پافشاری اقلیم کردستان بر برگزاری رفراندوم استقلال علیرغم مخالفت آمریکا و کشورهای منطقه

رادیو آلمان:به رغم فشار آمریکا و مخالفت کشورهای همسایه، کردهای عراقی بر برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان اصرار دارند. یکی از مشاوران مسعود بارزانی می‌گوید رفراندوم استقلال مطابق برنامه ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مشاوران مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودمختار کردستان گزارش داد که تاریخ از پیش اعلام شده برای برگزاری رفراندم استقلال تغییر نمی‌کند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه (۱۱ اوت/۲۰ مرداد) در تماس تلفنی با بارزانی خواستار به تعویق افتادن تاریخ برگزاری رفراندوم شده بود.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این نیز ابراز نگرانی کرده که برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان می‌تواند “اولویت‌های مهم‌تر” نظیر نبرد با گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) را تحت شعاع قرار دهد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اسلام‌گرایان افراطی گرچه مهم‌ترین پایگاه‌های خود در عراق را از دست داده‌اند اما هنوز به طور کامل از این کشور بیرون رانده نشده‌اند.

دفتر مسعود بارزانی با انتشار بیانیه‌ای گزارش داد که تیلرسون خواستار حل مشکلات میان اقلیم خودمختار کردستان و دولت مرکزی عراق از طریق گفت‌وگو شده است.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران یک ماه پیش گفته بود که کردها می‌خواهند با این رفراندوم، دولت بغداد را متوجه خواست دیرین کردهای منطقه سازند.

بیشتر بخوانید: آمریکا خواهان تعویق رفراندوم استقلال کردستان شد

چگونگی تقسیم درآمدهای نفتی اقلیم کردستان و هزینه‌های پیشمرگه‌های کرد که نقش مهمی در مبارزه با تروریست‌های اسلام‌گرا در عراق بر عهده دارند از جمله مسائل مورد اختلاف کردها با دولت مرکزی بغداد محسوب می‌شوند.

Infografik Kurdische Siedlungsgebiete ENGپراکندگی کردها در چهار کشور منطقه

رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق با مخالفت کشورهای همسایه‌ای که اقلیت قابل ملاحظه‌ی کرد دارند، به ویژه ایران و ترکیه نیز روبرو است.

رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای حدود دو ماه پیش در دیدار با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه‌پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن‌زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند.»

بیشتر بخوانید: بارزانی: تلاش برای جلوگیری از همه‌پرسی به فاجعه می‌انجامد

در صورتی که در برنامه‌های اعلام شده تغییری ایجاد نشود، رفراندوم استقلال کردستان عراق ۲۵ سپتامبر برگزار خواهد شد. رهبران اقلیم کردستان سه سال پیش نیز قصد برگزاری چنین رفراندومی را داشته‌اند که پس از مذاکره با دولت مرکزی کنار گذاشته شد.

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …