وال‌استریت ژورنال: موسسات مالی جهانی به ایران برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌اند

اسنادی که توسط وال‌استریت ژورنال بررسی شده نشان می‌دهد، بانک‌های بین‌المللی، معاملات شرکت‌های تحریم‌شده ایران را انجام می‌دادند

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» با انتشار گزارشی خبر داد، بانک‌های غربی، چینی و بانک‌های مستقر در خاورمیانه، با ارائه خدمات بانکی به بخش صنعتی و انرژی ایران که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد، به تهران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک کرده‌اند.

وال استریت ژورنال با بررسی اسناد شرکتی، رسیدهای بانکی و همچنین پس از گفت‌وگو با دیپلمات‌های غربی و مقامات اطلاعاتی تأکید کرده است، ایران به وسیله شبکه‌ای از شرکت‌های نیابتی، صرافی‌ها و واسطه‌ها، دارای ده‌ها حساب بانکی در کشورهای دیگر است و با استفاده از این حساب‌ها، تجارتی به ارزش سالیانه ده‌ها میلیارد دلار انجام می‌دهد.

چند دیپلمات و مقام ارشد ایرانی به این روزنامه گفته‌اند، پس از آن‌که در سال 2011، تهران به سازوکاری برای دور زدن تحریم‌ها نیاز پیدا کرد، این شبکه مالی توسط رهبری سیاسی در ایران طراحی و اجرا شد.

اسناد بانکی و شرکتی بررسی شده توسط وال‌استریت ژورنال نشان می‌دهد، گروه بانک‌داری اچ‌اس‌بی‌سی و شرکت بانکداری استاندارد چارترد، که بر اساس میزان داریی از بزرگترین بانک‌های جهان هستند، به شرکت‌های واسطه که به نمایندگی از ایران، معاملات این کشور را انجام می‌دادند، خدمات بانکی ارائه داده‌اند.

به گفته وال‌استریت ژورنال، این معاملات که توسط بانک‌های بین‌المللی صورت گرفته است، به ایران اجازه داد تا فشار تحریم‌های آمریکا را علیه خود کاهش دهد و حتی از این فرصت برای خرید زمان و توسعه برنامه هسته‌ای خود استفاده کند.

سازوکار دور زدن تحریم‌های آمریکا در ایران، از مجموعه سیاست‌هایی شکل گرفت که در سال 2014 زیر نظر علی خامنه‌ای و در چارچوب آمادگی اقتصاد این کشور در برابر کارزارهای فشار خارجی ایجاد شده بود.

این چارچوب که «اقتصاد مقاومتی» نام گرفته بود، گامی برای اجرای سیستمی مالی بود تا علیرغم تحریم‌های آمریکا، اجازه ادامه فعالیت تجارت خارجی و انجام معاملات جهانی را برای این کشور فراهم می‌کرد.شماری از مقامات ایرانی و غربی به وال‌استریت ژورنال خبر داده‌اند، این سازوکار توسط سپاه پاسداران، بانک مرکزی ایران و دیگر نهادهای دولتی این کشور مدیریت می‌شود. از العربیه

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …