هوک: موضوع اقامت بستگان مقامات حکومت ایران در آمریکا در دست بررسی است

 

رادیو فردا:در حال کار روی موضوع اخراج فرزندان مقامات جمهوری اسلامی از آمریکا هستیم

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که این وزارتخانه موضوع اخراج فرزندان مقامات جمهوری اسلامی از این کشور را بررسی می‌کند.

وی در یک پیام ویدئویی که روز سه‌شنبه ۲۰ آذر در صفحه توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، تحصیل فرزندان مقامات جمهوری اسلامی در ایالات متحده را یک نمونه دیگر از «ریاکاری» این حکومت دانست.

به گفته آقای هوک، در حالی که مقامات حکومت شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند خانواده‌های خود را به کشور «به اصطلاح شیطان بزرگ» می‌فرستند تا با استفاده از پول مردم ایران در آنجا زندگی و تحصیل کنند.

وی گفت: «می‌توانم بگویم ما داریم روی این مسئله کار می‌کنیم در حالی که من نمی‌توانم درباره پرونده‌های افراد یا گفت‌وگوهای‌مان درباره سیاست داخلی‌مان صحبت کنم».

برایان هوک خطاب به مردم ایران تاکید کرد: «شما می‌توانید مطمئن باشید که ما تمام گزینه‌ها را برای تحت فشار قرار دادن افراد ریاکار فاسد در حکومت‌تان استفاده خواهیم کرد تا آنها رفتارشان را تغییر دهند».

شبکه «ان بی سی» اخیرا خبر داده بود که خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در ایران در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان مقام‌های بلند‌پایه حکومت جمهوری اسلامی که در آمریکا حضور دارند را لغو کند.

طبق این گزارش خانواده‌های این زندانیان فهرستی از فرزندان و بستگان مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله برادرزاده حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، را به دولت و قانونگذاران آمریکایی ارائه کرده‌اند.

گفته می‌شود فاطمه لاریجانی، دختر علی لاریجانی، رئیس مجلس در حال گذراندن دوران رزیدنسی خود در بیمارستانی در ایالت اوهایو است.

بر اساس این گزارش، علی فریدون فرزند حسین فریدون، برادر حسن روحانی، در نیویورک دانشجو است.

عیسی هاشمی، پسر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، نیز هم اکنون دانشجو و ساکن کالیفرنیاست. معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در تهران را تسخیر و ۵۲ دیپلمات آمریکایی را گروگان گرفتند.

مجتبی ذالنور، نماینده قم در مجلس و عضو جبهه پایداری پیشتر در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود: «وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد، به ٢٥٠٠ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسئولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندان‌شان جزو این ٢٥٠٠ نفر باشند».

این اظهارات واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و شبکه خبری فاکس‌نیوز در آمریکا نیز از اظهارات او گزارشی تهیه کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز با اشاره به گزارش فاکس نیوز گفته بود: «تازه مشخص شده که دولت اوباما در طول مذاکرات [هسته‌ای] افتضاح خود با ایران به ۲۵۰۰ ایرانی، از جمله مقامات حکومتی، شهروندی اعطا کرده است. چقدر زیاد و (بد) است».

با این حال، جف پرسکات، از مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا در دولت اوباما، به توئیت آقای ترامپ واکنش نشان داده و گفته بود که «این اتهام مضحک و غلط است».

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، روز ۱۰ مرداد از آقای ترامپ خواسته بود تا فهرست بستگان مقام‌های جمهوری اسلامی را که در ایالات متحده زندگی می‌کنند یا کارت اقامت دائم (گرین کارت) دارند، منتشر کند.

 

**************

موضوع لغو اجازه اقامت بستگان مقامات ارشد جمهوری اسلامی در خاک آن کشور را در دست بررسی دارد.

بی بی سی:برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، در یک پیام ویدیویی که در توییتر این وزارتخانه منتشر شده گفته است که تا کنون بیش از پنجهزار نفر سئوالاتی را به وبسایت USdarFarsi متعلق به وزارت خارجه فرستاده‌ و سئوالاتی را مطرح کرده‌اند. وی افزوده که بسیاری از سئوال‌کنندگان پرسیده‌اند چرا ایالات متحده ویزای بستگان مقامات جمهوری اسلامی ایران را که در آمریکا زندگی می‌کنند باطل و آنان را اخراج نمی‌کند؟

آقای هوک گفته است “باید بگویم که اینهم یکی دیگر از موارد ریاکاری رژیم ایران است.” به گفته او “در حالیکه مقامات رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، خانواده‌هایشان را عازم به اصطلاح شیطان بزرگ ‘می‌کنند تا در این کشور زندگی و تحصیل کنند و منابع مردم ایران را برای این منظور به کار می‌برند.”

