گروسی: حمله سایبری نمی‌تواند دوربین‌ها را از کار بیندازد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در جریان یک نشست خبری، درباره توافقات اخیر با ایران برای ادامه فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در این کشور توضیح داد.

او همچنین برای اولین بار دوربینی شبیه دوربین‌هایی که قرار است آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت کرج نصب کند را به نمایش گذاشت و اعلام کرد که حمله سایبری نمی‌تواند دوربین‌های «جدید» آژانس در کرج را از کار بیندازد.

این سخنان در حالی بیان شد که ایران پیش‌تر ادعا کرده بود ممکن است این دوربین‌ها هک شوند یا از آنها برای جاسوسی استفاده شود. آقای گروسی توضیح داد که این دوربین‌ها به یک «شبکه عمومی» یا رایانه وصل نیست بنابراین «حمله سایبری به آنها امکان‌پذیر نیست».

او همچنین افزود که هرگونه دستکاری فیزیکی در این دوربین‌ها، اثری از خود برجای می‌گذارند و ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده دوربین‌های آژانس در مرکز ساخت سانتریفوژ در سایت کرج نصب شوند.

به گفتۀ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دوربین‌ها استانداردهای این آژانس را دارند و در حال حاضر حدود دو تا سه هزار نمونه از آنها توسط آژانس در سراسر جهان استفاده می‌شوند.

او همچنین در پاسخ به پرسشی در این باره که آژانس چگونه می‌تواند دریابد که ایران در چند ماه گذشته و در دوران نبود دوربین‌های نظارتی آژانس در سایت کرج به چه پیشرفت‌هایی دست یافته است، گفت که تمرکز باید روی حرکت‌های مثبت باشد؛ اینکه ایران موافقت کرده تا دوربین‌های نظارتی دوباره در کرج نصب شوند.

آقای گروسی افزود که بازرسانش با سایت کرج، تجهیزات و خطوط تولید در آنجا آشنایی دارند و قادرند به کمک روش‌هایی دریابند که در دوران قطع دسترسی آژانس، چه تحولات هسته‌ای در آن سایت روی داده است.او در عین حال وجود کاستی‌هایی در توافقات با ایران را تایید کرد و افزود که در حال کار برای رفع این کاستی‌ها است.

گروسی: دربارۀ برخی ادعاهای ایران تردید داریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که درباره برخی توضیحات تهران که سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل موسوم به «موساد» را عامل خرابکاری در سایت کرج و از بین رفتن تجهیزات این آژانس معرفی کرده، «تردید» دارد.

آقای گروسی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این باره که «تا چه اندازه به ایران و توافق با این کشور اعتماد دارید و آیا باور دارید که فعالیتهای هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است» گفت: «من به همه “اعتماد” دارم اما همه را هم “راستی آزمایی” می‌کنم. این طبیعت وظیفه و مسئولیت من است؛ من در واقع نه “دوست” طرفی هستم و نه “دشمن” طرف دیگر.»

با این وجود او در ادامه، درباره فعالیت‌های ‌هسته‌ای احتمالا پنهانی ایران اذعان داشت که «ما هیچ اطلاعی در مورد مکان‌های مخفی در ایران نداریم».یورونیوز

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …