مخالفت بلینکن با حمله به رفح؛ “پاسخ مثبت” حماس به توافق

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گروه حماس را تنها مانع آتش‌بس در جنگ غزه با اسرائیل می‌داند. او در عین حال با حمله اسرائیل به شهر رفح مخالفت کرد. حماس اعلام کرده است که پاسخ این گروه به توافق پیشنهادی “مثبت” خواهد بود.

مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در روزهای شنبه و یکشنبه ۴ و ۵ مه (۱۵ و ۱۶ اردیبهشت) در قاهره پایتخت مصر ادامه خواهد یافت.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای شرکت در این مذاکرات در قاهره به سر می‌برد. هیاتی از حماس نیز به قاهره اعزام شده است.

آنتونی بلینکن شامگاه جمعه ۱۴ اردیبهشت (۳ مه) گفت: «ما منتظریم ببینیم آیا آنها (گروه حماس) واقعا می‌توانند پاسخ مثبت دهند و آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها را بپذیرند؟ واقعیت در حال حاضر این است که تنها چیزی که بین مردم غزه و آتش‌بس وجود دارد، حماس است.»

به گفته بلینکن “حماس مدعی است نماینده مردم فلسطین است و اگر این درست است، پس پذیرش آتش‌بس باید آسان باشد”.

در این میان، حماس تائید کرده است که هیاتی از نمایندگان این گروه روز شنبه ۱۵ اردیبهشت (۴ مه) برای ادامه مذاکرات به قاهره اعزام شده است.

محافل حماس گفته‌اند هنوز نکاتی در توافق پیشنهادی آتش‌بس وجود دارد که باید مورد بحث و رایزنی قرار بگیرند، اما آنها با روحیه‌ای مثبت به قاهره می‌روند و پاسخ آنها به توافق “مثبت” خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به مشکلات در مذاکرات با حماس گفته است که ایالات متحده حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد.

بلینکن همچنین تاکید کرد که رهبران حماس که آمریکا به طور غیرمستقیم در قطر و مصر با آنها مذاکره کرده، در خارج از غزه زندگی می‌کنند اما تصمیم‌گیرندگان واقعی افرادی هستند که در نوار غزه زندگی می‌کنند و کسی با آنها تماس مستقیم نداشته است.

مخالفت دوباره بلینکن با حمله اسرائیل به رفح

وزیر خارجه آمریکا در عین حال با حمله برنامه‌ریزی شده اسرائیل به رفح در جنوب نوار غزه نیز مخالفت کرد و گفت، “اسرائیل هنوز برنامه معتبری برای حفاظت از غیرنظامیان ارائه نکرده و بدون چنین طرحی، ایالات متحده نمی‌تواند از یک حمله بزرگ پشتیبانی کند، زیرا آسیبی که ایجاد می‌کند فراتر از حد قابل قبول است”.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت و ساعاتی پیش از ورود آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائیل گفته بود که ارتش اسرائیل “صرف‌نظر از این‌ که در خصوص آزادی گروگان‌ها توافقی صورت بگیرد یا نه، با هدف نابود کردن گردان‌های حماس در رفح به این شهر حمله خواهد کرد”.

بلینکن پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل مخالفت خود را با حمله به رفح اعلام کرد و گفت: «ما از یک عملیات نظامی بزرگ در رفح بدون نقشه‌ای کارآمد برای اطمینان از این که آسیبی به غیرنظامیان وارد نخواهد شد، نمی‌توانیم حمایت کنیم و حمایت نخواهیم کرد.»

شهر مرزی رفح در جنوب غزه واقع شده و هم‌اکنون پناهگاه بیش از یک میلیون آواره جنگی است. سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آلمان هم درباره حمله اسرائیل به رفح هشدار دادند و گفتند که این حمله “فاجعه انسانی” به بار می‌آورد.ویچه وله

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …