مردم لبنان حزب الله را مسول وضعیت نابسامان می دانند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقاله‌ای که روز یکشنبه ۹ شهریور منتشر شد، می‌گوید بسیاری از مردم لبنان گروه حزب‌الله لبنان را، که سال‌ها است با حمایت رژیم ایران در امور این کشور واقع در منطقه خاورمیانه دخالت کرده است، مقصر وضعیت امروز، که کشور را به مرز ورشکستگی کشانده است، می‌دانند.

نویسنده این مقاله، که حال و هوای لبنان پس از انفجار مهیب ماه گذشته در بیروت را به تصویر کشیده است، می‌گوید، فصل نارضایتی از حزب الله در لبنان در حالی آغاز شده است که لبنانی‌ها از فروپاشی اقتصادی که نزدیک به نیمی از مردم آن کشور را به فقر کشانده است در رنج هستند و از جمله دلایل اصلی آن را مداخله حزب‌الله و حامی آن ایران در تمامی امور لبنان می‌دانند.

منتقدان حزب‌الله می‌گویند این گروه به جای تلاش برای اصلاحات همچنان جانب متحدان سیاسی خود را، که در برابر تغییر مقاومت می‌کنند، گرفته است. این گروه همچنین از حمایت از تظاهرات سراسری که در ماه اکتبر برای تغییر ساختاری نظامی سیاسی ناکارآمد فعلی انجام شد، خودداری کرد.

نویسنده این مطلب خاطرنشان می‌کند در سال ۲۰۰۵ انفجاری رخ داد که منجر به کشته شدن رفیق حریری، نخست وزیر وقت، و تغییر روند سیاسی لبنان شد. آن انفجار، که بسیاری حزب‌الله را مسئول آن می‌دانند، میلیون‌ها نفر را روانه خیابان‌ها کرد تا سوریه، متحد حزب‌الله، را وادار کنند به اشغال لبنان پایان دهد.

گروه شبه نظامی حزب الله، که تا پیش از آن از عرصه سیاست لبنان دور بود، تصمیم گرفت که پس از آن انفجار و پیامدهای سیاسی پس از آن وارد عرصه سیاسی لبنان شود و با ورود چند تن از نمایندگان آن به پارلمان، یکی از قوی‌ترین فراکسیون‌های سیاسی لبنان را در سال‌های اخیر ایجاد کند.

به عقیده نیکلاس بلنفورد، یک کارشناس امور حزب‌الله که در بیروت مستقر است، حزب‌الله و متحدان آن بودند که آخرین کابینه لبنان را تشکیل دادند و مردم حالا حزب‌الله را مسئول ناکامی‌های کابینه می‌دانند.

ایالات متحده، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها گروه حزب‌الله، مورد حمایت ایران است، را سازمانی تروریستی می‌دانند و می‌گویند که ایران از طریق حزب الله در امور داخلی لبنان دخالت می‌کند.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …