نهاد کودکان مقدمند: ۴ کودک دانش‌آموز در آتش سوزی مدرسه سوختند! آموزش و پرورش مسئول مستقیم جان باختن این کودکان است!

باز هم فاجعه! باز هم آتش‌سوزی در مدارس  

 

در فاجعه‌ای هولناک صبح امروز سه شنبه ۲۷ آذر، ۴ دانش‌آموز دختر درفاجعه آتش‌سوزی مدرسه دچار سوختگی بیش از ۹۰ درصد شدند و جان خود را از دست دادند. مریم نوکندی،صبا عربی،یکتا میرشکارکلاس اول، مونا خسروپرست پیش دبستانی، در آتش سوختند و جان دادند!

در ساعات اولیه صبح،پیش‌دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه در زاهدان، دچار آتش‌سوزی شد. علت آتش‌سوزی، استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن کلاس‌ درس بود. بر اثر واژگون شدن چراغ نفتی، کلاسبه آتش کشیده شد و۴کودک دانش‌آموز دچار سوختگی شدید شدند و جان باختند.هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت سلامتی دیگر دانش آموزان در دست نیست.

سیستان و بلوچستان یکی از فقیرترین و محرومترین استانهای کشور است.نه تنها مدارس و مهد‌ کودک‌‌های شهرها هنوز با بخاری‌های نفتی و غیر استاندارد گرم می‌شود که بخش اعظم مدارس این استان کپری و بدون هیچگونه حفاظ و امکانات استاندارد در شرایط رقت‌آنگیزیبه حال خود رها شده است.

لاابالی‌گری و بی مبالاتی عامدانه آموزش و پرورش جمهوری اسلامی در تهیه امکانات گرمایشی ایمن و استاندار در سراسر کشور جان صدها هزار دانش‌آموز را تهدید می‌کند! هنوز خاطره دردناک‌ آتش‌سوزی در مدرارس سفیلان و درودزن فارس و شین‌آباد پیرانشهر، داغ بر دل خانواده‌های مصیبت دیده و دانش آموزان آسیب دیده می‌گذارد و امروز باردیگر بازهم در آتش‌سوزی مهیبی چهار کودک به طرز دلخراشی سوختند و جان باختند!

مدارس ناایمن بلای جان کودکان است! مسئولیت مستقیم این فاجعه با حکومتی است که با تحمیل فقر و ریاضت اقتصادی، با تحمیل مدارس مخروبه و ناایمن جان دانش‌آموزان را با خطر دائمی تهدید می‌کند! هزینه ایمنی مدارس در جیب گشاد آیت‌الله‌های گردن کلفت و آقازاده‌های مفتخور، در مخارج نظامی، انتظامی و امنیتی برباد می‌رود!

ما – نهاد کودکان مقدمند – خود را عمیقا در درد و رنج خانواده‌‌‌های داغدیده و مصیبت زده شریک می‌دانیم. بی شک مردم شریف زاهدان این خانواده‌‌ها را تنها نخواهند گذاشت.

برا ی پایان دادن به وضعیت فاجعه بار ایمنی مدارس باید اعتراض کرد! مقابل اداره آموزش و پرورش زاهدان دست به تظاهرات بزنید. خواهان رسیدگی فوری و اضطراری به اوضاع مصیبت‌بار مدارس شوید! همه واحدهای آموزشی غیر استاندارد تا رفع خطر از آنها باید تعطیل شود! دولت موظف به تأمین ایمنی مدارس است!

 

نهاد کودکان مقدمند

۲۷ آذر ۱۳۹۷

۱۸ دسامیر ۲۰۱۸

اینرا هم بخوانید

تشکل انقلاب زنانه؛ علیه صدور حکم اعدام پخشان عزیزی و تمامی احکام شنیع اعدام باید دست به اعتراض و اعتصاب بزنیم!

پخشان عزیزی، روزنامه نگار، فارغ التحصیل رشته مددکاری دانشگاه علامه تهران، و زندانی سیاسی زن …