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سئوال مربوط به اخراج بستگان مقامات جمهوری اسلامی از آمریکا گفته است: “می‌توانم بگویم که ما در این زمینه مشغول کار هستیم.” برایان هوک افزوده است: “در حالیکه من نمی‌توانم در باره پرونده فردی اشخاص یا مسایل سیاست داخلی‌مان صحبت کم، اما می‌توانیم اطمینان بدهم که ما تمامی گزینه‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ریاکاران فاسد در حکومت شما در دست بررسی داریم تا آنان را وادار به تغییر رفتارشان کنیم.”

سفر مقامات جمهوری اسلامی و بستگان آنان به کشورهای غربی و در مواردی اقامت در این کشورها، به خصوص در آمریکا از جمله موضوعاتی که مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی از راه‌های مختلف به خصوص با ا استفاده از شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده و مورد انتقاد قرار داده‌اند. برخی از کاربران حتی حکومت‌های غربی و به ویژه آمریکا را متهم کرده‌اند که در مورد تحت فشار قرار دادن حکومت ایران صداقت ندارند و در غیر اینصورت، به بستگان مقامات حکومتی اجازه اقامت و برخورداری از امکانات و فضای آزاد در کشورهایشان را نمی‌دادند.

گاه تصاویر و گزارش‌هایی غیر رسمی هم از بستگان مقامات حکومتی در خارج در شبکه‌های اجتماعی منتشر و آنان به داشتن زندگی تجملاتی و استفاده از امکاناتی متهم شده‌اند که به دستور خویشاوندانشان، مردم ایران از آنها محروم شده‌اند. برخورد حکومت با برخی ایرانیان مقیم خارج هنگام سفر به ایران از جمله موارد بازداشت و محکومیت آنان به زندان و موضعگیری حکومت علیه ایرانیان دارای تابعیت کشورهای دیگر نیز در این زمینه مورد تاکید قرار گرفته است.

چندی پیش، خانواده‌های چند آمریکایی زندانی در ایران هم از دولت آن کشور خواستند تا ویزای ورود و اجازه اقامت بستگان مقامات حکومت جمهوری اسلامی را لغو کند.

اقامت بستگان مقامات ارشد حکومت در خارج حتی با انتقاد برخی از شخصیت‌های جمهوری اسلامی هم مواجه شده است.

چندی ماه پیش، مجتبی ذوالنور، از نمایندگان مخالف دولت در مجلس، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا را متهم کرد که به عنوان پاداش، به تعداد زیادی از بستگان مقامات دولت ایران تابعیت آمریکایی داده است. وی به خبرگزاری فارس گفت: “وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد، به ٢٥٠٠ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسئولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزو این ٢٥٠٠ نفر باشند.”

آقای ذوالنور گفت: “امروز اگر این افراد از آمریکا اخراج شوند، مشخص می‌شود که چه کسانی زد و بند دارند و منافع ملی را به آب‌نبات امریکا می‌فروشند.” مقامات دولتی ایران و دولت سابق آمریکا این اتهام را رد کردند.

در عین حال، در دفاع از اقامت و فعالیت فرزندان و بستگان نزدیک مقامات جمهوری اسلامی در خارج، گاه گفته شده است که آنان در زمان تحریم هسته‌ای، به عنوان واسطه برای دور زدن تحریم‌ها فعالیت داشتند هرچند بعضی از منتقدان، این نوع فعالیت را نیز غیرقابل قبول دانسته و این افراد را به سودجویی از تحریم‌ها متهم کرده‌اند.

در قوانین مهاجرت و شهروندی آمریکا موضوع لغو یا خودداری از صدور ویزا برای شهروندان و حتی مقامات خارجی در شرایط خاص پیش‌بینی شده و همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده می‌تواند از طریق فرمان اجرایی، صدور ویزا برای گروه‌های مشخصی را ممنوع کند. در عین حال، قوانین و موازین حقوقی و مدنی این کشور مجاری قانونی برای مقابله افراد با چنین اقداماتی را نیز در بر دارد.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …