چهار سال پس از حمله تروریستی به هفته‌نامه شارلی هبدو: دشمنان روشنگری هنوز فعالند

rfi

چهار سال از حمله تروریستی به دفتر هفته‌نامه طنز شارلی هبدو در پاریس گذشت. حادثه‌ای که نقطه عطفی در تاریخ رویارویی فرانسه با تروریسم بود. مراسمی هم در یادبود جانباختگان این حادثه تروریستی در محل دفتر نشریه برگزار شد.

چهار سال پس از آنکه آزادی قلم در فرانسه مورد حمله تروریستی قرار گرفت، هفته‌نامه شارلی هبدو، در یک ویژه نامه به همین مناسبت، که دو روز پیش انتشار یافت، بر بازگشت دشمنان روشنگری تاکید کرده است.

به این مناسبت، شارلی هبدو در صفحه نخست این ویژه‌نامه، با چاپ یک کاریکاتور بر ادامه خط مشی پیشین خود تاکید کرده است. این کاریکاتور، تصویری از یک کشیش و یک امام را در حالی که یک شمع که نماد روشنگری است را فوت می‌کنند، نشان می‌دهد.

سردبیر این هفته نامه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، در تشریح حادثه تروریستی علیه هفته نامه شارلی هبدو و ادامه خط مشی همیشگی این نشریه، با بیان اینکه این تنها تاریخ شخصی ما نیست که به فراموشی سپرده ‌شود، تصریح کرد: این رفتار نه تنها یک دشمنی و کینه‌‌توزی از سوی جامعه دینی افراط‌گرا بلکه کینه‌ای از سوی جامعه روشنفکری هم بود که بر ما روا داشته شد.

این هفته‌نامه که تا پیش از حمله تروریستی چهار سال پیش با مشکلات مالی روبرو بود، اکنون با مشکلات تازه‌ای از جمله تامین هزینه‌های مربوط به تامین امنیت محل نشریه و روزنامه‌نگاران خود روبرو است.

چهار سال پس از حمله مرگبار به “شارلی‌هبدو”

دفتر هفته‌نامه شارلی هبدو در پاریس در روز ۷ ژانویه ۲۰۱۵، هدف حمله دو مهاجم مسلح قرار گرفت. در جریان این حمله مسلحانه چهار تن از کاریکاتوریست‌های فعال این هفته‌نامه به نام‌های “کابو”، “شارب”، “تینیوس” و “ولینسکی” کشته شدند. در مجموع دوازده تن در جریان این حمله تروریستی کشته شدند. دو مهاجم مسلح دو روز پس از این حمله توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

پیتر شریف، یکی از مظنونان این پرونده در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ ، در جیبوتی دستگیر و به پلیس فرانسه تحویل داده شد.

تحقیقات قضایی در مورد پرونده حمله تروریستی به دفتر شارلی هبدو در پاریس تکمیل شده است اما تا اعلام حکم نهایی دادگاه ۱۴ مظنون این پرونده باید تا سال ۲۰۲۰ منتظر ماند.

هفته‌نامه طنز شارلی هبدو، بدلیل انتشار کاریکاتورهایی با مضامین مذهبی شهرت دارد. پیشتر، این هفته‌نامه در سال ۲۰۰۶ میلادی تصویری کارتونی از “محمد”، پیامبر اسلام، اثر یک کاریکاتوریست دانمارکی را بر روی جلد یک ویژه‌نامه خود به چاپ رسانده بود. این اقدام “شارلی هبدو” موجی از خشم در میان مسلمانان برانگیخت و یک سال بعد مدیران این نشریه، بدلیل اقامه دعوی از سوی “مسجد بزرگ مسلمانان در پاریس” در دادگاه حاضر شدند.

دفتر هفته نامه شارلی هبدو، در سال ٢٠١١، پس از آنکه عکس روی جلد این هفته نامه را به چاپ کاریکاتور دیگری از پیامبر اسلام،”محمد”، اختصاص داد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

پس از آن در سال ٢٠١٢، این هفته نامه با چاپ کاریکاتوری دیگر از پیامبر اسلام، همزمان با تظاهرات جهانی علیه فیلم ضد اسلامی “بیگناهی مسلمانان”، موجی از خشم را در میان مسلمانان ساکن فرانسه برانگیخت.

اینرا هم بخوانید

نوروز ۱۴۰۲

طرح: شهاب جعفرنژاد