کاریکاتورمحمد،القاعده کارکنان شارلی ابدو را تهدید کرد

همزمان با برپایی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم حمله مرگبار ژانویه ۲۰۱۵ به نشریه فکاهی شارلی ابدو در پاریس، گروه القاعده کارکنان این نشریه فرانسوی را به دلیل نشر دوباره کاریکاتور‌های پیامبر اسلام تهدید به مرگ کرد.

خبرگزاری فرانسه با استناد به گزارشی که در این خصوص توسط یک تشکل آمریکایی متخصص در شناسایی و نظارت بر فعالیت‌های گروه‌های افراط‌‌گرا منتشر شده تهدید اعضای هیئت تحریریه هفته نامه طنز شارلی ابدو توسط گروه القاعده را مورد تایید قرار داده است.

بر اساس این گزارش، القاعده ضمن اشاره به نام برادران کواشی، عاملان حمله به دفتر شارلی ابدو که مدعی شده‌ بودند از جانب شاخه این گروه افراط‌گرا در یمن مامور انجام عملیات شد‌ه‌‌ و در جریان عملیات توسط نیروهای امنیتی کشته شدند، تاکید کرده که حمله مرگبار ژانویه ۲۰۱۵ به دفتر مجله طنز فرانسوی مقطعی و تنها منحصر به یک تاریخ خاص نبوده است.

فرانس پرس همچنین با استناد به گزارش کارشناسان آمریکایی متخصص در زمینه شناسایی «گروه‌های جهادی» اعلام کرده که یک رسانه وابسته به داعش نیز اوایل ماه جاری میلادی پس از بازنشر کاریکاتورهای محمد در نشریه شارلی ابدو، کارکنان این مجله را تهدید کرده بود.

شریف و سعید کواشی هفت ژانویه ۲۰۱۵ در واکنش به انتشار کاریکاتوربه دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند و پس از کشتن ۱۲ نفر از کارکنان این نشریه متواری شدند.این دو برادر الجزایری‌الاصل پس از فرار از محل حادثه، در چاپخانه‌ای در شمال پاریس به دام ماموران امنیتی افتادند و کشته شدند.

نشریه شارلی ابدو، همزمان با آغاز جلسات دادگاه ۱۴ متهم دیگر این پرونده که گفته می‌شود به نوعی در سازمان‌دهی حمله یاد شده دست داشته یا با سهل انگاری از وقوع آن جلوگیری نکرده‌اند باردیگر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را منتشر کرد.

این اقدام با واکنش برخی کشورهای اسلامی از جمله ایران و پاکستان همراه شد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چاپ مجدد کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو را «گناهی بزرگ و نابخشودنی» خواند و یکی از انگیزه‌های چنین اقدامی را منحرف کردن «ذهن ملت‌ها و دولت‌های غرب آسیا از نقشه‌های شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی برای منطقه» توصیف کرد.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …