یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق، بعد از ۱۵ سال کار در معدن!!‌

ایسنا:مشکلات و دغدغه‌های کارگران معادن زغال سنگ استان کرمان زیاد است و مهم‌ترین آنها پایین بودن حقوق و مزایا، پرداخت نشدن ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و قطع حقوق و مزایای کارگران استخراج بعد از انتقال به قسمت‌های بیرونی معدن است.

‌به گزارش ایسنا، یکی از همین روزهای زمستان راهی معدن زغال سنگ”پابدانا” میشویم تا مسئولان از این معدن بازدید و مسائل را بررسی کنند.

همزمان با ورودمان به منطقه اصلی، بارش باران آغاز شد و به محض ورود به سالن و تا زمان آماده شدن مسؤولان برای ورود به معدن چند نفر از کارگران نیز وارد سالن شدند. همین که متوجه شدند خبرنگار هستیم یکی از آنها به سرعت جلو آمد و گفت” به داد ما برسید”.

از او سوال کردم مشکل‌تان چیست؟ پاسخ داد “عمر و سلامی ما تمام شده اما با ۲۰ سال سابقه کار هنوز بحث ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور به ما پرداخت نشده و حقوق و مزایای ما به حق پرداخت نمی‌شود”.

این کارگر ادامه می‌دهد: امیدوارم همین طور که با آمدن شما باران رحمت الهی باریدن گرفت، قدم شما خیر باشد و مشکلات ما حل شود.

از کارگران سوال کردم در این معدن تعدیل نیرو هم صورت گرفته است که پاسخ دادند: ما نه تنها تعدیل نیرو نداریم، بلکه کمبود نیرو داریم و بزرگ‌ترین سایت معدنی استان هستیم. کاش مسئولان اعلام می‌کردند تا تعدادی از جوانانی که بیکار هستند، بیایند و مشغول به کار شوند”.

با مهیا شدن مسئولان برای حضور در معدن “یداله زمانی” نماینده کارگران معدن اصلی پابدانا در جمع مسئولان و خبرنگاران و در مسیر سالن تا ورودی معدن می‌گوید: ” ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و ماده ۹۲ قانون کار درباره ما اعمال نمی‌شود و کارگران بعد از ۱۸ سال کار در معدن حقوق عادی دریافت می‌کنند. ”

وی با گلایه از خصوصی بودن شرکت ادامه داد: با ۱۵ سال سابقه کار حقوق دریافتی همکاران ما با سه حق اولاد یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است، در صورتی که اگر سختی کار (ماده ۴) به کارگران پرداخت شود، با ۱۵ سال سابقه بازنشسته می‌شوند.

زمانی با بیان اینکه بارها برای پیگیری مشکلات کارگران نامه نگاری شده و در جلسات با مسئولان شرکت کرده‌ام، گفت: مشکل اصلی این است که کارگران ۱۷ ساله کار کرده داخل تونل را به بخش‌های بیرونی منتقل و همه حق الزحمه آنها را قطع کرده اند، در حالی که این کارگران در تونل دچار آسیب شده اند.

نماینده کارگران معدن اصلی پابدانا با اشاره به اینکه گرفتن پیمانکار در شرکت‌های خصوصی ممنوع است، اظهار کرد: کارگران شاغل در بخش خصوصی معادن زغال ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند و کارگری که حادثه دیده و به بخش‌های فنی منتقل شده، دریافتی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.

کارگر دیگری با گلایه از بی توجهی مسئولان به مشکلات کارگران گفت: مسئله دیگر مربوطه به کارگرانی که در تونل آسیب دیده و بعد از آن به قسمت‌های بیرونی از جمله نجارخانه و … منتقل می‌شوند و با این وضعیت حقوق و مزایا آنها کاهش پیدا می‌کند و حقوق معمولی به آنها پرداخت می‌شود، در حالی که عمر و سلامتی خود را با کار در عمق ۲۰۰ متری از دست داده است.

وی ادامه داد: اینجا افرادی هستند که با ۲۰ سال کار سابقه بیمه ۱۶ ساله دارند و عدم تناسب حقوق از مشکلات اصلی است.

“اسلامی” کارگر دیگری است که با تأیید مشکلات مطرح شده از سوی همکارانش می‌گوید” ما نیروی‌های بیرون ۷۰ درصد از تعطیلی‌ها را داریم و ۳۰ درصد کار در روز تعطیل حساب نمی‌شود”.

“برخورداری” یکی دیگر از کارگران معدن زغال سنگ پابداناست که با اشاره به دغدغه و مشکلات کارگران بیان کرد: تورم بر همه چیز اثر گذاشته و همه از زغال استخراج شده استفاده می‌کنند اما هیچ اثری بر حقوق ما کارگران معدن نداشته است.

وی با اشاره به اینکه کارگران معدن تا عمق ۲۰۰ متری با دست کار کرده اند، ادامه داد: تعداد نیروی انسانی کاهش یافته اما مسئولان انتظار دارند نیروهای فعلی (حدود ۷۰۰ نفر) به اندازه نیروهای قبل که نزدیک به یک هزار نفر می‌شد، استخراج داشته باشند.

برخورداری بیان کرد: کارگران استخراج با حقوق بیرون بازنشسته می‌شوند و در صورت انتقال به بیرون حقوق و مزایا و سختی کار حذف می‌شود که همین مسئله موجب تفرقه بین کارگران استخراج و بیرونی شده است.

وی گفت: طرح طبقه بندی در معادن اجرا نمی‌شود و به عنوان مثال حقوق کارگری که ۱۸ سال کار می‌کند با کسی که ۸ سال کار می‌کند، یکی است.

متأسفانه مشکلات و دغدغه‌های کارگران زیاد است و به عنوان مثال هزینه ازدواج فرزندان یکی از دغدغه‌های بزرگ کارگری با ۱۸ سال سابقه کار است و فرد دیگری می‌گوید سال قبل دخترش را به خانه بخت فرستاده و برای پرداخت اقساط جهیزیه باید مبلغی به حقوق دریافتی اش از معدن اضافه کرده و بپردازد.

بخشی از این مشکلات و دغدغه‌ها با معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد و وی در این زمینه دستور پیگیری را به مدیرکل کار استان داد.

“شاکرمی” در ادامه با بیان اینکه موارد مطرح شده از سوی کارگران را پیگیری می‌کنیم، گفت: سعی می‌کنیم سختی کار در حقوق و مزایای کارگران معادن زغال‌سنگ در طرح طبقه بندی لحاظ شود و مسائل مطرح شده را دنبال و در چارچوب قانون انجام می‌دهیم.

“رضا اسماعیلی” مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان درباره مشکلات کارگران و اجرا نشدن طرح طبقه بندی در معادن اظهار کرد: اجازه نمی‌دهیم حقوق کارگران ضایع شود.

وی افزود: طرح طبقه بندی در حال بازنگری است و به دستور معاون وزیر سریع‌تر دنبال و اجرا خواهد شد.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …