لاپید: به یک گزینه نظامی باورپذیر علیه ایران نیاز است

لاپید: به یک گزینه نظامی باورپذیر علیه ایران نیاز است

 وزیر خارجه اسرائیل در مصاحبه با روزنامه آلمانی دی‌ولت گفت، در صورت به سرانجام نرسیدن مذاکرات هسته‌ای یک “گزینه نظامی باورپذیر” علیه جمهوری اسلامی ضروری است. او همچنین از انتظارت کشورش از دولت جدید ‌آلمان سخن گفت.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در مصاحبه‌‌ای با روزنامه آلمانی دی ولت که روز ۲۴ دسامبر انجام گرفت، از جمله به یک “برنامه بدیل” در برابر تهدیدات جمهوری اسلامی در صورت شکست مذاکرات وین پرداخت.

او در این مصاحبه از اتحادهای منطقه‌ای جدید علیه جمهوری اسلامی و انتظارات اسرائیل از آلمان به عنوان یکی از طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات وین سخن گفت. 

به گفته او زمان آن فرا رسیده است که یک “جایگزین نظامی باورپذیر” برای مقابله با تهدید‌های جمهوری اسلامی روز میز قرار گیرد. به گفته او «اگر ایرانی‌ها به این باور برسند که جهان به طور جدی قصد ندارد آنها را متوقف کند» به سمت بمب هسته‌ای خواهند رفت.

وزیر خارجه اسرائیل تاکید کرد: «یک توافق خوب توافقی است که به طور دائم و همه‌جانبه تهدید هسته‌ای ایران را از بین ببرد و همچنین ایران را از تولید موشک‌های بالستیک، انتقال تجهیزات نظامی پیشرفته به سازمان‌های تروریستی و سایر فعالیت‌های خرابکارانه در منطقه باز دارد.»

بنا بر اظهارات لاپید جمهوری اسلامی علاقه‌ای به چنین توافقی‌ ندارد و تنها خواستی که دارد، “لغو تحریم‌هاست تا بتواند به تامین مالی عوامل تروریستی خود در سراسر خاورمیانه و پیشبرد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود ادامه دهد”.

“چهار اهرم برای مهار ایران”

دی‌ولت در این مصاحبه با وزیر خارجه اسرائیل این پرسش را مطرح کرده که در صورت شکست مذاکرات گزینه مورد نظر اسرائیل چه مشخصاتی دارد؟

لاپید در پاسخ خود از نقشه‌ای بدیل و ترکیبی متشکل از “چهار اهرم” سخن گفته که بتوان با آنها برای جمهوری اسلامی روشن کرد، چاره‌ای جز دست کشیدن از “اهداف غیرقانونی هسته‌ای” خود ندارد.

این چهار اهرم عبارتند از “فشار اقتصادی در قالب تشدید تحریم‌ها. انزوای سیاسی کامل ایران، وجود یک اتحاد جدید منطقه‌ای و نهایتا گزینه‌ای نظامی”. 

او تصریح کرد: «ایران باید بفهمد که اتحاد جدیدی از میانه‌روها در منطقه وجود دارد که با هم به نفع همه مردم منطقه همکاری می‌کنند و با تروریسم ایران و سرسپردگان آن مخالفت هستند. در نهایت، یک تهدید نظامی باورپذیر باید ارائه شده باشد. اگر ایرانی‌ها به این نتیجه برسند که دنیا قصد جدی برای متوقف کردن آنها ندارد، به سمت بمب می‌روند. ما باید روشن کنیم که دنیا چنین اجازه‌ای را نخواهد داد.»

اهداف مشترک اسرائیل و اروپایی‌ها و انتظارت از آلمان

لاپید در این مصاحبه تاکید کرد، اسرائیل همان هدفی را دنبال می‌کند که متحدان این کشور در اروپا دنبال می‌کنند و در همه سطوح با آنها همکاری نزدیک دارد.

او درباره انتظارات کشورش از دولت جدید آلمان گفت: «ما از حمایت قوی و دوستی نزدیکی که صدراعظم مرکل در دوره طولانی ریاست خود نشان داد، بسیار سپاسگزاریم. این دوستی بین کشورهای ما عمیق‌تر از تماس بین سیاستمداران یا احزاب است. من انتظار دارم که در مورد دولت جدید آلمان نیز همین گونه باشد. من مطمئن هستم که ما به تعمیق روابط نزدیک خود تحت رهبری صدراعظم شولتس ادامه خواهیم داد. و من مشتاقانه منتظر همکاری با او و بربوک، وزیر خارجه هستم.»

دور بعدی گفت‌وگوهای وین دوشنبه آینده (ششم دی/ ۲۷ دسامبر) برگزار می‌شود. دور هفتم مذاکرات وین پس از چند ماه وقفه هشتم آذر ماه با تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی از سرگرفته شد و ۲۶ آذر ماه (۱۷ دسامبر) برای چند روز متوقف شد.

کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در بیانیه مشترکی علت وقفه در مذاکرات را درخواست ایران عنوان کردند و آن را اقدامی ناامیدکننده خواندند.

در روزها و هفته‌های گذشته بسیاری از مقام‌های آمریکایی و کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای هشدار داده‌اند که زمان برای رسیدن به توافق بسیار محدود است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه در جریان سفر به اسرائیل هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای با ایران ممکن است ظرف چند هفته به پایان برسد و آمریکا و متحدانش مشغول بحث درباره یک جدول‌بندی زمانی برای مذاکرات هستند.

اسرائیل بارها از روند مذاکرات هسته‌ای وین ابراز ناخشنودی کرده و نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور در جریان سفر اخیر جیک سالیوان به این کشور هشدار داده که مذاکرات احیای برجام وین  “پیامدهای جدی” برای امنیت اسرائیل خواهد داشت.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته که فرصت برای دستیابی به یک توافق “بسیار، بسیار بسیار کوتاه” شده است و احیای برجام با پیشرفت‌هایی که ایران هر روز در برنامه هسته‌ای خود انجام می‌دهد، به طور فزاینده‌ای مشکل می‌شود. او همچنین هشدار داده است که ایران اجازه نخواهد یافت با به درازا کشاندن مذاکرات، به توسعه برنامه اتمی خود  ادامه دهد.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …