مخالفت “جلیقه زردها” با فراخوان “گفت‌وگوی ملی” مکرون

رادیو آلمان:مخالفت “جلیقه زردها” با فراخوان “گفت‌وگوی ملی” مکرون

جنبش موسوم به “جلیقه زردها” در فرانسه همچنان ادامه دارد. ده‌ها هزار تظاهرکننده روز شنبه ۲۹ دی در شهرهای مختلف فرانسه با رد فراخوان مکرون‌ برای شرکت در “گفت‌وگوی ملی” بار دیگر خواستار استعفای او شدند.

جنبش موسوم به “جلیقه زردها” در دهمین تظاهرات خود روز شنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) در بسیاری از شهرهای فرانسه به خیابا‌ن‌ها آمد و مخالفت خود را با دولت فرانسه و فراخوان امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، برای شرکت در “گفت‌وگوی ملی” اعلام کرد.

در سراسر آلمان ۸۰ هزار مامور پلیس مسئولیت حفظ نظم را به عهده داشتند. آنها برای متفرق کردن تظاهرکنندگان بار دیگر از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کردند.

در پاریس در پایان راه‌پیمایی صلح‌آمیز درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس بار دیگر بالا گرفت. ماموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که به سوی آنها سنگ و شیشه پرتاب می‌کردند، از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کردند.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده که روز شنبه در سراسر این کشور حدود ۸۴ هزار معترض به خیابان‌ها رفته بودند. شمار تظاهرکنندگان در شهر تولوز در جنوب غربی فرانسه، از طرف نهادهای دولتی ۱۰ هزار نفر اعلام شده است.

پیشنهاد مکرون به “گفت‌وگوی شهروندی”

امانوئل مکرون در فراخوانی که یکشنبه شب، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) با عنوان “نامه به مردم فرانسه” منتشر کرد، آنها را به “گفت‌وگوی شهروندی” فراخواند. او در این فراخوان نوشت قصد دارد “خشم را به راه‌حل” تبدیل کند.

او در ادامه نوشت که راه‌حل‌های شهروندان می‌تواند منجر به تهیه “یک قرارداد جدید برای کشور” شود و می‌تواند اقدامات دولت و مجلس فرانسه و نیز نیروهای اپوزیسیون در اروپا و در سطح بین‌المللی را “ساختارمند” کند.

گفت‌وگوی شهروندی مکرون شامل ۳۵ نکته است و به موضوع‌هایی چون مالیات، دمکراسی و حفاظت از محیط زیست و نیز  تقویت مهاجرت‌پذیری می‌پردازد. او نوشته است در صورت پیشنهاد شهروندان، موضوع‌های دیگر نیز می‌توانند مطرح شوند.

اما گویا اعتماد به رئیس جمهوری ۴۱ ساله فرانسه نزد معترضان این کشور بسیار کاهش یافته است. همچنین واکنش پلیس فرانسه به معترضان موسوم به “جلیقه زردها” آنها را بسیار خشمگین کرده است.

“جلیقه زردها” ۹۸ مورد از خشونت‌های پلیس فرانسه را منتشر کرده‌اند. از جمله موردهایی که معترضان منتشر کرده‌اند ۱۵ مورد کوری چشم تظاهرکنندگان است در پی شلیک گلوله‌های لاستیکی ماموران پلیس فرانسه. پلیس نیز در برابر این ادعای تظاهرکنندگان اعلام کرده که گلوله‌ها پس از آن شلیک شده‌اند که تظاهرکنندگان به ماموران حمله کردند.

جنبش موسوم به “جلیقه زردها” همچنین اعلام کرده که خواست‌های مهم این جنبش چون افزایش حقوق بازنشستگان یا بازگرداندن مالیات بر دارایی شهروندان در فراخوان مکرون ذکر نشده‌اند. آنها همچنین به شرایط نامناسب بخش بهداشت و ارتباطات در کشور اشاره می‌کنند.

شهروندان فرانسه می‌توانند تا پانزدهم مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۹) با شرکت در “گفت‌وگوی ملی” پیشنهاد شده از طرف مکرون، نظر خود را در اینترنت به گوش مقامات دولتی برسانند. رئیس جمهوری فرانسه در نظر دارد تا روزهای میانی ماه آوریل، شش هفته پیش از انتخابات اتحادیه اروپا،  نتایج این گفت‌وگو را به اطلاع مردم فرانسه برساند.

بر مبنای یک نظرسنجی ۷۰ درصد مردم فرانسه بر این نظرند که “گفت‌وگوی ملی” پیشنهادی از طرف مکرون به بهبود شرایط آنها کمکی نمی‌کند.

جنبش موسوم به “جلیقه زردها” از ماه نوامبر مکرون را تحت فشار گذاشته است. این اعتراضات در ابتدا تنها محدود به موضوع افزایش قیمت سوخت و نیز برنامه‌ای برای اعمال مالیات زیست محیطی بر گازوئیل بود. اما خیلی زود با نارضایتی‌های عمومی دیگر در زمینه سیاست کلی دولت فرانسه درآمیخت.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …