ماجرای اختصاص “یارانه بنزین به هر نفر”!

سایت مجلس:بهروز نعمتی نماینده مجلس از تهران با اشاره به طرح مرکز پژوهش‌ها درباره اختصاص یارانه بنزین به هر ایرانی،گفت: بنده مخالف این طرح هستم، چراکه در حال حاضر موضوعی که همانند قاچاق سوخت رخ داده و آمارهای مختلفی همانند ۱۲، ۱۵ و ۲۰ میلیون لیتر از بنزین گازوئیل و نفت کوره ارائه می شود، متفاوت از یکدیگر است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه موضوع قاچاق بنزین نباید مستمسکی برای این بحث شود که برخی اقدامات انتحاری و غیرکارشناسی انجام شود، افزود: اصلی ترین موضوعی که باید درباره قاچاق سوخت انجام شود این بوده که بحث ساماندهی کارت سوخت عملیاتی و هر آنچه حس و گمان از انواع قاچاق بوده کنترل شود.

آیا ارائه بنزین به هر ایرانی به نفع کشور است؟ وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا ارائه بنزین به هر ایرانی به نفع کشور است، ادامه داد: آیا اختصاص 20 لیتر بنزین هزار تومانی و فروش مازاد بر آن با قیمت های بیشتر به صلاح کشور است؟، قطعا با توجه به مشکلات اقتصادی امروز مردم و گرفتاری های آنها اقدامی غیر کارشناسی و غیر مدیریتی است و در مقطع کنونی مدیر عاقل چنین تصمیمی اخذ نمی کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه با هدفمندی یارانه‌ها چه کرده ایم، اظهار داشت: به تمام مردم به یک نسبت یارانه اختصاص یافت، اما پس از مدتی دولت و مجلس به این فکر افتادند که تعداد یارانه بگیران را کاهش دهند، اما نتوانستند این اقدام را عملیاتی کنند، چرا که حقی برای مردم ایجاد شده بود و عملا مجلس و دولت نتوانستند در این زمینه توافقی داشته و تعداد یارانه‌بگیران را کاهش یابند و تنها به اقشار آسیب پذیر جامعه یارانه پرداخت شود.

در فضای امروز اقتصاد کشور نمی‌توان بنزین 3 هزار تومانی به مردم فروخت وی با بیان اینکه پرداخت بنزین به هر ایرانی به سرنوشت هدفمندی یارانه ها مبتلا می شود، افزود: با این طرح در آینده نه چندان دور مشکلی از مشکل کشور رفع نمی شود و سپس باید بگوییم که افراد ثروتمند و دهک‌های بالای درآمدی از لیست بنزین بگیران حذف شوند که این موضوع نیز مشکل جدیدی برای کشور ایجاد می کند.

نعمتی با تاکید بر اینکه در فضای امروز اقتصاد کشور نمی‌توان بنزین 3 هزار تومانی به مردم فروخت، ادامه داد: تصمیم عاقلانه مدیریتی در شرایط کنونی کشور این است که مصرف سوخت ساماندهی شود، سپس شرایط اقتصادی از حالت امروزی خارج و بحث دیگری درباره بنزین مطرح شود.

اختصاص بنزین به هر ایرانی اقدامی شتابزده است وی با بیان اینکه در موضوع هدفمندی یارانه‌ها اصلی‌ترین پایه این بود که قیمت بنزین و فرآورده های نفتی به ۹۵ درصد فوب خلیج فارس برسد، تاکید کرد: آیا واقعا چنین اقدامی انجام شده است؟ خیر، بنابراین در شرایط کنونی چنین اقدامی شتابزده بوده و صحیح نیست.

وی با بیان اینکه بنده با کارشناسان و معاون اقتصادی مرکز پژوهش ها گفت و گو و تاکید کرده ام که این اقدام ناپخته است، تصریح کرد: به نظر بنده عده ای مسائل خود را روی دوش مرکز پژوهش ها می گذارند، در حالی که مرکز پژوهش ها یک اقدام خوبی در زمینه اقتصادی انجام داده و با پیشنهاد اختصاص بنزین به هر ایرانی خود مرکز پژوهش ها تحت الشعاع قرار می گیرد.

 

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …