“طرح بیمه” 16 هزار کولبر آذربایجان غربی!

ایرنا:تفاهم نامه بیمه اجتماعی کوله بران در محل استانداری آذربایجان غربی به امضا رسید تا بر اساس آن 40 درصد حق بیمه کوله بران را دولت و 60 درصد باقی مانده را کوله بران پرداخت کنند و این مرزنشینان زیر چتر بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر قرار بگیرند.

 صمدالله فیروزی قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید بسیاری بر اجرایی کردن این تفاهم نامه در کشور داشته و پیش از این، تفاهم نامه مشابهی در کردستان به امضا رسیده است.
بر اساس این تفاهم نامه از کل حق بیمه پرداختی کوله بران 20 درصد توسط استانداری آذربایجان غربی و 20 درصد دیگر توسط وزارت رفاه تامین شده و 60 درصد باقی مانده که رقمی حدود 30 هزار تومان در ماه است، توسط کوله بر پرداخت می شود.
یارانه پرداختی توسط دولت در این خصوص بسیار مهم و نشان دهنده توجه ویژه دولت دکتر روحانی به بهبود وضعیت رفاهی کوله بران در استان های مرزی است.
قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی گفت: کوله بران در 2 شهرستان سردشت و پیرانشهر از نتایج قابل توجه این تفاهم نامه بهره مند می شوند. طبق بررسی ها حدود 16 هزار نفر در بخش کوله بری در این 2 شهرستان فعالیت دارند که اختصاص بیمه اجتماعی برای آنان گام بلندی در راستای ارتقای وضعیت رفاهی و امنیت روانی این افراد و خانواده آنان به شمار می رود.

کوله بران این استان که در دولت یازدهم ساماندهی شده اند و دارای دفترچه کوله بری هستند، در بازارچه های مرزی و زیر چتر حمایتی مرزبانی فعالیت می کنند و عبور آنان در ساعت ها و معابر غیر قانونی، قاچاق کالا به شمار می رود.
کالاهایی که توسط کوله بران و بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور شده، در داخل این استان مرزی مبادله می شود و امتیازی برای اهالی به شمار می رود اما خروج آن از استان می تواند با ممانعت نیروی انتظمی مواجه شود.
این تفاهم نامه با حضور قربانعلی سعادت، استاندار آذربایجان غربی، صمدالله فیروزی، قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر و رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی به امضا رسید.

اینرا هم بخوانید

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی

جنبش زن زندگی آزادی به عنوان یکی از مهمترین جنبش های تاریخ معاصر ایران واجد …