پلیس فرانسه ۷۰۰ دانش‌آموز را بازداشت کرد

رادیو آلمان:پلیس فرانسه ۷۰۰ دانش‌آموز را به‌طور موقت بازداشت کرد

موج ناآرامی‌ها و تظاهرات در فرانسه به مدارس این کشور نیز سرایت کرده است. اکنون در بسیاری از مدارس فرانسه وضعیت فوق‌العاده حاکم شده است. دانش‌‌آموزان از جمله به صرفه‌جویی دولت در تامین کادر آموزشی معترض هستند.

اعتراض‌ها به سیاست‌های اصلاحات اقتصادی دولت امانوئل مکرون شدت یافته است. این در حالی است که دولت برای پایان دادن به تظاهرات خشن معترضان در پاریس، لیون و برخی دیگر از شهرهای این کشور، اجرای برخی از اصلاحات را به تعویق انداخته است.

اخباری که از سوی خبرگزاری فرانسه و همچنین نشریه “لوموند” منتشر شده حکایت از گسترش اعتراضات به مدارس فرانسه دارد. این اخبار در رسانه‌های کشورهای دیگر و از جمله در سایت خبری “اشپیگل آنلاین” نیز بازتاب یافته است.

 

روز پنجشنبه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) شمار کثیری از دانش‌آموزان مدارس مختلف فرانسه دست  به اعتراض زدند. گفته می‌شود که پلیس فرانسه دست‌کم ۷۰۰ دانش آموز را به طور موقت بازداشت  کرده است.

اعتراض در مدارس فرانسه

دانش‌آموزان معترض اقدام به تخریب برخی از بخش‌های مدارس فرانسه نموده‌اند. گفته می‌شود که فعالیت حداقل ۲۸۰ مدرسه در اثر اعتراضات خشن دانش‌آموزان مختل شده است.

افزون بر آن، وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که تخریب برخی از مدارس به حدی بوده که مسئولان ناگزیر شده‌اند این مدارس را برای مدتی تعطیل کنند.

اعتراض دانش‌آموزان فرانسه دلایل مختلفی دارد. از آن جمله می‌توان به سیاست‌های دولت در زمینه صرفه‌جویی در هزینه‌های آموزشی اشاره کرد. دانش‌آموزان معترض نگران آن هستند که این سیاست باعث کاهش شمار آموزگاران و کادر آموزشی در مدارس فرانسه گردد.

افزون بر آن‌، سیاست‌های پیش بینی شده از سوی دولت فرانسه می‌تواند راه یافتن دانش‌آموزان به دانشگاه‌ها و مدارس عالی این کشور را دشوارتر کند.

دانش‌آموزان مدارس مختلف فرانسه، از جمله در مارسی و بوردو اقدام به آتش‌زدن سطل‌های زباله و همچنین خودروها نموده و با ماموران پلیس درگیر شده‌اند. در همین رابطه، ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش و پرورش فرانسه ناآرامی‌ها و اعتراضات خشن دانش‌آموزان را به‌شدت محکوم کرده است.

باید یادآور شد که اعتراضات دانش‌آموزان فرانسه که از اول هفته جاری آغاز شده بود، روز پنجشبه ۶ دسامبر به اوج خود رسید. دانش‌آموزان معترض هم‌چون معترضان شرکت کننده در جنبش “جلیقه‌های زرد” خواستار کناره‌گیری امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه شده‌اند.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …