شورای امنیت خواستار دسترسی به تونل‌های مرزی لبنان شد

شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق آرا قطعنامه پیشنهادی فرانسه درباره تمدید یک‌ساله ماموریت نیروهای حافظ صلح در لبنان موسوم به یونیفیل را تصویب کرد.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به این قطعنامه که به دلیل بحران کرونا از طریق ایمیل برای آن رای‌گیری شد، همه ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل رای مثبت دادند.

در این قطعنامه همچنین بر فراهم شدن دسترسی سریع و کامل به تونل‌هایی که از لبنان به فلسطین کشیده شده‌اند‌ تاکید شده است.

به گزارش آسوشتیدپرس، تصویب قطعنامه شورای امنیت برای دسترسی سریع و انجام تحقیق درباره این تونل‌ها را می‌توان پیروزی نمادین برای اسرائیل و آمریکا به شمار آورد.

کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پس از تصویب این قطعنامه، با استقبال از آن، این اقدام را یک گام برای توقف «نفوذ رو به گسترش و بی‌ثبات‌‌کننده» جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان توصیف کرد.

او از شورای امنیت سازمان ملل خواست که از ابزارهای موجود در این قطعنامه برای اطمینان یافتن از انجام درست ماموریت‌های نیروهای حافظ صلح در لبنان استفاده کند.

در این قطعنامه همچنین تعداد نیروهای نیروهای حافظ صلح در لبنان، یونیفیل، از ۱۵ هزار نفر به ۱۳ هزار نفر کاهش یافته است.نیروهای حافظ صلح در لبنان که ناظر بر آتش‌بس بین لبنان و اسرائیل است و خط مرزی میان دو کشور را تحت نظارت دارد، از سال ۱۹۷۸ در خاک لبنان مستقر شده‌اند.

تعداد این نیروها در سال ۲۰۰۶ و پس از جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان به ۱۵ هزار نفر افزایش یافت.

در بخش دیگری از این قطعنامه، هر گونه تلاش برای محدود کردن دامنه حرکت این نیروها در لبنان محکوم شده است.دولت اسرائیل پیش از این گروه شبه‌نظامی حزب‌الله را متهم کرده بود که مانع از فعالیت‌ نیروهای حافظ صلح در لبنان می‌شود.مقام‌های دولت اسرائيل در گزارش‌هایی که درباره کشف تونل‌ها منتشر کرده‌اند، می‌گویند این تونل‌ها در ابعادی هستند که «تروریست‌ها» می‌توانستند از آن «موتورسیکلت، نیرو و تجهیزات عبور دهند».

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز تصویب این قطعنامه را «آخرین هشدار» برای دولت لبنان خواند.

او با تاکید بر این که جنوب لبنان تبدیل به «پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی» شده است،‌ گفت مسئولیت و پیامدهای هرگونه تشدید تنش در این منطقه بر عهده حزب‌الله لبنان است.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، که عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل است در یک حکم …