فنلاند درباره ۱۴۰۰ همکار رژیم نازی در جنگ جهانی دوم تحقیق می‌کند

رادیو آلمان:فنلاند درباره ۱۴۰۰ همکار رژیم نازی در جنگ جهانی دوم تحقیق می‌کند

فنلاند درباره نقش۱۴۰۰ تن از داوطلبان فنلاندی تحقیق می‌کند که در جنگ جهانی دوم در صفوف ارتش آلمان نازی جنگیدند. از این افراد هنوز هشت نفر زنده‌اند. به گفته محققان بررسی این موضوع بیشتر اهمیت و جنبه تاریخی دارد.

فنلاند پیرامون نقش گروه “اس اس وایکینگ” در جنایت جنگی علیه اوکرائین و قفقاز تحقیق می‌کند.

 

اس‌اس وایکینگ یکی از لشکرهای وابسته به “وافن اس‌اس” در جنگ جهانی دوم بوده است و گفته می‌شود که در جنایت جنگی ارتش نازی در اوکرائین و قفقاز نقش داشته است.

تحقیقات پیرامون اعضای وایکینگ بنا به تقاضای مرکز مطالعاتی “ویزنتال” انجام می‌گیرد. مرکز ویزنتال به نام “شکارچی نازی” سیمون ویزنتال نام‌گذاری شده ‌است.

یوسی نورتوا، رئیس “مرکز آرشیو فنلاند” در تل آویو گفته است که در فوریه ۲۰۱۹ قرار است گزارشی در این باره به انگلیسی منتشر شود.

“جنگ زمستان” فنلاندی‌ها

در  درگیری نظامی به نام “جنگ زمستان” که بین سال‌های ۱۳۳۹ و ۱۹۴۰میان اتحاد جماهیر شوروی و فنلاند روی داد، بخشی از خاک فنلاند به اشغال ارتش سرخ درآمد.

شوروی در آن زمان به بهانه‌ی “تهدید فنلاند” در پی تحمیل یک قرارداد ناعادلانه به این کشور بود. مقاومت دولت فنلاند در برابر این قرارداد، به جنگ زمستانی میان دو کشور در نوامبر ۱۹۳۹ انجامید که در نتیجه مناطقی از خاک فنلاند به اتحاد شوروی واگذار شد.

رئیس مرکز آرشیو فنلاند می‌گوید در آن زمان فنلاندی‌های تا سال ۱۹۴۳ به صورت داوطلب در لشکر “اس‌اس وایکینگ” در صفوف ارتش نازی علیه شوروی جنگیدند. حدود ۸۰ درصد داوطلبان قبلا در سازمان‌ها “دفاع غیرنظامی” متشکل بوده‌اند که بخش عمده این افراد بین ۱۷ تا ۱۹ سال داشتند.

اغلب این افراد به طیف‌های مختلف سیاسی راست‌گرا تعلق داشته‌اند. اما تعداد کمی از آنها از تئوری نژادپرستانه نازی‌ها حمایت کرده‌اند. آنها بیشتر برای جنگ با شوروی سابق آموزش نظامی دیده‌ بودند. حدود ۲۵۶ تن از آنان در جنگ کشته و ۶۸۶ نفر از آنان نیز مجروح شدند و از مجموع آنان اکنون فقط هشت نفر زنده مانده‌اند.

نورتوا تاکید می‌کند، انتشار اطلاعات سبب درک بهتر تاریخ و گذشته‌ خواهد بود.

افراهیم سوروف، رئیس مرکز سیمون ویزنتال در بیت‌المقدس (اورشلیم) ژانویه ۲۰۱۸ خواست که تحقیقات پیرامون ۱۴۰۰ فنلاندی آغاز شود که در صفوف ارتش نازی می‌جنگیدند.

اساسی‌ترین پرسش این است که داوطلبان فنلاندی که در صفوف ارتش نازی می‌جنگیدند تا چه حد در کشتار یهودیان و دیگر ملت‌ها در اوکرائین و قفقاز دست داشته‌اند.

برای یافتن پاسخ به این پرسش قرار است ۷۵ دفتر خاطرات روزانه داوطلبان فنلاندی، اسناد آرشیو آلمان و همچنین مدارک و اسناد بنیاد “هولوکاست ید وشم” در بیت المقدس (اورشلیم) بررسی شود.

به گفته سوروف، محکومیت آخرین اعضای “اس‌اس وایکینگ” به دلیل شواهد و اسناد موجود بسیار مشکل است اما برای او بیشتر حقایق تاریخی مهم است. چونکه در اوضاع کنونی به ویژه در اروپای شرقی تصور غلط و نادرستی درباره هولوکاست وجود دارد.

هولوکاست فاجعه‌ای تاریخی در دوران حکومت ناسیونال سوسیالیسم (نازی) در آلمان و جنگ جهانی دوم بود و به کشتار جمعی میلیون‌ها یهودی از کشورهای مختلف اروپا اشاره دارد.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …