چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی جبار جوادی رمی، چهار زندانی سیاسی را به مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم کرد.

بنا بر اطلاع دادبان، در نتیجه صدور این حکم چهار زندانی سیاسی شامل لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده و مجید روشن‌نژاد هر یک به ۸ سال زندان و رضا سلمان‌زاده نیز به ۷ سال زندان محکوم شدند. این احکام با استناد به سه عنوان اتهامی «تخریب اموال عمومی، اخلال در نظم زندان و تمرد نسبت به ماموران زندان» صادر شده است.

دو جلسه رسیدگی به این پرونده روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۹ و ۳۰ خرداد) برگزار شد.

به گزارش دادبان، صدور چنین حکم سنگینی علیه این چهار زندانی سیاسی، نشان از پرونده‌سازی علیه آنها دارد. دادبان پیشتر از تلاش نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، به ویژه حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی به بهانه وقوع آتش‌سوزی در زندان اوین تهران خبر داده بود.

وقوع آتش‌سوزی در زندان اوین تهران در شامگاه ۲۳ مهر ۱۴۰۱، خود به بهانه‌ای برای اعمال فشار فزاینده نسبت به زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی تبدیل شد. در همین زمینه گزارش‌ها نشان می‌دهند لقمان امین‌پور چند روز پس از جریان آتش سوزی، به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ اوین منتقل و تحت بازجویی و شکنجه قرار می‌گیرد.

همزمان با وقوع آتش‌سوزی در زندان اوین، ماموران گاردزندان و یگان ویژه به زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند. بنا بر گزارش‌ها در نتیجه اعمال خشونت ماموران گارد ویژه زندان دستکم ۸ زندانی کشته شدند. برگرفته از کانال تلگرام ادبان

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …