“شورای ریاست جمهوری یمن” قدرت را در این کشور در دست گرفت! امیدی به پایان جنگ و فاجعه جاری وجود ندارد

روز سه‌شنبه ١٩ آوریل ٢٠٢٢ “شورای ریاست جمهوری یمن” در بندر جنوبی عدن در این کشور قدرت را در دست گرفت. مراسم تحلیف در پارلمان یمن و با حضور سفرای کشورهای خارجی و نمایندگان ویژه ایالات متحده و سازمان ملل در امور یمن برگزار شد. این شورا مورد حمایت آمریکا و متحدان عربستان است.

از زمان تصرف صنعا به دست حوثی‌ها در سال ۲۰۱۴ و آغاز جنگ داخلی طولانی مدت، عدن پایتخت موقت دولت یمن بوده است. شورای ریاست جمهوری یمن روز ۱۸ فروردین به دنبال استعفای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، تشکیل شد. هادی قدرت خود و معاون اولش را به این شورا واگذار کرد تا اداره کشور و مذاکرات صلح با حوثی‌ها را عهده‌دار شود. این اقدام اعتراضات حوثی‌ها را برانگیخت و آن را تلاشی برای متحد کردن جناح‌های ضدحوثی دانستند. رهبری شورای ریاست جمهوری یمن را رشاد محمد العلیمی، مشاور هادی و وزیر سابق کشور یمن در دولت علی عبدالله صالح، بر عهده دارد. او همچنین روابط نزدیکی با عربستان سعودی دارد.

روزنه: جنگ داخلی یمن وارد هشتمین سال خود شده است. در طول این مدت نزدیک به ٣٠٠ هزار نفر کشته و میلیونها نفر آواره و بیش از نصف جمعیت این کشور با گرسنگی و مرگ تدریجی روبرو هستند. رژیم های جمهوری اسلامی، عربستان و گروههای تروریستی حوثی مسئول مستقیم فاجعه ویرانگر در یمن هستند. با تحویل قدرت حکومتی به این شورا جنگ و درگیریهای دولت جدید با حوثی های مورد حمایت ایران، وارد فاز جدید خواهد شد. انتظار بهبود اوضاع، حداقل پایان دادن به جنگ و توافق با گروههای تروریستی حوثی، که خواهان کناره گیری شورای جدید می باشند، نمی رود.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …