نخست وزیر جدید لبنان وعده «اصلاحات گسترده» داد

مصطفی ادیب، دیپلمات سابق لبنانی روز دوشنبه با کسب رای اکثریت پارلمان مامور تشکیل دولت در این کشور بحران زده شد.

ادیب که پیش‌تر به عنوان سفیر لبنان در آلمان مشغول به خدمت بود به عنوان چهره‌ مورد قبول جناح‌های مختلف سیاسی از پارلمان کشورش رای اعتماد گرفت تا هر چه سریعتر دولت جدید لبنان را تشکیل دهد.

وی از ۱۲۰ رای ممکن موفق به کسب ۹۰ رای موافق شد. حزب‌الله لبنان و متحدانش از جمله جنبش میهنی آزاد و جنبش جنبش امل از حامیان سیاسی مصطفی ادیب محسوب می‌شوند.

نخست وزیر جدید لبنان همچنین علاوه بر پشتیبانی تعدادی از گروه‌های کوچک پارلمانی از حمایت جنبش «مستقبل» به رهبری سعد حریری، چهره پرنفوذ و نخست وزیر سابق ای کشور نیز برخوردار است.

مصطفی ادیب در نخستین سخنان خود پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر جدید لبنان تاکید کرد که قصد دارد با بهره‌بردن از تیمی متشکل از کارشناسان و متخصصان خبره در کابینه در کشورش دست به اصلاحات گسترده بزند.

وی در عین حال با اشاره با اینکه اکنون زمان وعده دادن و بازی با کلمات نیست، متعهد شد برای ایجاد اصلاحاتی که لبنان مدت‌های زیادی در انتظارش است افرادی خبره و کارآمد را در کابینه به خدمت خواهد گرفت.

این سخنان در حالی ایراد شده است که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز یکشنبه در سخنانی از تلاش برای روی کارآمدن یک دولت لائیک در این کشور سخن به میان آورده بود.

مصطفی ادیب پس از کسب رای اعتماد و انتخاب به عنوان نخست وزیر جدید لبنان با میشل عون، رئیس جمهوری و نبیه بری، رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد.

بیروت تحت فشار پاریس دست به انتخاب زد

رسانه‌های لبنان ساعاتی قبل از انتخاب نخست وزیر جدید به نقل از سعد حریری، سیاستمدار برجسته سنی مذهب لبنان و رهبر جریان قوی مستقبل اعلام کرده بودند که پس از برگزاری یک نشست رسمی مشورتی، مصطفی ادیب سفیر لبنان در آلمان به عنوان نامزد مورد توافق همه گروه‌ها برای پست نخست‌وزیری این کشور بحران زده معرفی شده است.

آقای حریری پس از گفتگو با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان به خبرنگاران گفته بود که دولت جدید باید به سرعت تشکیل شود و برای سامان دادن به وضعیت بحرانی این کشور همچنین بازسازی بیروت، از وزیران متخصص استفاده گردد.

خبر توافق بر سر نخست‌وزیر آینده لبنان، در آستانه دومین سفر رئیس جمهوری فرانسه به این کشور اعلام شد.

به گفته مقامات رسمی بلندپایه لبنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه رهبران لبنان را ۴۸ ساعت قبل از به نتیجه رسیدن نهایی توافق بر سر انتخاب نخست‌وزیر تحت فشار قرار داده بودند. هفته گذشته رهبران لبنان بر سر انتخاب نخست‌وزیر به بن‌بست رسیده بودند.

قرار است آقای ماکرون اواخر روز دوشنبه وارد لبنان شود و روز سه‌شنبه جلساتی را با سیاستمداران لبنانی برگزار کند.

امانوئل ماکرون که در مرکز تلاش‌های بین المللی برای کمک به لبنان پس از انفجار بزرگ ۴ مارس در بیروت قرار دارد، به دنبال آن است که رهبران این کشور را به انجام فعالیت‌های موثر برای مقابله با بحران اقتصادی ویرانگر این کشور متعهد کند.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …