هشدار آمریکا:حمله اسرائیل به لبنان خطر گسترش جنگ را افزایش می‌دهد

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز یکشنبه سوم تیر ماه هشدار داد که حمله اسرائیل به لبنان، به‌ویژه اگر باعث تهدید موجودیت گروه حزب‌الله شود، می‌تواند خطر درگیری گسترده‌تر با جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن را افزایش دهد.

ژنرال چارلز براون در عین حال با تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود گفت: «حزب‌الله از حیث توانایی کلی، تعداد موشک‌ها و مواردی از این دست، توانایی بیشتری از حماس دارد، ضمن این که حزب‌الله برای جمهوری اسلامی هم از اهمیت بیشتری نسبت به حماس برخوردار است.»

این مقام ارشد نظامی آمریکا همچنین تصریح کرد «ایالات متحده در این شرایط می‌تواند برای دفاع از اسرائیل در برابر حملات حزب‌الله محدودتر عمل کند، چون فاصله کوتاه بین لبنان و اسرائیل اقدام را برای نیروهای ما سخت‌تر می‌کند.»

اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در حالی مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت کاهش شدت نبرد در غزه به اسرائیل اجازه می‌دهد تا نیروهای بیشتری را در امتداد مرز شمالی با لبنان مستقر کند.

یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل هم همزمان در روز یکشنبه برای گفت‌وگو با مقام‌های ایالات متحده درباره مرحله بعدی جنگ در نوار غزه و بررسی تشدید خصومت‌ها در مرز اسرائیل با لبنان راهی واشنگتن شد.

حزب‌الله لبنان که مورد حمایت حکومت ایران است، بلافاصله پس از حمله ۷ اکتبر حماس، حملات به اسرائیل را آغاز و اعلام کرد تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، این حملات را متوقف نخواهد کرد. حملاتی که در ماه جاری میلادی و در پی کشته‌شدن یکی از مقامات بلندپایه این گروه در حمله ارتش اسرائیل، شدت گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، پیشتر در روز جمعه در مورد پیامدهای بالا گرفتن تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان و احتمال وقوع جنگی فاجعه‌بار در منطقه عمیقا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که حتی یک «اقدام شتابزده و خطای محاسباتی» می‌تواند به «فاجعه‌ای فرامرزی و فراتر از تصور» منجر شود.

روزنامه بریتانیایی تلگراف روز یکشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که حزب‌الله مقدار زیادی سلاح، موشک و مواد منفجره ساخت ایران، شامل راکت‌های توپخانه‌ای هدایت نشده فلق، موشک‌های کوتاه‌برد فاتح-۱۱۰، موشک‌های ام-۶۰۰ و موشک‌های کوتاه‌برد بورکان و مهمات دیگر، را در فرودگاه اصلی غیرنظامی بیروت انبار کرده است.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …