عرضه نفت و پتروشیمی از مبادی غیررسمی فرصتی برای خاوری‌ها و بابک زنجانی‌ها است

سایت مجلس،محمد رضا بادامچینایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است: اگر باز هم مانند سال های گذشته، منابع خود اعم از نفت و پتروشیمی را از مبادی غیررسمی و قاچاق عرضه کرده و کالا وارد کشور کنیم، فساد را گسترش خواهیم داد و و باز هم امثال خاوریها و بابک زنجانیها از دل این رویکرد بیرون خواهند آمد.

وی در جلسه صبح امروز(یکشنبه، 16 دی ماه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه این روزها اقتصاد ایران در شرایط نامناسبی قرار گرفته است، گفت: در حوزه کسب و کار آمارها نگران کننده است. آمار اشتغال در پایان شهریور ماه، کاهش شدیدی نسبت به یک سال گذشته داشته است. در این مدت تنها ۱۵۸ هزار شغل ایجاد شده است. در حالی که این نسبت در شش فصل گذشته، حاکی از تولید بیش از ۷۰۰ هزار شغل بوده که بعد از برنامه اقدام مشترک با دول صنعتی و بهبود سیاست های خارجی و کاهش مخاصمات جهانی علیه کشورمان، در حال افزایش هم بود .

  اما اکنون پدیده هایی مانند نوسانات شدید و نامتعارف ارزی، افزایش حداقل سه برابری قیمت مواد اولیه، عدم تامین نقدینگی و احساس ناامنی بازیگران در حوزه کار و تولید، حکایت از رشد تورم تولید کننده به میزان بیش از ۸۸ درصد نسبت به آبانماه سال گذشته دارد.

وی یادآور شد: سایرحوزه ها از جمله حمل ونقل نیز کم و بیش به همین ترتیب از رشد تورمی برخوردار هستند و سرمایه گذاران، کارآفرینان و به ویژه کارگران حال خوشی ندارند. خط فقر و نداری در اقشار مختلف جامعه خصوصا کارگران زحمتکش در حال گسترش است.

بادامچی افزود: از ابتدای سال ۹۷، تا اواخر مرداد بیش از چهل درصد نیروهای بخش خصوصی، تعدیل و بیکار شده اند. از ۱۳۵۰ بنگاه اقتصادی که با مشکلات شدید تورمی روبرو هستند، ۱۱۲۰ واحد در بخش خصوصی، ۱۲۰ واحد تعاونی و ۱۱۰ واحد در اختیار بنگاههای دولتی و سایر نهادها هستند. گزارش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کسانی که شغل خود را از دست داده اند، نشان از پریشانی و کاهش فعالیت بنگاههای تولیدی و تجاری بخش خصوصی دارد.

وی با بیان اینکه مردم ما استحقاق زندگی مادی و معنوی بهتر از شرایط فعلی را دارند. مردمی که اهل ایثار، فداکاری و گذشت بوده و سزاوار اینهمه سختی نیستند، گفت: ما برای حفظ مردم و کشور، باید منشاء فسادهای کلان را شناسایی کنیم. یکی از مصادر اصلی فسادهای کلان، واگذاری صادرات به فرایندی فسادخیز است.

وی تصریح کرد: اگر باز هم مانند سال های گذشته، منابع خود اعم از نفت و پتروشیمی را از مبادی غیررسمی و قاچاق عرضه کرده و کالا وارد کشور کنیم، فساد را گسترش خواهیم داد. نوکیسه ها و فرصت طلبان، فقر بیشتری را به مردم تحمیل خواهند کرد و باز هم امثال خاوریها و بابک زنجانیها از دل این رویکرد بیرون خواهند آمد. چرا ما از خواب غفلت بیدار نمی شویم؟ آیندگان نسبت به مدیریت ما چه قضاوتی خواهند داشت؟

وی با طرح این سئوال که اما ما چه کرده ایم، گفت: بیایید عملکرد خود را قضاوت کنیم، کارنامه چهل ساله اقتصادی ما چگونه بوده است؟ ما را چه شده که این همه پیشرفت دیگران، حتی آنهایی را که تا چند وقت پیش کشورشان شوره زاری بیش نبود، نمی بینیم؟ و از عقب ماندگی های کشور و مردم خود شرمنده نمی شویم. از غم جوانان بیکار و زنان سرپرست خانوار گرفته تا مصیبت کارتن خواب ها و بی خانمان ها و درد کودکان بی پناه و هزار رنج بزرگ ایرانی ها، شرمسار نیستیم. مردم در آتش بی تدبیری ما میسوزند و ما همچنان در آرزوی پیشرفت کشور هستیم.

بادامچی اضافه کرد: امروز باید به مسائل اقتصادی بیش از همیشه اهمیت داده، به تشتت و تفرقه پایان دهیم و برای ساز و کار موجود که هیچ سرمایه گذار خارجی وارد کشور نمی شود، تدبیری بیاندیشیم. درست است که بسیاری از مشکلات کشور نسخه داخلی دارد، اما تحول در سیاست خارجی و تعامل فزاینده با همسایگان نیز زمینه مساعدی برای توسعه دادوستد، بویژه در شرایط کنونی است.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …