واشنگتن فری بیکن: ایران طرح‌های سری برای ساخت پنج کلاهک هسته ای داشت

رادیو آمریکا:یک گزارش تکان دهنده از مجموعه اسناد سری به دست آمده از فعالیت های هسته ای ایران نشان می دهد که جمهوری اسلامی طرح هایی قطعی برای تهیه و ساخت دست کم پنج جنگ افزار هسته ای در دست داشت و بیش از آن چه جامعه بین المللی پیشتر تصور می کرد در این برنامه پیش رفته بود.

اطلاعاتی که در یورش ماموران اطلاعاتی اسرائیل به انبار اسناد هسته ای ایران به دست آمد و اوائل سالجاری میلادی برای نخستین بار فاش شد نشان می دهد که تهران حدود سال ۲۰۰۳ به خوبی در مسیر ساخت چند جنگ افزار هسته ای شامل زیرساخت پیچیده لازم برای تولید چنین جنگ افزارهایی قرار داشت.

بنا بر گزارش جدید «انستیتو علوم و امنیت بین المللی»، یک گروه دیده بان هسته ای، که در گذشته ابعاد برنامه هسته ای ایران را فاش کرده است: «ایران در صدد ساخت پنج کلاهک هسته ای بوده که هر کدام ۱۰ کیلوتن قدرت انفجاری داشته و قابل پرتاب با موشک های بالیستیک باشد.»

این گزارش در کنگره ی آمریکا یک افشاگری تکان دهنده محسوب شده و تائیدی بر موضع منتقدین دولت اوباما است که مدعی اند مقام های پیشین کاخ سفید ابعاد پیشرفت جنگ افزار هسته ای ایران را دست کم گرفته بودند.

در گزارش ذکر شده است: «ایران در پایان سال ۲۰۰۳ زیرساخت لازم برای یک برنامه جامع جنگ افزار هسته ای را فراهم کرده بود. شواهد نشان می دهد که ایران برای یک آزمایش جنگ افزار هسته ای زیرزمینی آماده می شد. هدف نهایی برخورداری از یک جنگ افزار هسته ای آزمایش شده قابل پرتاب بود.»

گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …