پنتاگون: نگران حمایت پاکستان، ایران و روسیه از طالبان و شبکه حقانی هستیم

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه به کنگره این کشور در مورد حمایت شماری از کشورهای همسایه افغانستان از گروه طالبان و شبکه حقانی ابراز نگرانی کرده است.

پنتاگون در گزارش مفصلی تحت عنوان “بهبود امنیت و ثبات در افغانستان” می‌گوید این حمایت‌ها و پناهگاه‌های امن شورشیان در خاک پاکستان بزرگترین تهدید به امنیت افغانستان است و می‌تواند ماموریت نیروهای ائتلاف را با شکست روبرو کند.

به گفته گزارش، گروه‌های ستیزه‌جو مانند طالبان و شبکه حقانی به استفاده از پناهگاهایی در خاک پاکستان ادامه می‌دهند.

پنتاگون همچنین می‌گوید که نظر مقامات پاکستانی مبنی بر اینکه افغانستان برای ممانعت از ورود ستیزه‌جویان به خاک پاکستان و حمله آنها به اهدافی در خاک پاکستان مانند بمبگذاری در عبادتگاهی در جنوب پاکستان در فوریه سال جاری میلادی، اقدامی انجام نمی‌دهند نیز به نوبه خود به تلاشهای دو جانبه صلح خدشه وارد می‌کند.

در این حمله انتحاری دست کم هشتاد نفر کشته شدند که درمیانشان، کودکان هم بودند. پاکستان می‌گوید گروه جماعت الاحرار مسئول این حمله بوده، که یک گروه منشعب از طالبان پاکستان است که به گفته اسلام آباد در خاک افغانستان پناه گرفته است.

در گزارش پنتاگون همچنین از ایران به عنوان یکی از بازیگران منطقه‌ای در تحولات افغانستان نام برده شده است. به گفته پنتاگون “تمایل” ایران برای نفوذ در افغانستان هنوز “قوی” است و انتظار نمی‌رود که “کاهش” یابد.

این گزارش می‌افزاید که ایران تلاش می‌کند تا این نفوذ خود را از طریق مشارک با دولت، تجارت و روابط فرهنگی و مذهبی گسترش دهد. پنتاگون می‌گوید که هدف نهایی ایران “افغانستانی با ثبات است که در آن شیعیان در امنیت باشند، منافع اقتصادی (ایران) تامین باشد و حضور نظامی آمریکا (در افغانستان) کمتر شود.”

وزارت دفاع آمریکا در عین حال تاکید می‌کند که مقامات ایران کمکهایی به طالبان و شبکه حقانی می‌کند. گزارش می‌نویسد که حمایت ایران از گروه طالبان و شبکه حقانی اعتبار دولت افغانستان را زیر سوال می‌برد و وضعیت منطقه را بی‌ ثبات می‌کند.

به گفته گزارش وزارت دفاع آمریکا، ایران به طور رسمی از این اقدام حمایت کرده و می‌گوید که این اقدامات برای کمک به منع گسترش نیرویهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در منطقه است. گزارش وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که چنین اقداماتی اعتبار دولت کابل را زیر سوال می‌برد و از سویی به بی‌ثباتی در منطقه کمک می‌کند و از سوی دیگر مشکلاتی برسر راه توافق‌نامه همکاریهای استراتژیک با افغانستان ایجاد می‌کند.

این گزارش اشاره‌ای به توسعه بندر چابهار ایران دارد و می‌نویسد که مشارکت افغانستان و همکاری بین ایران و افغانستان ممکن است به عنوان مزیتی برای افغانستان دانسته شود اما در عین حال ممکن است از سوی ایران به عنوان اهرمی برای نفوذ این کشور در افغانستان با توجه به شرایط تهران مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش پنتاگون در مورد روسیه نیز اشاره می‌کند که رابطه این کشور با افغانستان پس از آنکه مسکو آشکارا اعلام کرد که با طالبان در ارتباط است و از موضع طالبان مبنی بر خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان حمایت کرد، با مشکلاتی مواجه شده است. اگرچه این گزارش به تلاش روسیه برای برگزاری جلساتی چند جانبه درباره افغانستان اشاره می‌کند.

گزارش پنتاگون همچنین درباره چین می‌گوید که تلاش در حال افزایش این کشور در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی در تحولات افغانستان از سویی به دلیل نگرانیهای امنیتی داخلی خود است؛ بدین معنی که افراط‌گرایی خشونت‌بار درافغانستان می تواند به داخل این کشور نیز رسوخ پیدا کند و و از سوی دیگر به دلیل تمایل زیاد چین با هدف حفاظت از سرمایه گذاری‌های منطقه‌ای خود است.

گزارش مبسوط پنتاگون از هند به عنوان “مورد اعتمادترین” شریک منطقه‌ای افغانستان نام می‌برد که در بسیاری از برنامه‌های توسعه‌ای در افغانستان سهیم است.

این گزارش می‌نویسد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در زمان حساسی برای مقابله با ستیزه‌جویی قرار گرفته‌اند. به گفته این گزارش برنامه تغییر ساختاری این نیرو به نیرویی که سریعتر عمل کند و قدرت بیشتری داشته باشد در حال اجراست اما گزارش پنتاگون می‌گوید که سال جاری میلادی سالی برای ایجاد شرایط و شتاب گرفتن فعالیت‌ها است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …