۳۷۰ کشته در درگیری با داعش در زندان غویران سوریه

یروهای کرد مورد حمایت ایالات متحده در سوریه می‌گویند پس از چند روز درگیری با داعش، توانسته‌اند زندان غویران در شهر حسکه را پاکسازی کنند.حدود ۱۰ روز پیش نیروهای داعش با حمله به این زندان که هم‌قطارانشان در آن در حبس بودند، درگیری‌هایی را به راه انداختند که بیش از ۳۷۰ کشته بر جای گذاشت و تعدادی از زندانیان داعش از این زندان فرار کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر کردند، کردها توانسته‌اند عملیات پاکسازی زندان ازنیروهای داعش را به پایان برسانند و بار دیگر کنترل آن را در اختیار بگیرند.

حمله نیروهای داعش به این زندان که روز ۲۰ ژانویه آغاز شده بود، بزرگترین عملیات گروه موسوم به دولت اسلامی در سالهای اخیر به شمار می‌رود. درگیری‌های چندین روزه بر سر کنترل این زندان که ستیزه‌جویان داعش در نقاط مختلف آن پنهان شده و سنگر گرفته بودند، کشته‌های بسیاری بر جای گذاشت.

این زندان که در شمال شرقی سوریه واقع شده اکنون تحت کنترل کردهای سوریه است و نیروهای داعش با حمله به آن قصد داشتند همرزمان خود را آزاد کنند.

تا پیش از این حمله، غویران محل نگهداری حدود ۴ هزار زندانی مرد و پسر جوان بود که توسط شبه‌نظامیان دموکراتیک سوریه مورد حمایت ایالات متحده است، اسیر شده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه کنترل بخش‌های بزرگی از شمال و شرق سوریه را در اختیار دارند.

دیدبان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده که از زمان شروع حمله ۳۷۳ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد ۲۶۸ نیروی داعشی بوده‌اند و ۹۸ جنگجوی کرد نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست دادند. همچنین در این عملیات دست‌کم ۷ غیرنظامی نیز جان باخته‌اند. این گروه حقوق بشری مستقر در بریتانیا در عین حال هشدار داده که ممکن است تعداد تلفات از این هم بیشتر باشد.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ائتلاف تحت رهبری آمریکا با انجام حملات هوایی به مواضع داعش به نیروهای دموکراتیک سوریه برای پایان بخشیدن به این بحران کمک کرده است.

بسیاری از قبایل عرب نسبت به نحوه اداره این زندان از سوی کردها معترض هستند. خبرگزاری رویترز گزارش داده که عرب‌های محلی با انتقاد از عملکرد کردها، آنها را به تبعیض نژادی متهم می‌کنند و معتقدند بسیاری از زندانیان عرب بدون اتهام یا محاکمه در این زندان گرفتار مانده‌اند.

فرهاد شامی، که ریاست دفتر رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه را برعهده دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که اجساد اعضای داعش در مناطق دورافتاده و تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه دفن خواهند شد.

سازمان ملل متحد می‌گوید خشونت‌های اخیر در حسکه باعث شد تا دست‌کم ۴۵ هزار نفر از این منطقه فرار کنند و بسیاری نیز به خانه‌های بستگان خود پناه ببرند. صدها نفر نیز مجبور شدند در مساجد و تالارهای عروسی شهر بخوابند.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

شلیک مأموران رژیم به یک زن در مازندران برای «حجاب اجباری»؛ گزارش‌ها: آرزو بدری در کما است

دو شب پیش، دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳، خانمی حدود ۳۰ ساله به اسم #آرزو_بدری رو …