کرونا،هشدار پزشکان آمار مرگ به ۱۶۰۰ نفر در روز خواهد رسید

هشدار مجمع انجمن‌های پزشکی ایران خطاب به روحانی: آمار مرگ به ۱۶۰۰ نفر در روز خواهد رسید

هیات مجمع انجمن‌های گروه پزشكی ايران در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نسبت به برگزاری کنکور و مراسم عزاداری محرم هشدار داد.

این نهاد پزشکان ایرانی نوشته‌اند: “هشدار می‌دهيم عدم رعايت توصيه‌های كارشناسانه مجمع و سيستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و مير با ابعادی به مراتب دهشتناک‌تر از پيش خواهد شد”.

آنان با هشدار نسبت به افزایش میزان مرگ و میر در اثر کرونا نوشته‌اند: “اگر امروز روزانه دويست مرگ و دو هزار ابتلا ثبت می‌شود، بر اساس برخی پيش‌بينی‌ها در صورت عدم رعايت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده اين آمار تا ١٦٠٠ مرگ در روز هم افزايش خواهد يافت”.

این مجمع خطاب به حسن روحانی تاکید کرد که “به عنوان صدای سيستم سلامت كشور و مجموعه‌ای كه شامل انجمن‌های متخصصان و كارشناسان آمار و اپيدميولوژی و پزشكی اجتماعی هم می‌شود، به عنوان مجموعه‌ای كه تک تک احاد او ماه‌هاست در پيكاری بی‌امان با اين بحران به سر می‌برند و نقاط ضعف را به خوبی تجربه كرده و می‌شناسند هشدار می‌دهيم عدم رعايت توصيه‌های كارشناسانه مجمع و سيستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و مير با ابعادی به مراتب دهشتناک تر از پيش خواهد شد”.

در این نامه آمده است: “به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی آن، اعلام می‌کنیم: عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها به علاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع شود و بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال شود”.

با وجود همه هشدارها امروز صبح برگزاری کنکور دکتری با بیش از ۱۷۵ هزار داوطلب در ایران برگزار شد.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

شکایت سه نهاد حقوق بشری به سازمان ملل در پی ادامه بازداشت توماج صالحی

سه سازمان حقوق بشری به دلیل ادامه بازداشت و شکنجه توماج صالحی، خواننده معترض رپ، …