هشداردرباره حملات گروه‌های تحت حمایت ایران در عراق

فرمانده سنتکام گفته است که آمریکا تصمیم گرفته به حضور نیروهای نظامی خود در عراق ادامه دهد. او هشدار داده که احتمال دارد گروه‌ها و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، حملات خود به پایگاه‌ها و مواضع آمریکا در عراق را شدت بخشند.

ژنرال فرانک مک کنزی،  فرمانده ارشد ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) روز پنجشنبه ۱۸ آذر (نهم دسامبر) در مصاحبه با  خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده ۲۵۰۰ سرباز خود را در عراق نگاه خواهد داشت.

او گفت که جمهوری اسلامی مصمم است آمریکا را از عراق بیرون براند و آمریکا این احتمال را می‌دهد که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق دست به خشونت‌های فزاینده‌ای علیه نیروها و کارکنان آمریکایی در این کشور بزنند.

به گفته او جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان نزدیک به ایران می‌خواهند همه نیروهای آمریکایی عراق را ترک کنند، و آمریکا چنین قصدی ندارد، در نتیجه ممکن است نیروهای آمریکایی در اواخر ماه دسامبر با واکنشی شدید از سوی آنها مواجه شوند.

ژنرال مک کنزی در این مصاحبه تاکید کرد که علیرغم تصمیم آمریکا به تغییر نقش خود در عراق به سمت و سویی غیرنظامی، این کشور همچنان به پشتیبانی هوایی و سایر حمایت‌های نظامی برای نبرد علیه داعش در این کشور ادامه خواهد داد.

دولت عراق روز پنجشنبه از پایان ماموریت نظامی آمریکا علیه داعش خبر داد. اشاره دولت عراق به توافقی است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر این کشور در ماه ژوئیه سال جاری میلادی امضا کردند. براساس این توافق قرار شد ماموریت جنگی نیروهای تحت رهبری آمریکا تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۱ در عراق به پایان برسد.

فرمانده سنتکام به آسوشیتدپرس گفت: «ما از پایگاه‌هایی که به آن‌ها نیاز نداشتیم عقب نشینی کرده‌ایم، اما عراقی‌ها همچنان می‌خواهند که ما آنجا باشیم. بنابراین تا زمانی که آنها حضور ما را بخواهند، در آنجا خواهیم بود.»به گفته او داعش همچنان یک تهدید در عراق است و این گروه “به بازسازی خود، شاید با نامی دیگر” ادامه خواهد داد.  از دویچه وله

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …