۲۳ دیماه: تجمع با شکوه و سراسری معلمان برگزار شد

امروز ۲۳ دی  معلمان در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان جهت پیگیری مطالبات خود دست به تجمعات سراسری زدند. این تجمعات در تهران در مقابل مجلس اسلامی و در مراکز استانها مقابل اداره کل استان و در شهرستانها مقابل اداره آموزش و پرورش بر پا شده است.  گزارشاتی تاکنون از تجمعات در  ۶۰ شهر دریافت شده است که از جمله عبارتند از: تهران، کرج، سنندج ، مریوان، بوکان، کامیاران، سردشت، بانه، سقز، دهگلان، بوئین زهرا، گرگان، دلفان، آبدانان، لردگان، شهرکرد، بروجرد، بیجار، یاسوج، اردبیل، ابهر، خدابنده (زنجان)، میاندوآب، بهبهان، اندیمشک، ایذه ، اهواز، امیدیه، مسجد سلیمان، خرمشهر، جایزان، ارسنجان، شیراز، شیروان، نیشابور، مشهد، یزد، ساری، رشت، لاهیجان، بابل، لنگرود، نکا، نوشهر، رضوانشهر، همدان، خمینی‌شهر، اصفهان، کرمانشاه،  اسلام آباد غرب، پلدختر، شهرضا، جلفا، اراک، قزوین،  شهربابک ،  الیگودرز، قروه، دورود، سمنان، تبریز

تجمعات ۲۳ دی همچون دفعات قبل پرشور بود و جمعیت قابل توجهی در آنها گرد آمده و شعار میدادند، سرود میخواندند و ترانه خوانی میکردند. در این تجمعات معلمان شاغل و بازنشسته همراه بودند و از جمله در گرگان بنر “شاغل و بازنشسته همبسته هستیم”. توجه ها را بخود جلب میکرد.حضور زنان در تجمعات چشمگیر بود و در بسیاری از شهرها زنان پشت میکروفون قرار گرفته و با سخنرانی های پرشوری بر خواستهای خود پافشاری کردند. دراین تجمعات قطعنمه ویژه معلمان نیز خوانده شد.

در تهران یکی از معلمان در سخنرانی پرشور خود گفت: ” امنیت یعنی حق من را بدهند و دیگر من نیایم اینجا . یعنی اینکه شما حق بازنشسته را بدهید  که معلم مجبور نشود بیاید اینکه. بدانید که ما تا پای جان می ایستیم و هیچ هراسی نداریم.” موضوع بعدی را به دانش آموزان اختصاص میدهم  و آموزش برای دانش آموزان ما باید رایگان باشد. سخنان او با کف زدن و استقبال حاضرین همراه شد.

در شهر جلفا معلمان تجمع کننده ترانه خواندند و از خواستهایشان گفتند. در یزد جمعیت شعار هایشان را فریاد زدند و سرود یار دبستانی که سرود اعتراضات شده است را خواندند. در کرمانشاه یکی از معلمان سخنران در دفاع  از آزادی گفت: آری معلمم و رسالت من آزادی بخشیدن به قلم  تا در زمین حقیقت بکارم.

تجمع معلمان در بوشهر در همان آغاز کار با تهدید نیروهای امنیتی روبرو شد. که با ایستادگی و مقاومت معلمان ادامه یافت. بر اساس خبرها در این روز در بوشهر محسن عمرانی از چهره های شناخته شده معلمان و  محمود_ملاکی عضو هیات مدیره کانون بوشهر بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شدند.همچنین در این روز با پایان یافتن تجمع اعتراضی معلمان خوزستان در اهواز، نیروهای امنیتی پیروز نامی را دستگیر کرده‌ و به مکان نامعلومی انتقال دادند. همچنین گزارشات  حاکی از دستگیری تعدادی دیگر از معلمان اهواز است.

در تجمعات این روز معلمان شعار میدادند:”معلم زندانی آزاد باید گردد”، معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن”، “معلم می  میرد، ذلت نمی پذیرد”، ” معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض”، “وعده زیاد شنیدیم، عدالتی ندیدیم”، “آموزش رایگان حق فرزند ایران”، ” اجرای هم‌ترازی بدون حقه بازی”

در تجمعات  این روز معلمان دستنوشته های سفید و یکدستی بدست گرفته بودند که در میان آنها بنرهایی با مضمون “تحصیل رایگان”، “معیشت ، منزلت، حق مسلم ماست”، “معلم زندانی آزاد باید گردد” توجه ها را بخود جلب میکرد.

بخش مهمی از مطالبات معلمان در تجمعاتشان  در رابطه با دانش آموزان و وضعیت نابسامان آموزش و پرورش است. از جمله در پوسترهای فراخوان به تجمع روز ۲۳ دی معلمان بر این خواستها تاکید کرده بودند:  “آموزش رایگان صورت گیرد”، “مدارس تجهیز شوند” “*محتوای کتب درسی متناسب با سن دانش آموز و اهداف زندگی طراحی شود،”عدالت آموزشی برای همه اجرا شود”. در این فراخوانها همچنین برخورداری همه کارکنان دولت و همه کارگران از حقوق مساوی مورد تاکید قرار گرفته بود.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان به مناسبت تجمع ۲۳ دی همچون دفعات قبل قطعنامه ای انتشار داده بود که در این تجمعات خوانده شد. در مقدمه این قطعنامه با اشاره بر حضور دهها هزار معلم شاغل، بازنشسته و نیروهای خدماتی از سراسر کشور در اعتراض به عملکرد غیر قابل قبول دولت و مجلس نسبت به  بی توجهی حاکمیت هشدار داده شده است. در قطعنامه همچنین تعرض به معیشت و سلامت و منزلت پازنشستگان آموزش و پرورش مورد اعتراض قرار گرفته است. قطعنامه همچنین به تورم افسار گسیخته ای که معیشت همه مردم را به خطر انداخته اشاره کرده و بر اجرایی شدن فوری مطالبات معلمان تاکید شده است. قطعنامه همچنین طبقاتی کردن آموزش را محکوم کرده و بر پایان دادن فوری به خصوصی سازی ها، و بر آموزش رایگان تاکید کرده است. 

قطعنامه همچنین تاکید میکند:   اجرای اصولی و کامل رتبه‌بندی فرهنگیان از بدو استخدام بر مبنای حداقل هشتاد درصد حقوق‌ متناظر اعضای هیات علمی و تعیین منابع بودجه رتبه‌بندی برای سال ۱۴۰۱ بدون قید و شرط، اجرای کامل همسان‌سازی بازنشستگان بر  اساس  قانون مدیریت خدمات کشوری  از اول مهرماه ۱۴۰۰، ایجاد امنیت شغلی و استخدام رسمی تمام بخش‌های مختلف نیروی کار آموزشی، آزادی معلمان دربند و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی و توقف احضار و بازجویی معلمان توسط حراست‌ها و نهادهای امنیتی ، بازگرداندن سرمایه های غارت شده صندوق های بازنشستگی کشوری و سرمایه گذاری اقتصادی شفاف به گونه‌ای که اشتغال فرزندان بازنشستگان را تحت پوشش قرار دهد،  پرداخت حق  منطقه جنگی مصوب به بازنشستگان استان های آذربایجان غربی، کردستان،کرمانشاه، ایلام ، خوزستان و بوشهر، برخورداری از بیمه تکمیلی یکسان برای همه بازنشستگان و شاغلین دستگاههای اجرایی  بر اساس مفاد ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری،  پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان محترم بلافاصله پس از اتمام خدمت

 در خاتمه شورای هماهنگی در قطعنامه خود هشدار داده و مینویسد:   این شورا به حاکمان هشدار می دهد هیچ بهانه ای اعم از تحریم، به خطر افتادن امنیت ملی، زمینه برای سو استفاده ی بیگانگان و معاندان و بهانه هایی از این دست برای هیچ شخصی قابل پذیرش نبوده چرا که دست غارتگران و متجاوزان به حقوق ملت برای آحاد جامعه به ویژه فرهنگیان کاملا رو شده است. بنابراین بی توجهی به مطالبات معلمان بازنشسته و شاغل و عدم تمکین به خواسته های ایشان به گسترده‌تر شدن اعتراضات معلمان و دانش آموزان منجر شده و به دولت و مجلس هشدار می دهد هر چه سریع تر و بدون فوت وقت بحث همسان سازی و رتبه بندی قانونی و کامل را اجرا و بیش از این منزلت و معیشت معلمان را به بازی نگیرد چرا که با موج جدید و بسیار گسترده تری از اعتراضات و اعتصابات  نامحدود مواجه خواهند شد.

اعتراض معلمان به فقر،‌به بودجه ریاضتی، و به تبعیض و نابرابری است. معلمان پرچمدار خواست آموزش رایگان برای همه کودکان هستند.  ابعاد گسترده مبارزات معلمان و تداوم آن  توجه کل جامعه را به خود جلب کرده است. معلمان امروز بیش از هر وقت به صدای اعتراض کل جامعه تبدیل شده اند.   حزب کمونیست کارگری حمایت قاطع خود را از خواستها و مبارزات معلمان اعلام میکند. حزب دستگیری معلمان پیروز نامی، محسن عمرانی و محمود_ملاکی را محکوم میکند و بر آزادی فوری و بدون قید و شرط  آنها تاکید دارد. حزب کمونیست کارگران همه مردم خصوصا خانواده های دانش آموزان را به حمایت همه جانبه از مبارزات معلمان فرا میخواند.

حزب کمونیست کارگری ایران

23 دی ۱۴۰۰، 13 ژانویه ۲۰۲۲

http://rowzane.com/ca/article=242467

اینرا هم بخوانید

کارزار حمایت از شریفه محمدی شماره ۲:کارزار حمایت از شریفه با قدرت به پیش میرود.به آن بپیوندید! 

کارزار حمایت از شریفه محمدی به قدرت به پیش میرود. در تازه‌ترین اقدام کنفدراسیون عمومی …