دولت اسلامی (داعش) غیرنظامیان را در بیرون شهر موصل به گروگان گرفته و آنان را به زور به داخل بخش قدیمی می‌آورد.

آقای گدو گفت: «ما می‌دانیم که نیروهای داعش آنان را در حالی که از درگیری‌ها فرار می‌کردند با خود برده‌اند». وی اضافه کرد: «این غیرنظامیان که در مرکز شهر موصل به دام افتاده‌اند، بدون بهره‌مندی از آب، غذا و الکتریسیته، در یک شرایط فقر و وحشت زندگی می‌کنند».
این مقام سازمان ملل متحد گفت که نیروهای داعش آنانی را که تلاش می‌کنند از مناطق تحت کنترل داعش فرار کنند، به قتل برسانند. او گفت تعدادی از این غیرنظامیان که با وجود این شرایط، از داعش فرار کرده‌اند، از نظر روانی به شدت آسیب دیده‌اند.

کنترل شهر موصل در ژوئن سال ٢٠١٤ به دست گروه دولت اسلامی (داعش) افتاد و نیروهای ارتش عراق از اواسط اکتبر گذشته عملیات بازپس‌گیری این شهر را آغاز کردند. از ابتدای این عملیات، حدود 862 هزار نفر از ساکنان موصل آواره شده‌اند؛ با این حال 195 هزار نفر از آنان به بخش شرقی موصل بازگردانده شدند؛ بخشی که پیشتر از سوی ارتش عراق بازپس‌گرفته شده است.

در مجموع 667 غیرنظامی همچنان آواره هستند و بخشی از آنان در 13 اردوگاهی که سازمان ملل متحد برپا کرده زندگی می‌کنند.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …